Aslı Çakır'a hazırlanan komployu IAAF bozdu

Milli atletin kendisinden habersiz olarak hazırlanan ve IAAF'ye gönderilen sahte formla doping kontrolunu kaçırmasının planladığı ortaya çıkarıldı

Perşembe 23.12.2010
ABONE OL
Bayanlar 1500 metrenin yıldız ismi milli atlet Aslı Çakır'ın, kendisinden habersiz hazırlanan sahte formla, doping kontrolünü kaçırmasının planlandığı ortaya çıktı. Esasında Eskişehirde kamp yapan milli atlet, IAAF'a fakslanan sahte 'Sporcu Nerede Formu'nda İstanbul Burhan Felek Spor Kompleksi'nde gösterildi ve IAAF Doping Kontrol uzmanları yanlış adrese yönlendirilmek istendi. Milli atletin kamp yeri ve idman saatlerinin yer aldığı faksın bir önceki form ile örtüşmediğini fark eden IAAF yetkilileri, durumu Atletizm Federasyonu'na bildirdi. Federasyon yetkilileri, Çakır ve antrenörü İhsan Alptekin ile temasa geçerek, fakslanan formun gerçek olmadığını, Çakır'ın imzasının da taklit edildiği bilgisini verdiler.

TESTTEN KAÇMIŞ SAYILACAKTI
Çakır'ın, hazırlanan komployla 'Kaçırılmış Test' (Missed Test) muamelesi görmesi planlandı. Üç kez test kaçıran sporcu ise IAAF Doping Kuralları gereği, yasaklı madde kullanmış olarak kabul ediliyor. IAAF yetkilileri, Aslı Çakır ile yaşadıkları bu olayın dünyada bir ilk olduğunu ifade ettiler.