"Demirören'in en büyük hatası..."

Beşiktaş Kulübü'nün 25 Mart Pazar günü gerçekleştirilecek olağanüstü seçimli genel kurulunda başkan adaylarından olan Bülent Deriş, kulüp bünyesindeki her takımın şampiyonluğa oynayacağını söyledi.
Bülent Deriş, AA muhabirine yaptığı açıklamada, arttıracakları gelir düzeyi ile beraber, denk bütçe uygulamasına geçeceklerini belirterek, ''Beşiktaşımızın forması ile mücadele eden takımlarımız her branşta şampiyonluğa oynamalı'' dedi.

Deriş, 109 yıllık kulübü zor durumda bırakacak, var olan değerini geri götürecek ve rakipleri ile rekabet edemeyecek bir duruma getirmeyi asla çözüm önerisi olarak kabul etmediklerini dile getirdi.

-''Demirören'in en büyük hatası, Beşiktaş'ı sevmesidir''-

Geçmiş dönemlerde yönetim kurulunda birlikte çalıştığı eski başkan Yıldırım Demirören'in performansını değerlendiren Bülent Deriş, başkan olarak kimsenin bilerek hata yapmayacağını söyledi.
Yıldırım Demirören'in en büyük hatasının sadece Beşiktaş'ı sevmek olduğunu vurgulayan Deriş, ''Kendisi iyi bir Beşiktaşlı. Aynı zamanda halen Türkiye Futbol Federasyonu başkanımızdır. Kongrelerdeki genel kurul üyelerinin görüşü, onun performansının değerlendirmesidir. Demirören'in en büyük hatası Beşiktaş'ı sevmesidir. Hiçbir Beşiktaş başkanı bilerek hata yapmaz'' diye konuştu.

-''Mali gücümüz diğer kulüplerin bile borçlarını kapatır''-

Başkan adayı Bülent Deriş, kulüpteki mali yapının diğer kulüplerin borçlarını bile kapatabileceğini savundu.

Mali yönden projelerini açıklayan Deriş, şöyle konuştu:

''Beşiktaşımızın yıllık geliri halen 230 milyon liradır. Bu gelirde yıllık yüzde 30 civarı bir artış, makul bir artıştır. Beşiktaş taraftarı bize inandığı gün, bu hedefler daha da yukarı çıkacaktır. Bu artış için projelerimizi hazırladık. Acil borçlar yönetimdeki arkadaşlarımızdan, mali tablolarda görünen borçlar ise her türlü finansal çözüm değerlendirilerek ödenecektir. Kulübün mali gücü diğer kulüplerin borcunu bile kapatır.''

Bülent Deriş, ''Gelirlerin büyük bölümü temlik altında. Uzun süre bu gelirlerden yararlanamayacaksınız. Bu periyotta önlemleriniz ne olacak?'' sorusunu ise, ''Temlik altındaki gelirlerimizi denk bütçe ve artan gelirlerimizle kapatacağız. Kulübün içinde olan biriyim, neler yapacağımızı çok iyi biliyorum'' diye yanıtladı.

-''Her futbolcu gidebilir''-

Başkan seçilmesi halinde futbol takımında ne gibi tasarruflarda bulunacağı yönünde görüşlerini açıklayan Bülent Deriş, her futbolcunun değerini bulması halinde gidebileceğini söyledi.
Takımda görev alan teknik heyetin sezon sonuna kadar görevinin başında bulunduğunu vurgulayan Deriş, ''Sezon sonu kendileri ile değerlendirme yapılacaktır'' derken, yıldız oyuncuların takıma katkı yapıp yapmadığı yönündeki soruyu ise, ''Katkıları olmuştur. Ancak maliyet-fayda ilişkisini iyi değerlendirmek gerekir. Değerini görmek kaydı ile her futbolcu başka bir kulübe gidebilir. Aynı zamanda hedeflerimize uygun her futbolcu da transfer edilebilir'' diye yanıtladı.

-''Sandık açılmadan başkan belli olmaz''-

Başkan adayı Bülent Deriş, seçimde Fikret Orman'ın favori gösterilmesiyle ilgili ise ''Hiç kimse kongre üyelerinin iradesine ipotek koyamaz. Onların kararına saygısızlık yapamaz. Sandık açılmadan da başkan belli olmaz. Demokratik bir hak var. Kongre üyeleri var. Kongre üyelerinin karar vermesi gerekiyor'' dedi.
Seçime az süre kala kongre üyelerine seslenen Deriş, ''Kongre üyelerimiz pazar günü gelsinler Beşiktaş'a sahip çıksınlar. Bu işe 'Karanlık tablo var' diye soyunduk. Ama tablo göründüğü gibi karanlık değil. Tabii ki Beşiktaş'ın borcu var. Borçları ödeyebilecek durumdayız. Gelirlerin de fazla olduğunu biliyoruz. Kongre üyelerinin yapacağı tek şey bize inanmaları. Projeleri hayata geçireceğimize inanıp bize oy vermeleridir'' diye konuştu.

-''Paralı başkanlık dönemi bitti''-

Beşiktaş Kulübü başkan adayı Deriş, artık paralı başkanlık döneminin bittiğini ifade etti.
''Parası olan başkan mı, projesi olan başkan mı?'' sorusunu cevaplayan Bülent Deriş, ''UEFA bu soruya kriterleriyle yanıt veriyor. Bu kriterler 2012-2013 sezonunda yürürlüğe girecek. Paralı başkanlık dönemi Türkiye'de değil, dünyada bitti. Para verseniz de artık UEFA kabul etmiyor. Bunun bile yaptırımı var. Gerekirse sizi organizasyonlara almıyor. Bu nedenle para versek bile paramız işe yaramıyor. Burada yapacağımız tek şey çalışmak ve Beşiktaş'ın gelir gider dengesini sağlamaktır'' diye konuştu.
BİZE ULAŞIN