TFF'de başka, bize başka

"Federasyon'da kurumsallaşmanın ve profesyonelliğin öneminin altını çizen Sayın Aydınlar, iş kulüplere gelince bu söylemle tam manasıyla ters düşüyor"

K ulüpler Birliği Başkan Yardımcısı ve Medical Park Antalyaspor Başkanı Hasan Akıncıoğlu'ndan Futbol Federasyonu Başkanı Mehmet Ali Aydınlar'a eleştiri: "Federasyon'da kurumsallaşmanın ve profesyonelliğin önemine ısrarla vurgu yapan Sayın Aydınlar'ın ortaya koyduğu performansın, özellikle iş kulüplere geldiğinde bu söylemle tam manasıyla ters düştüğünü üzüntüyle gözlemliyoruz." Şikeye önce küme düşme cezası getiren 58. madde ile ilgili Aydınlar'ın "Ben burada olduğum sürece virgülüne dokundurmam" beyanı için "Tüm kulüpler olarak bu ifadenin yakın takipçisiyiz" diyen Akıncıoğlu, "Profesyonel kulüp faaliyetlerinin sosyal, idari ve özellikle maddi boyutları çok önemli, bir o kadar da hassastır. Sayın Aydınlar'ın bu olumsuz süreçte uzlaşmacı ve bütünleştirici bir diyalog yaratmasını istiyoruz" dedi. Akıncıoğlu, "Türk futbolunun mevcut ortamından menfaat temin etme söylem ve tavrı, haksız bir davranıştır. Play-off sisteminin yaratacağı ek reklam, pazarlama ve satış imkanlarının yayıncı kuruluşa ilave gelir sağlayacağı tartışmasız bir gerçek. Mevcut taahhütleri yerine getirmemek gibi bir yola yönelme suretiyle kamuoyu yaratmaya çalışmak, Türk futbolu için talihsiz bir girişimdir" diyerek yayıncı kuruluşu da eleştirdi.

TÜRKİYE'DE İLKİ YAPTIK
Antalyaspor hakkında da konuşan Akıncıoğlu, kulübe kurumsal bir kimlik kazandırmak için uğraştıklarını belirterek şunları söyledi: "Türkiye'de her Süper Lig takımının bir değeri var. En önemli ürünlerin başında isim sponsorluğu geliyordu. Ve Medical Park'la hoş bir çalışmamız oldu. Türk futbolunda bu şekilde bir sponsorluk ilişkisi ilk defa uygulanıyor."

UEFA BOYUTU DA VAR
Kulüpler Birliği'nin 58. maddeyle ilgili resmi bir görüşünün bulunmadığını belirten Akıncıoğlu şunları söyledi: "Biz kulüp başkanları olarak her türlü kararı alabiliriz. Kendi içimizde birçok soruna çözüm üretebiliriz. Ancak üreteceğimiz çözümlerin uluslararası platformda Türk futboluna sorunlar doğurmaması gerekiyor. Bu işin hem iç disiplin, hem de UEFA boyutu var. Biz alacağımız kararlarla Türk futbolunu Milli takımlar dahil 3 sene 5 sene uluslararası alanda yok sayacak sonuçların doğmasına neden olursak, bu biraz 'körler sağırlar birbirini ağırlar' gibi bir durum olur. Ve Türk futbolu beklenenden daha büyük bir darbe alır. Çünkü misal Türkiye'nin milli takımlar dahil 3-5 yıl uluslararası alanda yok sayılması 500 milyon Euro gibi bir rakamın Türk futboluna girmeyeceği anlamına gelir. Bu paranın Türk futboluna enjekte edilmemesi, kulüpleri daha büyük sıkıntıya sokar."

BUGÜN NELER OLDU