5149 sayılı tartışma

  1. Haberler
  2. Spor
Salı 07.12.2010 ABONE OL
GSG Müdürü Yunus Akgül:
Yasa yeterli yürek lazım
"Öncekiyasaları uygulasak sorunları görebilirdik. Yasayı uygulayabilmek için cesaret gerekiyor"
Gençlik ve Spor Genel Müdürü (GSG) Yunus Akgül, kamuoyunda "Sporda şiddeti önleme yasası" olarak bilinen kanunu bir türlü uygulayamadıklarını belirterek mecliste bekleyen yeni tasarının yasalaşabileceğini, ama uygulanmadıktan sonra bir şeyin değişmeyeceğini söyledi. Anadolu Ajansı'na konuşan Akgül, "Şu anda meclis gündeminde sırasını bekleyen bir yasamız var. Sporda şiddetle ilgili bir yasa çıkardık. Bu tür yasaları çıkartan ülkelere baktığımızda, İngiltere bunu beş kez değiştirmiş. Günün gelişen olaylarına göre yasalar sürekli değiştirilebilir. Bizim de yasayı değiştirmemiz kadar normal birşey yok" ifadesini kullandı.

"CESUR İDARECİLER ŞART"
Sıkıntının yasanın uygulamalarından kaynaklandığını anlatan Akgül, "Önceki yasaları uygulasaydık ve 'Şu zorluklar uygulamada yaşanıyor' deseydik, o zaman bu yasa daha anlamlı olurdu. Şu anki yasa öncekine göre daha ileri kavramlar içeriyor. Ama sıkıntımız mevcut yasayı uygulayamamaktır. Bu yasayı da çıkartırız, ancak uygulamadıktan sonra istediğimiz kadar yasa çıkaralım, değişen bir şey olmaz" dedi. Yasayı uygulayacak kişilere de seslenen GSG Müdürü, "Bu yasayı uygulayabilmek için cesur valiler, cesur emniyet müdürleri ve cesur kaymakamlar gerek" diye konuştu.

TFF Başkanı Mahmut Özgener:
Cezalar yetersiz yeni yasa şart!
"Cezalar hem caydırıcı olmalı hem de süratle verilmeli. Mevcut yasada bu özellikler yok"
Futbol Federasyonu Başkanı Mahmut Özgener, CNBC-e kanalında çıktığı canlı yayında spor sahalarında şiddet olaylarının önüne geçilebilmesi için yeni bir yasaya ihtiyaç duyulduğunu söyledi. Yasanın Beşiktaş-Bursa maçındaki olaylar üzerine gündeme gelmesinin üzücü olduğunu kaydeden Özgener, "Her olaydan sonra bu mevcut yasanın değişmesini konuşuyoruz. Ama olay olmadığı zaman konuyu gündemde sıcak tutmak da mümkün olmadı. Bugünkü yasa yetersiz. Federasyon olarak en ağır ceza seyircisiz maç oynatmak veya kulüplere para cezası kesmek. Ancak eylemi yapan kişilere bir ceza uygulanmıyor" ifadesini kullandı.

"TAŞ ATAN YİNE GİRİYOR"
TFF Başkanı, "Adam hakeme taş atıyor. Saha kapanıyor. Açılınca taş atan da stada giriyor. Asıl o kişinin maça girmemesi gerek. Hatta yurt dışına çıkması yasaklanmalı. Pasaportuna el konulmalı. Deplasman maçına da gidememeli. Bu olaya sebep olanlar, tekrar statlara geldiği sürece bu sorunu çözemeyiz" diye de ekledi.

'BİR İMZAYA KALDI'
Yeni yasa için sadece Adalet Bakanı'nın imzasının eksik olduğunu söyleyen TFF Başkanı Özgener, "19 Aralık'ta bir toplantı daha var. Umarım mesafe kat ederiz. Cezalar hem caydırıcı olmalı (hapis cezasına kadar) hem de süratle verilmeli. Bizde maalesef cezayı İl Spor Güvenlik Kurulları belirliyor. 18 kulübün statlarından başlamak üzere bütün statlara en modern kamera sistemi kuracağız" dedi.

BUGÜN NELER OLDU