Aslan'dan önce Sabah Arena'da

Galatasaraylılar'ın 24 gün sonraki açılışını dört gözle beklediği TT Arena, dün SABAH'ı ağırladı. 52 bin 650 kişilik stadyum, dünyada 2016 UEFA kriterlerine uyan ilk ve tek stat olarak açılacak

  1. Haberler
  2. Spor
Çarşamba 22.12.2010 ABONE OL
Galatasaray camiasının açılışı tarihi olan 15 Ocak'a gün saydığı Türk Telekom Arena, dün SABAH Grubu'nu ağırladı. Galatasaray Başkanı Adnan Polat, yönetim kurulu üyeleri Işın Çelebi ve Ali Haşhaş ile inşaatı yapan Varyap'ın Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Varlıbaş ve Uzunlar'ın Yönetim Kurulu Başkanı Numan Uzun SABAH Gazetesi'nin yönetici ve yazarlarından oluşan ziyaretçilere stadı gezdirdi.

BAŞBAKAN'A TEŞEKKÜR
Organizasyonun başlangıcında kısa bir konuşma yapan Polat, "Galatasaray Yönetim Kurulu'nda her projeyi bir lider yürütür. Diğer arkadaşlarımız da ona yardımcı olur. Türk Telekom Arena'nın proje lideri Sayın Işın Çelebi'dir. Başta Ali Haşhaş ve Ebru Köksal olmak üzere emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Ama en büyük emek Sayın Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan'ındır. İhalenin başından beri bu sürecin takipçisi olan Başbakanımıza teşekkür ederim" dedi. İhalede stadın maliyetinin 120 milyon euro öngörüldüğü, toplam maliyetin yollarla 400 milyon TL'yi bulacağını belirten Polat, sözlerini "Şimdi içeri girdiğimizde tribünleri görünce bu sözlerime hak vereceksiniz: Allah burada misafirlerimize yardım etsin!" diyerek tamamladı.

GÜNEŞİ GÖREMEMEK
Salondan tribünlere adım attığımızda bütün görkemiyle Türk Telekom Arena karşımızdaydı artık. Galatasaray Başkanı'nın dediği gibiydi tribünler. Hatta fazlası var, eksiği yok dedirtiyordu insana. Şöyle hayal edin. Orta sahadan santra yuvarlağının hizzasında taç çizgisinin kenarındaydık. Gökyüzünü görmek için kafanızı kaldırdığınızda neredeyse 90 derece ile dimdik bakmanız gerekiyor. İnşaatın boyutlarını bu işten iyi anlayan Başkan Adnan Polat şöyle özetliyor: "Varyap-Uzunlar çok iyi çalıştı. Bu eser, inşaat alanı olarak bizim Fulya'daki Polat Towers'ın 6 misli."

SUNİ ULTRAVİYOLE
Tribünlere girer girmez sahada suni güneş ışığı veren aracı gördük. Polat bunu "Fenerbahçe de aynı yöntemi uyguluyor. Bu tip statlarda güneş ışığı çimlere yeteri kadar ulaşmıyor. Bu nedenle suni ultraviyole ışığıyla desteklenmesi gerekiyor. Fenerbahçe de, stat zemininde yıllardır yaşadığı sorunu bunu kullanmaya başladıktan sonra çözmüş" diye açıkladı.

AÇILIŞ KARABORSA
Gezinin son bölümünde tribünlerdeyiz. Kale arkaları en üst sıralarından bile büyüleyici. 52 bin 650 kişilik stadın nasıl dolacağını düşünürken Başkan Polat alıyor sözü: "18 bin kombine satıldı. Açılışa 8 bin faal üyemiz eşleriyle davetli. Kombinesi olanları, gelemeyecekleri düşündüğümüzde 12 bin bilet ayıracağız. İnşaata emeği geçenler için 5 bin davetiye. Kalan 17 bin bilete 40 bin talep var. Almanya'dan bir dernek 'Bilet garanti edin, bin kişi gelelim' diyor. Bu halde nasıl garanti edeyim?"

Kapasite: 52 bin 650
Loca sayısı: 157
VIP koltuk: 5 bin 500
Stat içi otopark: 2 bin 900
Katlar: Yer altında 4, üstte 5
Taban ölçüleri: 190 metre en, 228 metre boyBUGÜN NELER OLDU