Saldırı geliyoRUM dedi

EuroChallenge G Grubu son hafta mücadelesinde Kıbrıs Rum Kesimi'nde Apoel'e mağlup olan Karşıyaka'ya, maç öncesi forumlarda organize olan fanatikler saldırdı

  1. Haberler
  2. Spor
Çarşamba 22.12.2010 ABONE OL
FIBA Erkekler EuroChallenge Kupası G Grubu'ndan lider çıkmayı garantileyen Pınar Karşıyaka, son hafta mücadelesinde deplasmanda Kıbrıs Rum Kesimi'nde Apoel'e 82-80 mağlup olurken, maçın bitiş düdüğü ile birlikte fanatik Rumlar'ın saldırısına uğradı.

'KİM OLDUĞUMUZU GÖRECEKSİNİZ'
Karşılaşmadan günler önce, internet forumlarında 20 Aralık 1963'te başlayan ve 133 Türk'ün hayatını kaybettiği olaylara atıfta bulunarak, "Türkler gelin, sizi bekliyoruz. Yunanlılar'ın kim olduğunu size göstereceğiz" mesajı ile organize olan fanatik Rumlar, yeterli güvenlik önlemlerinin alınmadığı salona taşlar, sopalar hatta gaz bombaları ile geldi. Rumlar'ın ayrıca yakın dönemde KKTC ile Rum Kesimi arasında açılan 7. kapıya öfkeli olması çıkan olaylarda etkili oldu. Pınar Karşıyaka teknik heyeti ve basketbolcuları maç bitiminde soyunma odasına giderken harekete geçen gözü dönmüş Rum taraftarlar, taş ve sopalarla saldırıya geçti. Pınar Karşıyaka Genel Menajeri Nihat Mala, soyunma odası koridorlarında devam eden olaylar sırasında gaz bombası da atıldığını ve kafiledeki bazı kişilerde yaranmaların olduğunu belirtti.

KKTC'YE GEÇİŞ İZNİ VERMEDİLER
Saat 21:48'den sonra Karşıyaka'nın internet sitesinden Karşıyaka kafilesine ilişkin bilgiler yayımlanırken, ancak 22:18'de Karşıyaka kafilesinin salondan ayrıldığı ve otele geçtiği bilgisi iletildi. Bu esnada KKTC Dışişleri Bakanı Hüseyin Özgürgün, Karşıyaka kafilesinin KKTC'ye geçirilmesi için harekete geçti ancak BM Barış Gücü'nün de devreye girmesine rağmen Rumlar buna izin vermedi. Karşıyaka'nın geceyi otelde geçirip sabah ilk uçakla Atina'ya, oradan da Türkiye'ye uçacağı açıklandı.

BUGÜN NELER OLDU