Kocaman mı? Terim mi?

ÖMER ÜRÜNDÜL: Bütün dünya derbilerinde ev sahibi takımlar daha şanslıdır. Futbol hep üç sonuçlu bir oyun olsa da evinde oynayan bir adım öndedir. Bu maçlarda özellikle deplasmanda genellikle kaybetmiş olan Galatasaray'ın bu sezonki durumu nedeniyle tabloyu daha farklı görüyorum. Çok önemli bir puan avantajına sahipler. Teknik direktörü ve takım uyumuyla daha güvenliler. Fenerbahçe'nin puan olarak çok geride olması, şike soruşturmasının yarattığı havayla prestij açısından bu maçı kazanma mecburiyeti Fenerbahçeli futbolcular üzerinde büyük baskı yaratır. Galatasaray, Fenerbahçe'yle oynama psikolojisini atıp 'Biz rahatız. Yenilsek de bizim için önemli değil' düşüncesiyle hazırlanırsa eski maçlara göre avantajlı olacaktır. Kadıköy, özellikle Galatasaray için çok büyük handikap. Fenerbahçe'nin derbi oynamayı bilen bir seyircisi var. Rakip futbolcuyu ve teknik direktörü ve de hakemi baskı altına alırken kendi oyuncularını motive de ediyorlar. Bu nedenle o sahada her rakip yokuş yukarı oynuyor. Galibiyet, Fenerbahçe için sadece duygusal değil, stratejik olarak da çok önemli. Geçen sezon 17'de 16'yı getiren faktörler tekrar devrede. Artık para var, oyunculara ödemeler yapılıyor ve son maçlar için çok yüksek primler de vaad edilecektir. Bu nedenle net favori Fenerbahçe'dir.
Ö.Ü.: Galatasaray yenilse de play-off'a en az 6 puan farkla girer. Fenerbahçe daha puan kaybeder.
AHMET ÇAKAR: Bana göre iki takım da son yıllardaki en rahat, en stressiz derbiyi oynayacak. Galatasaray yenilse de çok şey kaybetmeyecek. Playoff'a yine avantajlı girme şansı ellerinde. Fenerbahçe'nin şampiyonluğa tutunabilmesi için kazanmaktan başka şansı yok. Kaybetse bile en kötü ikinci olur ve bu sezon kimse Fenerbahçe'ye "Niye ikinci oldunuz?" diyemez. Şu ortamda Fenerbahçeli oyuncuların sahaya çıkması bile takdire şayan. "Olmak ya da olmamak maçı" gibi bir stres yaşanmaz; normal bir derbi stresi olur. 50 bin kişiye rağmen atmosfer Galatasaray için dezavantaj değil. Çünkü takım yeni kuruldu. En az 6-7 oyuncu Kadıköy'ün kendileri için o 'uğursuz' yapısını daha önce hissetmedi.
LEVENT TÜZEMEN:
Galatasaray'ın üzerinde bir stres olduğunu düşünmüyorum. Çünkü bu sene evinde oyuncu kayıpları yaşadığı maçlarda bile başta Fatih Terim olmak üzere takım tepkili olmadı. Fatih Hoca, stresin ve sinirliliğin fitilini hiç ateşlemedi. Bu sezon sakin, sabırlı, üstelik son derece de nazik bir Fatih Terim izliyoruz. Fenerbahçe taraftarı gerilimli bir ortam yaratıp Fatih Terim'i sinirlendirmeye çalışabilir. Ailelerine küfür ederek insanları durdurmaya çalışmak saygısızlıktır. Galatasaray kulübesinin arkasında emniyet güçleri ve özel güvenlik gerekli önlemleri alırsa sıkıntı kalmaz. Terim'in de ekibini bu baskılara karşı hazırladığını ve kafaca özel çalışma içinde olduğunu biliyorum.
METİN TEKİN: Fenerbahçe'nin iki avantajı var. Geçmişte Galatasaray'a olan üstünlüğü ve bu sezon Kadıköy'deki performansları. Galatasaray'ın neredeyse tamamen değişen kadrosu çok fazla baskı hissetmez. Hatta takımın uzun süredir Kadıköy'de kazanamıyor olması kendileri için itici güç de olabilir. Ama ne olursa olsun Kadıköy çok zor bir atmosfer. Bence oyunculardan çok, teknik adamın tecrübeli olması önemli. Fatih Terim böyle bir teknik adam. Bu deneyimin oyun akarken Galatasaray'a avantaj getireceğini düşünüyorum. Bu iki takım arasındaki maçlarda stres, kazanma hissi olmaması imkansız. Emekli olduk gittik 10 sene sonra veteran derbisi oynadık. Hala Galatasaray- Fenerbahçe maçları o hırsla oynanıyor.
L.T: Galatasaraylı futbolcular Kadıköy'e bir stres ve baskı içinde gidiyorlardı. Bu sezon Galatasaray yıldızlara dayalı bir takım değil. Fatih Terim'in Florya'da kaybolan arkadaşlığı yeniden inşa etmesi, sevgiyi saygıyı yaratması ve takımdaşlık ruhunu takıma aşılaması, sarı-kırmızılıları zirveye taşıdı. Bu artıları saha içinde de gözlemliyoruz. Ayrıca Kadıköy'ü çok az oyuncunun yaşamış olması nedeniyle Galatasaray stresli olmayacaktır. Derbiyi evinde oynayan takımlar avantajlıdır, katılıyorum. Ama bu kez Fenerbahçe'nin rakibi 9 puan öndeki, akıllı oynamayı öğrenmiş bir Galatasaray. Real Madrid Barcelona'yı neden yenemiyor. Çünkü Barcelona'yı dövmeye çalışıyor, yenmeye değil. Galatasaray geçmiş maçlarda bu düşünce içinde hareket etti ve sayısal olarak denk maç oynayamadı. Galatasaray'ın Fatih Terim'in yaratmış olduğu sakinliği koruyacağını düşünüyorum.
A.Ç.: Play-off olmasa, puan farkı sadece üç olsa, Fenerbahçe kazandığı an kafa kafaya gelecek olsalar ve üç maç kalmış olsaydı farklı bir tablo olurdu. Bir de yineliyorum; Fenerbahçe bu sene ikinci olursa hiçbir Fenerbahçeli takımı eleştiremez. Ama Galatasaray şampiyonluğu kaybederse Fenerbahçe'nin dilinden ne çekeceklerini tarih yazar.
Ö.Ü: Fenerbahçe maçı kaybederse ikincilik de tehlikeye girebilir. Bence ikinciliği garanti değil. Trabzonspor-Fenerbahçe maçı var. Unutulmasın ki, ikinci de Şampiyonlar Ligi'ne gidiyor.

BİZE ULAŞIN