Potanın Sessiz Devleri iddialı

Solmaz, 29 Haziran-7 Temmuz tarihleri arasında Konya'da yapılan İşitme Engelliler 2012 Avrupa Basketbol Şampiyonası'nda 4'üncü olan Türkiye İşitme Engelliler Basketbol A Milli Takımı'nın başarısını, basına değerlendirdi.

12 erkek ve 9 bayan takımın katıldığı şampiyonada, Türk milli takımlarının başarıyla mücadele ettiğini belirten Solmaz, ''Erkek milli takımı, daha önceki yıllarda da çeşitli şampiyonalara katıldı. Ben ve ekibim geçen yıldan itibaren göreve başladığımız bu süreçte dünya 7'ncisi olduk. Geçen yıl İtalya'da, bu yılda ülkemizde yapılan Avrupa şampiyonalarında da 4'üncülüğü kazandık. Çok daha büyük başarılar elde edebilirdik ama sporda birden bire sıçrama yapamıyorsunuz, başarılar yavaş yavaş artıyor'' dedi.

Solmaz, engelli sporlarında Avrupa'daki takımların önde olduğunu ifade ederek, ''Avrupa takımlarından Litvanya, Slovenya, İtalya, İspanya ve Ukrayna, bunlar çok büyük takımlar. Bizim çocuklar ellerinden gelen her şeyi yaptılar. Çok genç bir takımız. Genç bir takım olarak bazen beklediğimin üstünde performans sergilediler. Burada uluslararası tecrübe ön plana çıktı. Rusya maçında özellikle 20 sayı önden gelip, 3 sayıyla maçı verdik. Önümüz açık. İşitme Engelliler Olimpiyatları, 2017 yılında Ankara'da yapılacak. Ben İşitme Engelliler Basketbol A Milli Takımı'nın başında göreve başlarken, ekibimle 2017'de dünyanın en iyi takımlarından biri olan ABD ile Türkiye'de final oynamayı hedefledik. Avrupa Şampiyonası'nda gördük ki, doğru yolda ilerliyoruz. Türkiye'ye madalya getirmek isterdik ama şimdiye kadar başarılmasa da Avrupa'da 4'üncülük önemli bir gelişmeydi'' diye konuştu.

''İşitme engelli sporcular normal ligde oynamaya başlarsa başarımız artacaktır''

İşitme Engelliler Avrupa Basketbol Şampiyonası'na diğer ülkelerden normal liglerde oynayan çok sayıda sporcunun katıldığını anlatan Solmaz, Türk Milli Takımı'nda ise normal ligde oynayan bir oyuncunun yer aldığına işaret etti.

Türk Milli Takımı'ndaki diğer oyuncuların İşitme Engelliler Ligi'nde oynadığını kaydeden Solmaz, şunları söyledi:

''Bizim çocuklarımızın hem İşitme Engelliler Ligi'nde hem de normal ligde oynaması sağlanırsa, kalitemiz ve başarımız artacaktır. Burada antrenör arkadaşlarımıza görev düşüyor. Bu çocuklar iyi birer basketbolcu, agresif, daha sert maçların oynandığı liglerde oynamalılar. O zaman engelli psikolojisinden kurtulacaklardır.''

Solmaz, işitme engelli sporcuların birer profesyonel basketbolcu kimliği kazandıklarını sözlerine ekledi.
Goller Cepte
BİZE ULAŞIN