"Şike büyük bir tehlike"

FIFA Başkanı Joseph Sepp Blatter, şikenin sporu tehdit eden büyük bir tehlike olduğun söyledi.

İstanbul'da gerçekleştirilen UEFA Kongresi'nde bir konuşma yapan FIFA Başkanı Joseph Sepp Blatter, bugünün Avrupa futbolu, uluslararası futbol ve Türk futbolu için büyük bir gün olduğunu iade etti. Kongreye katılan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a teşekkür eden Sepp Blatter, "Başbakan'ın burada bizlerle bulunması büyük bir şeref. Kongreye katıldıkları için kendilerine çok teşekkür ediyoruz." dedi.

Blatter, 2013 yılında FIFA olarak Türkiye'de bir şampiyona düzenleyeceklerini belirterek, "Bu çok önemli bir dünya kupası olacak. FIFA takviminde ikinci önemli bir organizasyon olacak." diye konuştu.

Futbolun yaklaşık 300 milyon kişiyi yakından ilgilendirdiğine dikkat çeken FIFA Başkanı, "Futbolun fair-play içinde oynanması için tüm çabayı sarf ediyoruz. Ama buna rağmen bazı sorunlarda yaşamaktayız. Bunlardan da bahsetmek durumundayız. Tabi bütün problemlere değinmek istemiyorum. Ama özel bir sorundan bahsetmek istiyorum. Sahada oynanan futbolu kontrol edebiliyorsunuz. Fakat bu oyun saha dışına çıktığı zaman kale çizgisi, hakem ve zaman da yok. Süre kısıtlaması yok.

Acaba spor futbol FIFA, UEFA ve diğer konfederasyonlar bütün herkesin sarf ettiği kelimelerden sorumlu mudur? Hayır, böyle bir şey yok. Ama gözlerimizi açmak zorundayız. Bir sorun var. Şöyle ki, yakın tarihte bulunduğumuz bölgeyi de tetikleyen bir problem. Yasadışı bahisler ve bu tabiî ki maalesef şike ile neticeleniyor. Ancak memnuniyetle müşahade etmekteyim ki UEFA ve diğer konfederasyonlar bir erken uyarı sistemi tesis ettik ve bir yıldan bu yana interpol ile müşterek çalışmalar yapıyoruz. Şike belasını ortadan kaldırmak için. Şike tehlikesi, hakikaten sporu tehdit eden büyük bir tehlike. Çünkü yarışma ruhununa aykırıdır." ifadelerini kullandı.

Blatter, kulüpler ve federasyonların karşı karşıya gelmemesi için turnuvalarda oyuncuların sakatlanmasına karşı sigortalayacaklarını kaydetti.
BİZE ULAŞIN