Erdoğan primi elden verdi

Pazartesi 13.09.2010 00:00
Son Güncelleme: Pazartesi 13.09.2010 18:39
ABONE OL
FIBA Dünya Kupası'ndan ikincilikle çıkan Basketbol Milli Takımı Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile bir araya geldi. Erdoğan millileri başarılarından dolayı tebrik ederken, 1.5 milyon TL'lik çeklerinin yanı sıra her bir oyuncuya yasa gereği 500'er cumhuriyet altını da takdim etti.

FOTOĞRAFLAR İÇİN TIKLAYINIZ...

Erdoğan Bakanlar Kurulu toplantısına ara vererek, milli takım oyuncularını Başbakanlık Merkez Binada kabul etti. 12 Dev Adamın gerçekten çok anlamlı, çok farklı bir mücadele verdiğine dikkat çeken Erdoğan, oyuncuları ve teknik ekibi tebrik etti. Erdoğan şunları söyledi:

"Bize tarihimizde bir ilki yaşattılar bu ilki yaşattıkları için kendilerine gerek şahsım gerek milletim adına çok teşekkür ediyorum. Sizler bizlerin aslında birer gurur abidemiz oldunuz. Bunu da gerçekten aşkınızla, inancınızla, heyecanınızla, azminizle gayretinizle ortaya koydunuz. Tabi bütün müsabakalarda hep yanınızda olmak isterdik. Fakat bildiğiniz gibi bizim de bir halk oylaması süreci sebebiyle bir ilden, bir ile koşturduğumuz bir döneme rastladı. Onun için sizlerle beraber olamadık ama gönlümüz hep sizlerle beraberdi. Arkadaşlarımız, Cumhurbaşkanımız sağ olsun katıldılar ve dolayısıyla o aşkı sizlerle paylaşma durumunda oldular. Tabi bizde büyüklerinizim bir ifadesi var 'Marifet iltifata tabidir. İltifatı olmayan marifet zayidir, kayıptır' derler. Bunun için de şu anda Bakanlar Kurulu'ndaki tüm arkadaşlarımın sizlere çok selamları var. Biliyorsunuz uzun bir aradan sonra Bakanlar Kurulumuz'u yapıyorduk. O toplantıyı keserek ben zaten şimdi sizlerle de bir aradayım. Hepsinin ifadesi şu oldu '12 dev adam belki dünya şampiyonu olmadı ama gönüllerimizin şampiyonu oldu' diyorlar."

ALTINLARI HANIMLARLA PAYLAŞIN

Erdoğan milli takım oyuncularına Sırbistan maçı sonrasında vaat ettiği 1.5 milyon TL'lik primleri 28 milyon TL'lik bir çek şeklinde bugün takdim edeceğini söyledi. Bunun yanı sıra yasa gereği milli takım oyuncularına 500'er Cumhuriyet Altını vereceklerini belirterek "Onları da artık evli olanlar hanımlarla paylaşır, değil mi" dedi. Erdoğan Ağaoğlu Şirketler Grubu sahibi Ali Ağaoğlu'nun milli takım oyuncularına verdiği daire sözünü de hatırlatarak "Tabi bu arada sağ olsun bazı dostların burada heyecanı var inşallah onlara da süratle vaatlerini yerine getirirlerse o da bizi mutlu eder. Bunlardan bir tanesi de benim hemşerim aynı zamanda Faruk Bey'in (Devlet Bakanı Faruk Özak) de hemşerisidir, Ali Ağaoğlu, biz takipçisi oluruz yalnız, sözünü verdi. Çünkü birinci derecede Faruk Bey takip edecek, ben de kendisini takip ederim ve bundan dolayı sizleri kutluyorum ve bundan sonraki süreçti inşallah başarılarınızın artarak devamını diliyorum" diye konuştu

Milli Basketbol Takımı Antrenörü Bogdan Tanjoviç ise, Başbakan Erdoğan tarafından kabul edildikleri için mutluluk duyduklarını dile getirirken, hükümetin desteğinden her zaman çok memnun olduklarını belirtti. Tanjeviç, Başbakan Erdoğan'ın 3 defa soyunma odasına gelmesinden de mutlu olduklarını dile getirdi.

MADDİYAT İKİNCİ SIRADA AMA DESTEK BEKLERİZ

Milli Takım kaptanı Hidayet Türkoğlu ise Başbakan Erdoğan'ın eski bir sporcu olarak kendilerini ve hislerini anladığına dikkat çekerken, yoğun temposunda Başbakan'ın kendilerini ziyaret etmesinden duydukları memnuniyeti dile getirdi. Türkoğlu altın madalya ile Başbakan'ın karşısına gelmeyi istediklerini ancak ikinciliğin de Türk spor tarihinde şu ana kadar alınan en iyi başarılardan biri olduğunu belirterek "Gururluyuz. Gösterdiğimiz performanstan mutluyuz. Sizin gibi büyüklerin de desteği ile bunu en iyi şekilde sahaya yansıttığımızı düşünüyoruz. Takım kaptanı olarak size çok teşekkür ediyorum. Manevi olarak bize göstermiş olduğunuz destek için" dedi. Türkoğlu'nun "Maddiyat bizim için her zaman ikinci planda olmuştur. Ama desteklerin de gelmesini bekliyoruz" sözleri başta Başbakan olmak üzere tüm salonu güldürdü.

HEDEF 2012 OLİMPİYATLARI

Federasyon Başkanı Turgay Demirel ise ABD maçının sonunda yaşanan protestolara ilişkin bir değerlendirme yaparken, ikincilik sevincinin yerde kaldığını söyledi. 12 dev adamın önünde yeni hedeflerin olduğuna dikkat çeken Demirel, "2012 Londra Olimpiyatlarına katılan bir milli takımımız olacak" dedi.

Konuşmaların ardından Başbakan Erdoğan Federasyon Başkanı Demirel'e 28 milyon TL'lik prim çekini verdi. Erdoğan'a konukları ise basketbol oynayan iki oyuncuyu temsil eden heykel, tüm oyuncuların imzalı fotoğraflarını ve şampiyona için hazırlanan altın, gümüş ve bronz madalyaların birer örneğini takdim etti. Kabulün ardından Erdoğan milli takım oyuncuları ile bir süre baş başa görüştü. Başbakanlık binasının önünde Erdoğan oyuncular ve teknik ekiple hatıra fotoğrafı çektirirken, çevredeki vatandaşlar da 12 Dev Adam'a sevgi gösterilerinde bulundu.