"Yönetim kurulumuz herkesi etkileyecek"

Beşiktaş Kulübü'nde 25 Mart Pazar günü yapılacak olağanüstü seçimli genel kurulda başkanlığa adaylığını koyan Bülent Deriş, seçimde en büyük güvencelerinin kongre üyeleri olduğunu söyledi.

Deriş, Hyatt Regency Otel'de düzenlediği basın toplantısında, en büyük güvencesinin Beşiktaş'ın kongre üyeleri ve taraftarları olduğunu belirterek, ''Onlara çok inanıyorum. Onların kesin oylarını alacağımıza inanıyorum. Yapacağımız yönetim kurulu listesi herkesi etkileyecek. Kongreye de kazanmak için giriyoruz'' dedi.

-''En kötü gününde ortaya çıktık''-

Deriş, kulübün iyi gününde birçok başkan adayının ortaya çıkacağını ifade ederek, şöyle konuştu:

''Hepimiz Beşiktaşlıyız. En kötü gününde ortaya çıkmak istedik. İyi günde birçok başkan adayının çıkacağını biliyorduk. Kimsenin aday olmak istemediği, kötü durumlara düşüldüğünün söylendiği gün, ben ve arkadaşlarım bundan rahatsız olduk. Gücümüz de var. Beşiktaşlılık ruhumuz var. 'Sahip çıkalım' dedik. Başkan adaylığına ismimizi açıkladık. Kararı verecek olan kongre üyeleridir. Onların oylarını aldıktan sonra gerekenleri yapacağız.''

Yönetim kurulu listesinde bir bayanın olmasını çok arzuladıklarını vurgulayan başkan adayı Deriş, teklif götürdüklerini ve haber beklediklerini dile getirdi.

-Hedefler-

Başkan adayı Deriş, hedefleri konusunda da bilgi verdi.

Tüm camiayı kucaklayacak projelerin olduğunu ifade eden Bülent Deriş, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Profesyonel bakış açısıyla ve amatör ruhla çalışacağız. Ekip anlayışını hemen gündeme sokacağız. Mali ve idari disiplini sağlayacağız. 36 bin kişilik stat yapacağız. 950 kişilik loca, 5 bin VIP koltuğu ve 30 bin normal koltuk olacak. Nakit dengesi nedeniyle kulübün imkanlarıyla stadın yapılması zor. Parça parça yapmayı planlıyoruz. Mali tabloda görülen acil borçlar, yönetim kurulu üyeleri tarafından karşılanacaktır.''
Son genel kurul toplantısında eski başkan Yıldırım Demirören'in stadın yapımı için ruhsatın ve iznin alındığını açıkladığını hatırlatan Deriş, ''Belgeleri henüz görmedik. Bu belgeler doğruysa projeyi hemen aktif hale getireceğiz. 20 yıllık isim hakkı ve tribünlerin isim hakkıyla yapmayı planlıyoruz. Bir lira ödemeden bunu gerçekleştirmek istiyoruz. Bu sezon en kötü dönem oldu. 4 bin kombine satış olmuş. Hedefimiz 14 bine çıkarmak'' dedi.

Beşiktaş taraftarlarını karamsarlığa itecek hiçbir çalışmanın gündemlerinde olmadığını vurgulayan Deriş, ''Rakiplerimizden geri kalacak hiçbir çözüm önerimiz olmayacak. Beşiktaş'ın tek gücü taraftarlardır, kongre üyeleridir. Kimse kongre üyelerinin oylarına ipotek koyamaz. Sandık açılmadan Beşiktaş başkanı belli olmaz'' diye konuştu.

Diğer başkan adayı Fikret Orman'ın İnönü Stadı'nın adını Şeref Bey Stadı olarak değiştireceği sözünün hatırlatılması üzerine Bülent Deriş, ''İnönü Stadı'nın ismini değiştirmeyeceğiz. Bugünkü gibi kalacak ve devam edecek'' dedi.

-Mali yapı-

Deriş, kulübün mali yapısıyla ilgili soruları da yanıtladı.

UEFA kriterlerinin 2012-2013 sezonunda uygulanmaya başlayacağına dikkati çeken Bülent Deriş, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Kriterlere göre 2013-2014 sezonunda artık gelir gider dengesinin olması gerekiyor. Bu yönde projeler geliştirdik. Beşiktaş'ın yıllık gideri 120 milyon, geliri ise 100 milyon avro. 20 milyon avro her yıl zararla kapatıyoruz. Böyle kulübün yaşama şansı yok. Şu an yıllık geliri 232 milyon lira civarında. Biz bunu 305 milyona çıkarmak istiyoruz. Bu yönde projeler hazırlıyoruz.''

Futbol takımında yapıyı koruyup korumayacakları sorusunu ise Bülent Deriş, şu şekilde cevapladı:

''Beşiktaş'tan kimse zorla gönderilemez. Sözleşmesi devam eden oyuncuyu 'göndermeliyiz, göndereceğiz' diye açıklama yapılmamalı. Mevcut teknik heyetin sezon sonuna kadar görevi var. Hangi hocayla çalışacağımız konusunda görüş alışverişinde bulunuyoruz. Önümüzdeki yıl için şartları değerlendireceğiz.''

-Yönetim kurulu listesinden bazılarını açıkladı-

Bülent Deriş, basın toplantısında yönetim kurulu listesinde yer verdiği bazı isimleri de açıkladı.
Deriş, yönetim kurulu listesinde Hüseyin Yücel, Ömer Koçak, Zeynel Tutar, Yavuz Gündüz, Gökhan İskender, Prof. Dr. Zekai Görgülü, Namık Kemal İzler'in yer aldığını, diğer isimleri de yarın divan kurulu başkanlığına yönetim listesini verdikten sonra açıklayacağını ifade etti.
BİZE ULAŞIN