İki maçla bütün sorunlar çözülür

FIBA, EuroLeague’de 2 maç gününün değiştirilmesinin sorunları çözeceğini açıkladı. Öte yandan aralarında Türkiye’nin de bulunduğu 6 federasyon EuroLeague’den takvimin değiştirilmesini istedi

İki maçla bütün sorunlar çözülür
FIBA ile EuroLeague arasındaki takvim savaşı kızışıyor. EuroLeague'in takvim önerisini, FIBA tarafı, beceriksiz bir oyalama taktiği olarak niteledi ve geri çevirdi. Milli maç ve hatta Olimpiyat Oyunları'nın Eylül'den Temmuz'a alınmasının ciddiyetten uzak ve kabul edilemez olduğunun altını çizen FIBA, sorunun EuroLeague'in gereksiz ve mantıksız davranışlarından kaynaklandığını vurguladı. EuroLeague'in hem FIBA'ya hem de Avrupa Komisyonu'na yazdığı mektupta oyuncuların milli takımlara katılmasının önüne geçilmeyeceğini ifade ettiği vurgulanırken, sadece 2 maçın tarihi değiştirilerek sorunun çözülebileceği kaydedildi. Sezonun bir hafta erken başlayıp bir çift hafta daha oynanmasının sorunu çözeceğini düşünen FIBA, ancak 2021'den sonra milli takımlar ve yerel liglere saygı duyan takvim için görüşebileceğini duyurdu.

ALTI ÜLKE BİRLEŞTİ
FIBA'nın önergesi üzerine aralarında Türkiye'nin de olduğu 6 federasyon harekete geçti. Türkiye, Almanya, Rusya, İtalya, İspanya ve Yunanistan'ın basketbol federasyonları, EuroLeague'den takvimi değiştirmesini talep etti. Federasyonların, EuroLeague'in iki haftalık programını yeniden düzenlemesi durumunda sorunun çözüleceğini söyledikleri öğrenildi. Bu altı federasyonun yanında Sırbistan ve Litvanya temsilcilerinin de yer aldığı, ancak ortak kararla ilgili henüz kesin destek çıkmadıkları belirtiliyor.
BİZE ULAŞIN