"Amerika dışında herkesi yenebiliriz"

  • Basketbol
  • Çarşamba 18.07.2012 12:47
Galatasaray Medical Park Kadın Basketbol Takımı'nın milli oyuncuları Işıl Alben, Şaziye İvegin ve Bahar Çağlar, A Milli Takım'ın tarihinde ilk kez katılma hakkı kazandığı 2012 Londra Olimpiyat Oyunları öncesi değerlendirmelerde bulundular.

Galatasaray TV'ye açıklamalarda bulunan oyunculardan Işıl Alben, A Milli Kadın Takımı'nın 2005 Avrupa Şampiyonası'ndan beri çıkış içinde olduğuna değinerek, ''Ben milli takımda olabilme şansı yakalayan oyuncuların gerçekten çok şanslı olduğunu düşünüyorum. Belki de milli takımın en güzel çağını biz yaşıyoruz şu an ve önümüzde tarihimizde ilk kez gidilen olimpiyatlar var. Bunun için de çok ciddi bir heyecan içerisindeyiz'' diye konuştu.

Işıl Alben, olimpiyatların bir sporcu için gelinebilecek en üst nokta olduğunu dile getirerek, şunları söyledi:
''Hedeflenen en üst noktadayız. Gerek grupta olsun, gerek çapraz eşleşmelerden gelecek takımlar içerisinde olsun gerçekten çok güçlü rakipler var. Biz de sürpriz yapmayı seven bir takımız. Ama bu sefer işimiz gerçekten zor. Çok ciddi çaba sarf etmemiz ve şansın yanımızda olması gerekiyor. Ama ABD dışında herkesi yenebilecek güçteyiz. Olimpiyatlar her sporcunun hayali olan bir yer. Bizi ne beklediğini de bilmiyoruz. Gelen takımların da bir kısmıyla ilk defa karşılaşacağız. İnancımız tam tabii ki ama olimpiyatlara gitmek başlı başına büyük bir başarı. Yarı finale çıkarsak eğer, sürprizlere açık bir takım olarak orada da madalya bekliyoruz. Hedefleri tabii ki yüksek tutmak gerekiyor. Adımlarımızı sağlam atıyoruz. Kendi gücümüzün de diğer rakiplerin güçlerinin de farkındayız.''

-İvegin: ''Çok heyecanlıyız''-

Milli oyuncu Şaziye İvegin, Londra Olimpiyatları'nın başlamasına kısa bir zaman kala yaşadıkları heyecanı dile getirerek, ''Olimpiyatlara gideceğimiz için çok heyecanlıyız. Kariyerimizde bir ilk olacak. Bizim için hem oyunculuk adına hem de Türk kadınını orada temsil etmek adına gerçekten gurur verici bir olay olacak. Hedefimiz ilk olarak orada güzel basketbol oynamak. Dünyaya güzel basketbolumuzu izlettirmek istiyoruz. Ondan sonraki amacımız gruptan çıkıp yolumuza devam etmek'' ifadelerini kullandı.

Dünyanın en iyi takımlarının ve sporcularının olimpiyatlarda yer aldığını vurgulayan Şaziye İvegin, ''Ben iki defa Akdeniz Oyunları'na gittim. Orası çok daha küçük. Daha büyük ortamı şu an hayal bile edemiyorum. Oraya gidince göreceğiz. Gerçekten heyecanlanıyoruz. Hedefimiz ilk 4'e girmek. Kaza bela olmadan, sakatlıksız oraya gitmek istiyoruz'' dedi.

-Çağlar: ''Dereceyle döneceğiz''-

Sarı-kırmızılı ekibin milli oyuncularından Bahar Çağlar ise, olimpiyat hazırlıkları öncesi iyi bir hazırlık dönemi geçirdiklerini aktarırken, ''Hedeflerimiz doğrultusunda ilerledik ve bunu başardık. Avrupa Şampiyonası'ndaki başarı ve ondan sonraki olimpiyat eleme maçlarında çok iyi bir ivme yakaladığımızı düşünüyorum. Şimdi olimpiyatlara gideceğiz. Olimpiyat kelimesi bile heyecan katıyor. İnşallah orada istediğimiz şekilde maçları iyi oynayıp, dereceyle döneceğiz'' diye konuştu.
Olimpiyatlardaki maçlara iyi başlamanın çok önemli olduğuna dikkati çeken milli oyuncu, ''Orada ilk defa karşılaşacağımız takımlar olacak. Onların da nasıl oynadığını göreceğiz. Bunu Ankara'daki eleme maçlarında da gördük. Avrupa basketboluna göre değişik kalıyorlar. Orada ilk günden itibaren nasıl başlayacağımız çok önemli. İnşallah ülkemizi en iyi şekilde temsil edeceğiz'' şeklinde görüş belirtti.
Goller Cepte
BİZE ULAŞIN