"Schuster ders almalı"

Pazar 26.09.2010 00:00
Son Güncelleme: Pazar 26.09.2010 10:46
ABONE OL
Süper Lig'in 6. haftasında Beşiktaş kendi sahasında Antalyaspor'u 2-1 mağlup etti.

Siyah-beyazlılara galibiyeti getiren goller 55. ve 90. dakikalarda Bobo'dan gelirken, MP Antalyaspor'un golünü ise 68'de Tita kaydetti.

İşte yazar yorumları...

FATİH DOĞAN: Üç silahşor! (SABAH)
Rakip takımın hocası olarak sahadasınız! 30 bin kişi çılgınca sizi alkışlıyor ve sevgiyle tribünlere çağırıyor. Misafir olarak çıktığınız sahada belki puanları toplayacak, belki de şampiyonluk yarışında iki puanlık çelme takacaksınız! Ama Beşiktaş'ın evladıysanız bunun pek önemi yok. Çünkü adınız Şifo Mehmet ise, Ziya Doğan, Rıza Çalımbay, Ertuğrul Sağlam, Feyyaz Uçar, Recep Çetin, Metin Tekin ve Ali Gültiken ise... Hizmetlerle doldurduğunuz örnek geçmişiniz sürekli vefa ile sizi İnönü'de karşılıyor. Ortaya "karşılıksız" hatır koyan bu taraftar "Şifo Mehmet, Şifo Mehmet" diye haykırırken bir şeyin altını çiziyor: Beşiktaş'ta adamlık da, layıkıyla hizmet de asla unutulmaz. Mehmet Özdilek'i dün gece sarsan sadece bu duygu dolu güzel görüntü değildi. Bitmek bilmeyen enerjisiyle rakip defans oyuncularını yıpratan Djiehoua 5. dakikada sakatlandı. Zaafları bulunan siyah- beyazlı defansı belli ki hareketli Necati ve Djiehoua ikilisiyle yıpratmayı planlıyordu. Ama evdeki hesabı Çarşı'ya uymayacaktı!İSKENDER GÜNEN: Schuster ders almalı (SABAH)
Antalyasporlu Deniz son saniyelerde topa dokunabilse Beşiktaş için büyük bir şok olacaktı. Schuster bu 90 dakikadan ders çıkarmalı. İlk yarı Beşiktaş'ın Quaresma'nın direkten dönen topundan başka pozisyonu yok. Beşiktaş istekli, arzulu, rakip alanda oynamak istiyor, topu kaybettiği anda baskı yapıyor ama Schuster'in çıkardığı 11 pozisyon üretmekte yetersiz. Çünkü sağ bekteki Hilbert bu yerin oyuncusu değil. Hem savunmada önemli sorunları var, hem de ilk yarıda ofansif anlamda katkı yapmadı. Orta saha ise üç ön liberodan oluştu. Marco, Ernst ve Necip öne hiç destek vermedi. Tabata da kenara çıkıp boşluklardan yararlanmak yerine defansın arasına girince Beşiktaş'ın tehlike yaratma şansı Quaresma'nın kenardan adam eksiltip getireceği toplara kaldı.TURGAY DEMİR:Tek kale (FOTOMAÇ)
İç saha, dış saha fark etmez. Beşiktaş, karşısında sürekli kapanan takımlar bulacak... Gerçek bu. Öyleyse kalabalıklar arasından kaleye gitmeye alışmalı. Schuster de işin farkında. O nedenle taktiksel değişikliğe gitti. Bunun yanı sıra kadroyu da değiştirdi. Bazı değişiklikler sakatlıklar nedeniyle olurken bir bölümü rotasyondu... Bobo ve Quaresma'yı çift santrfor oynatan Schuster, arkalarına Nihat'a göre daha hareketli olan Tabata'yı koydu... Onların arkasında da üç atom karınca, Ernst, Aurelio ve Necip vardı. Diziliş 4-3-1-2 ama ön tarafta sürekli bir değişim söz konusu. Geride ise hatlar sabit. Aurelio savunmaya en yakın ön libero... Daha önce bu görevi Ernst yapıyordu. Bu kez Ernst'i biraz daha kenarda kullandı Schuster. Top sürekli siyah-beyazlı ayaklarda dolaştı durdu dün gece. Antalya ilk kez rakip kaleye gittiğinde maçın 32. dakikasıydı. O ana kadar resmen tek kale maç izledik. Buna rağmen net pozisyonlar yoktu. Antalya takım halinde kapanınca Quaresma, Tabata ve Bobo göbekte sıkıştı. Böyle durumlarda kanatlardan son çizgiye inmek iyi bir çözümdür.

MAÇIN İSTATİSTİKLERİ İÇİN TIKLAYINIZ

ADNAN AYBABA: Evlat Nihat!.. (FOTOMAÇ)
Nihat kim? Beşiktaş'ın yetiştirdiği tepside Avrupa'ya sunduğu bir yetenek. Giderken kulübe getirdiği eurolar da o dönem cabasıydı. Yapmış olduğu reklamı çuvalla para ile yapamazdınız. Manevi güzellikleri ise herkesi bulutların üstünde gezdirirdi. Bugün ise Fenerbahçe maçı sonrası haksız bir infazın kurbanı oldu. Terbiyesizlik derecesine varan eleştiriler yapıldı. Burda ufak bir rotasyon eksikliği var. Elinden topu kaçırıp kalesinde güven vermeyen Hakan'a ise Schuster güven verdi. Bu ikilem ilerleyen haftalarda ikilik yaratır. Benden uyarması! Üç birbirine benzer stildeki orta saha oyuncuları bu kez birlikte oynadılar. Ernst, Aureilo ve Necip üçlüsü düşünülürken bu sürpriz oldu.
Böyle oluncada takımın futbol adına yenilen golde bir anlaşmazlık yaşandı ama ben bu pozisyonda kaleci Hakan'ı daha çok hatalı görüyorum. Quaresma çok kapalı bir alanda fazla üretken olamadı. Olduğu zamanlarda da neticeye gidemedi, fazla destek alamadı.