Maç oynarken kural değişmez

"Bu süreç tamamlandıktan sonra 58. maddeyi tartışırız" "Hem şikeye hem de teşvike teşebbüse düşme cezası olmaz" "İbrahim Akın oynayamaz. Bu şartlarda lisans vermem"

  1. Haberler
  2. Futbol
Perşembe 29.12.2011 ABONE OL

Türki ye Futbol Federasyonu Başkanı Mehmet Ali Aydınlar, dün Olimpiyatevi'nde gerçekleştirilen Ziraat Türkiye Kupası kura çekimi öncesinde SABAH Spor'a özel açıklamalar yaptı. Bazı meslektaşlarımızın tam olarak duyamadığı bu konuşma hakkında yaptıkları haberler üzerine Aydınlar, TFF'nin internet sitesine açıklama yapmak zorunda kaldı. Aydınlar, bu açıklamasında "Bugüne kadar hiçbir ortamda küme düşürülmesinin kalkmasını ben de istiyorum şeklinde bir ifadem olmamıştır" dedi. İşte TFF Başkanı Aydınlar'ın SABAH Spor kurmaylarıyla sohbetindeki açıklamaları:

'Burada 4 ayrı fiil var'
"Futbol Disiplin Talimatı'nın 'Müsabaka Sonucunu Etkileme' ile ilgili 58. maddesini yanlış buluyorum. Bu maddeye göre şike yapana da, şikeye teşebbüs edene de, teşvik primine de, teşvik primine teşebbüs edene de küme düşme cezası veriliyor. Burada dört ayrı fiil var. Ama hepsi aynı kategoride değerlendiriliyor. Bu tip bir değerlendirmeyi doğru bulmuyorum. Ancak bugün Türk futbolu çok önemli bir süreç yaşıyor. Bu süreçte, soruşturma devam ederken bu maddenin değiştirilmesi de yanlış olur. Maç oynanırken kural değişir mi? Soruşturma tamamlanır, kararlar verilir. Ancak ondan sonra 58. maddeyi gündemimize alır, hukukçularla oturup nasıl değiştirileceğini tartışırız."

Sabah'a konuştu
Türki ye Futbol Federasyonu Başkanı Mehmet Ali Aydınlar ile Başkanvekili Lutfi Arıboğan, Türkiye Kupası üçüncü tur kura çekimi öncesi SABAH Spor Müdürü Emrah Kayalıoğlu ile spor yazarlarımız Levent Tüzemen ve Gürcan Bilgiç'e çok özel açıklamalar yaptı.

'Akın önce aklansın'
"İbrahim Akın ile Gaziantepspor'un anlaştığını medyadan takip ettik. Şunu çok net söylüyorum: Biz İbrahim Akın'a lisans vermeyeceğiz. Futbol oynayamaz. Nasıl oynasın? Bu futbolcu, bu şike soruşturması içinde 'Evet, para aldım' diyen tek kişi. Şike soruşturmasında hakkında en net belge olan tek kişi İbrahim Akın. Gaziantepspor, ya da bir başka kulüp transfer edebilir; orası bizim dışımızda. Ama ortada bir de etik değerler var. İbrahim Akın, soruşturma süreci sonunda aklanabilir, ya da suçlu bulunur ve cezasını çeker. Ondan sonra futbol oynayabilir. Aklanmadan, cezasını tamamlamadan lisans alamayacağı için şimdi oynayamaz."

'Haftaya yeni sevk var'
"İbrahim Akın, bu noktada tek değil. Başka isimler de var, soruşturma dosyasında olan... Türkiye Futbol Federasyonu'na soruşturma ile ilgili yeni bilgi ve belgeler geldi, arkadaşlar çalışmalarını sürdürüyor. Bunun tamamlanması, sanırım, önümüzdeki hafta başını bulacak. Pazartesi veya Salı günü Profesyonel Disiplin Kurulu'na yeni isimlerin sevkleri yapılacak. Bunların içinde tedbirli olacak isimler de bulunabilir. İbrahim Akın için de bu sebeple bu kadar açık konuşuyorum."

BUGÜN NELER OLDU