"Gollerin babaları"

Pazar 12.09.2010 00:00
Son Güncelleme: Pazar 12.09.2010 10:33
ABONE OL
Spor Toto Süper Lig'in 4. haftasında Beşiktaş sahasında Ankaragücü'nü 4-0 mağlup etti. Siyah-Beyazlılar'a galibiyeti getiren golleri 29 ve 67. dakikalarda Bobo, 61'de İbrahim Toraman ve 75. dakikalarda Nobre kaydetti.

İşte yazar yorumları

HAŞMET BABAOĞLU: Gözümdeki Nobre! (SABAH)
Dün gözümü Nobre'den alamadım... Bizim gibi onun yeteneklerini sınırlı bulan futbol yorumcularına mı bozulmuştu, yoksa Fatih Tekke transferi mi onu harekete geçirmişti, orasını bilemem! Ama belli ki fena hırs yapmıştı. Sadece rakip kaleye değil, sahanın her yanına koştu. Top kesti. Gol attı. Kendi on sekizinden defalarca top çıkarttı. Yardımlaşmanın kralıydı. Attığı paslar, girdiği verkaçlar harikaydı. Bir an Brezilyalı olduğunu hatırlayıp iki Ankaragüçlü'ye aynı anda çalım atıp oyundan düşürdüğünü bile gördüm. Helal olsun, diyorum, başka bir şey demiyorum!FATİH DOĞAN: Kumda fiesta! (SABAH)
Beşiktaş-Ankaragücü karşılaşmasında İnönü Stadı'nda üç ayrı teknik ön plana çıktı! Birincisi kes-yapıştır tekniği. İkincisi tohumlama, üçüncüsü kumlama tekniği!.. Bunlar arasında en geniş kullanılanı "kumlama tekniği" olduğu için dün gece bol bol kum sahnelerine şahit olduk! Yıldızları transfer ederken güzelim çimleri üç beş kuruşun ve üç beş kurumun hatırına korumayı unutan yönetim yanlışını düzelmek için belli ki büyük gayret sarf etmiş. Schuster ve futbolcular dün çalışmalardan memnun olacaklar ki sahada ne performans düşüklüğü yaşadılar, ne de bu şartları mazeret gösterdiler. Brezilyalılar'ın kumdaki tekniklerini anımsatan üstün bir oyun ve net bir skorla galibiyete ulaştılar.

MURAT ÖZBOSTAN: İnönü'de bayram ziyafeti (SABAH)
Quaresma'sız bir Beşiktaş'ın ne yapacağı biraz merak konusuydu. Çünkü Portekizli futbolcu, hep 11'deydi ve takımın lideriydi. O nedenle Ankaragücü sınavı Beşiktaş için bir testti! Kartal bu testi de başarıyla geçti. Guti, liderlik rolünü güzel oynadı... Tabata ikinci yarı ona eşlik etti... Bobo golcülüğünü unutturmadı... Nobre gollere devam ederken, arı gibi de çalıştı... Harikaydı! Schuster, rotasyona devam etti... Biz onu eleştirsek de o bildiğinden vazgeçmedi.. Zapo ve Üzülmez'i kesti, 4-1-4-1'den 4-3-3'e döndü. Ve maç... 15'te Ekrem ve 16'da Nihat'ın şutlarında Özden başarılıydı. 25'te Nihat'ın kullandığı köşe vuruşunda arka direkteki Bobo topa dokunamayınca, net bir fırsat uçtu gitti. Ama Bobo, 31'de Özden'i avladı. Milli Takım'ın yıldızı İsmail, koşu yoluna gönderilen topu, adrese teslim bir orta yaptı. İyi yükselen Bobo, harika vurdu top ağlara giderken, Özden sadece izleyebildi: 1-0. 38'de Guti'nin şutu autun yolunu tuttu. Beşiktaş, Bobo'nun attığı golle soyunma odasına gitti. İkinci yarı da tablo farklı değildi.

TURGAY DEMİR: Organize işler (FOTOMAÇ)
Schuster takımı ikiye bölmüş.. Diziliş 4-1-3-2 ama işin özeti beş savunmacı, beş forvet... İki blok arasındaki bağlantının sağlamlığı Ernst'in ileri, Guti ve Necip'in geriye doğru yaptıkları hamlelerin sayısıyla doğru orantılı. Top rakibe geçtiği anda önce Nobre ve Bobo basıyor, ardından topun bulunduğu bölgeye göre Nihat, Guti ve Necip giriyor devreye. Kademeli bir baskı uyguluyorlar. Ankaragücü, bu baskı karşısında savunmasından top çıkarırken çok zorlandı. Ümit Özat, Mehmet Çakır ve Meye'yi ileride bırakıp diğer tüm oyuncularını kendi yarı sahasında görevlendirmiş! Maçın patronu tam anlamıyla Beşiktaş'tı. Defansın göbeğinde Toraman ve Ferrari kritik hamleleriyle öne çıktılar. Rakibe bir tek pozisyon (3-0'dan sonra) verdiler. Solda İsmail, sağda Ekrem fırsat buldukça ileri çıktılar. Sol kanatta İsmail ve Necip'in uyumu etkileyiciydi. Necip demişken bu çocuğun maşallahı var. İyi top kullanıyor, enerjisi müthiş, ikili mücadelelerde de kolay kolay yıkılmıyor. Nihat kardeşim biraz hareketli olsa bu Beşiktaş'ın keyfine doyum olmaz ama Nihat'ta o hareketi göremiyoruz maalesef. Buna karşılık Nobre insanüstü bir gayretle mücadele etti.

ADNAN AYBABA: Gollerin babaları (FOTOMAÇ)
Schuster'i seviyorum. Sebebi futbol adına yapılması gerekenleri biliyor bilmekle de kalmıyor iyi uyguluyor. Oyuna hakimiyetivar. Gerek taktiksel gerek teknik açıdan sistem açısından çalışmaları iyi yapıyor. Oyuncularını sürekli sahanın içinde ya da dışında hazır tutuyor. Şu maça 3 forvetle başlıyor. Akıl dolu bir seçim bu. Özellikle Bobove Nobre birlikte hücum hattında bir futbolcu ne yapabilirse onu yaptılar. Nobre bırakın hücumu bir de defansif anlamda takımına yardım etti, top çaldı, çalım attı, asist yaptı.Yani sahanın her yerinde o vardı. Bobo biraz daha farklı bir oyuncu. Yani gol vuruşlarını yapabilen, daha teknik, top saklayan, topu akıllı kullanan bir futbolcu. Attığı 2 gol de bu anlatımımızın bir tescilidir. İkisi de inanılmaz arzularıyla galibiyette başrol oynadılar. Ve kafayla da gol attılar. Bu da çok önemliydi. Özellikle bizim ligimizde bu goller az oluyor. Formül şuydu: Bu ikiliye çok orta yapacaksın bunlar da gol atacak. Ya da araya iyi top bırakacaksın. İsmail iyi top kesti, Tabata güzel top kesti araya iyi toplar bırakıldı; bu oyuncular maçı aldı gitti. Üstelik bir de Quaresmayok. O da olsa artık konuşmamıza gerek yok.