''Her maçımıza kazanmak için çıkacağız''

Ceyhun Yıldızoğlu, basına yaptığı açıklamada, uzun yıllar önce olimpiyat hedefi koyduklarını belirterek, ''Bu takımın buraya gelmesinde çok insanın emeği var. Şu anda buraya takımı getiren bizler değil, bizden önce bu işi başlatmış olanlar, emek verenler eski antrenörlerimiz, oyuncularımızdır. Dolayısıyla hepsini temsilen buraya geldik'' diye konuştu.

Olimpiyata katılmanın kendileri için önemli olduğunu kaydeden Yıldızoğlu, ''Ancak burada yapacağımız derece, bizim için çok daha önemli. Son Avrupa Şampiyonası, Türk kadın basketbolunun Avrupa'nın neresinde olduğunu görmemiz açısından önemli bir parametreydi. Şimdi dünya basketbolunun neresinde olduğumuzu göreceğiz. Dünyanın en iyi takımlarına karşı, kıta şampiyonlarına karşı gücümüzü görme imkanı bulacağız'' dedi.

''Dünya basketbolunun en üst sıraları...''

''Ulaşmak istediğimiz hedef dünya basketbolunun en üst sıralarına ismimizi yazdırmak'' diyen Yıldızoğlu, şöyle devam etti:

''Bir madalya şansımız olursa, çok özel ve güzel olacaktır. O zaman olimpiyata ilk kez katılmak bir anlam ifade edecektir. Kağıt üzerinde bizden iyi rakiplerin olduğunun da farkındayız. Ama Türk insanının çalışkanlığı, inatçılığı, karakteri, zor durumlarda sınırlarını zorlayabilme gibi özellikleri var ve bu turnuvada bunları göstermek istiyoruz.''

''İyi bir başlangıç yapmak istiyoruz''

Yıldızoğlu, Angola ile yarın oynayacakları ilk maça değinerek, şunları kaydetti:

''Angola ile daha önce hiç oynamadık ama yaptıkları hazırlık maçlarının videolarını bulduk. Şu anda bizim için tanınan bir rakip, ne yapabileceklerini biliyoruz. Rakibimizi kesinlikle küçümsemiyoruz, hafife almıyoruz. Her takıma saygı gösteriyoruz ama kağıt üstünde favori biziz. Ancak her zaman favoriler kazanmıyor. Sahada emek koyanlar, mücadele edenler, akıllıca oynayanlar kazanıyor. İlk maçı doğru oynayıp kazanmak istiyoruz.''

Çek Cumhuriyeti ile daha önce oynadıklarını belirten Yıldızoğlu,
''Resmi turnuvalarda onları yenme başarısı gösteremedik ama yakından tanıdığımız bir rakip. Hatasız oynayabilirsek, onların en iyi yaptığı geçiş hücumlarını durdurabilirsek kazanma şansımız var'' dedi.

''Sınırlarımızı zorlayacağız''

Yıldızoğlu, rakiplerinden ABD'nin ise formda ve iyi oyunculardan kurulu bir ekip olduğunu kaydederek, ''ABD ile kısa süre önce maç yaptık. Hazırlık maçında olduğu gibi kesinlikle en iyimizi ortaya koymak, yetmiyorsa sınırlarımızı zorlayarak oynamak istiyoruz.

Çin ile de daha önce oynadık. Kaybetmiştik, iyi bir rakip ama o gün onlarla ilgili önlem alıp o maçı da kazanmak için elimizden geleni yapacağız. Hırvatlar da daha önce oynadığımız bir rakip. Kazanabileceğimizi düşünüyorum'' ifadelerini kullandı.

''Her maçımıza kazanmak için çıkacağız''

Ceyhun Yıldızoğlu, gruptaki her maça kazanmak için çıkacaklarını dile getirerek, ''Grupta kazanabildiğimiz kadar maç alıp, çeyrek finalde iyi bir rakiple karşılaşıp yolumuza devam etmek istiyoruz.
Maç maç düşünüyoruz. Her maçımızı kazanmak için çıkacağız ve eşleşmelerde iyi bir puan elde etmek istiyoruz'' diye konuştu.

''Başbakan'ın gelmesi bizim için ayrı bir motivasyon''

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, Angola maçını izlemeye gelecek olmasının kendileri için ayrı bir motivasyon olacağını vurgulayan Yıldızoğlu, ''İstanbul'da bize iftar vermişti. Çok anlamlıydı. Güzel konuşmalar yaptı ve bizi motive etti. Kendisiyle birlikte tüm Türk halkının arkamızda olduğunu söyledi. İlk maçta bizimle birlikte olması bizim için çok değerli ve önemli'' diye konuştu.

''Oyuncularıma güveniyorum''

Takımın tecrübeli oyunculardan kurulu olduğunu ifade eden Yıldızoğlu, şunları söyledi:

''Daha önce buralarda olmadık ama buralara gelmek için emek sarf etmiş insanlardan kurulu bir takımız. Bütün maçlarda, bu çocukların ellerinden gelen her şeyi yapacaklarına eminim. Konsantrasyon ve motivasyonları üst düzeyde ve onlara sonuna kadar güveniyorum. Emek sarf ettiler, geldiler ve bunun karşılığını almak isteyeceklerdir.''

Yasemin ve Işıl'ın sakatlıkları

Ceyhun Yıldızoğlu, takımda Işıl Alben ile Yasemin Horasan'ın ufak sakatlıkları bulunduğunu belirterek, ''Yasemin ile Işıl'ın bazı problemleri var ama umut ediyoruz ki maç günü oynayacak duruma geleceklerdir'' dedi.

Milli takım, Angola ile yarın TSİ 16.30'da karşı karşıya gelecek.
Goller Cepte
BİZE ULAŞIN