Çalımbay'dan Beşiktaş'a yeşil ışık

Beşiktaş'ta yıllarca forma giyen ve sonrasında teknik direktör olarak da görev yapan Rıza Çalımbay, siyah-beyazlı kulüpten teklif gelmesi halinde bu konuyu oturup konuşabileceğini söyledi. Konuya ilişkin olarak Radyospor'da Gündem programında Figen Civan ve İlker Koç'un sorularını yanıtlayan Sivasspor Teknik Direktörü Rıza Çalımbay şunları şunları söyledi.

TEKLİF GELİRSE OTURUR KONUŞURUZ

"Ben Beşiktaşlıyım. En çok şampiyonluğunu duyan ve bununla gurur duyanlardan biriyim. Şu an öyle birsey yok Sivasspor'un başındayım. Hem kupada hem ligde iddiamızı korunaya devam ediyoruz. Amacımız en güzel şekliyle bu işi bitirmek. Zaten sezon sonuda mukavelemiz bitiyor. Ben burada çok memnunum. Öyle birsey olduğunda da oturur konusuruz. Fikret Orman, benim çok sevdiğim bir isim. Babası ile de zamanında çalışmışlığımız var. Benim çok sevdiğim bir isim ve Beşiktaş'ın başına geldiği içinde çok mutluyum."

YERLİ HOCA TAKIMA ÇOK ŞEY KATAR AMA;

"Yerli teknik direktör hem Beşiktaş'a hem de Türk futboluna çok şey katacaktır. Ama yerli teknik direktörlere en son görev veriliyor her zaman. Ve imkanlar yabancılara sunulduğu kadar sunulmuyor. Beşiktaş'ta çalıştığımda hersey iyi gidiyordu ama sorun şuydu; Beşiktaş'ın hiç parası yoktu. Kupadan kopmuş, Avrupa'dan kopmuş, ligden kopmuş bir Beşiktaş vardı Del Bosgue'den aldığımda. Takımı 2. yarı aldık lider yaptık ama para olmayınca sonrasında ne transfer yapabildik ne birşey yapabildik. En iyi oyuncumuz satıldı; yerine de koyamadık. En önemli şey yönetim yerli direktörün arkasında durmalı. Gerekli destek verilmeli. Yalandan destek verilmeli. İstenilen destek verildiği zaman güzel işler olur. Ayrıca altyapıya dönülmeli. Altyapıya A takım kadar önem verilmeli. Altyapıya önem verilirse hersey çok daha güzel olur."

ŞİFO MEHMET, SAMET AYBABA YA DA BEN..

"Ben Beşiktaşlıyım. Gelen yöneticiler sevdiğimiz isimler. Bana bir teklif gelirse tabiî ki oturup konuşulur. Oraya gidersem eskisi gibi olmaz. Destek almak lazım taraftardan, yönetimden. Beşiktaş rahatca sıkıntılarından kurtulur. Yok gelmiyorum, diyemem ters olur. Oturur konuşuruz. Sadece ben değil; Şifo Mehmet, Samet Aybaba kim gelirse gelsin önemli olan desteği vermek lazım."

AYBABA: "BEŞİKTAŞ'A TEKNİK DİREKTÖR OLMAYI ÇOK İSTERİM AMA..."

Öte yandan aynı programda açıklamalarda bulunan Samet Aybaba ise "Ben Beşiktaş teknik direktörü olmayı elbette çok isterim" diyerek, Beşiktaş için bakın nasıl bir reçete yazdı.

Takımın başında teknik direktör varken teknik direktörlük konusunda konuşmam doğru olmaz. Ama Fikret Orman mazbatasını aldıktan sonra mutlaka oturur resmi olarak konuşuruz. Beşiktaş benim takımım, kaptanlık yaptım. Elbette Beşiktaş teknik direktörü olmayı çok isterim. Ancak şuanda idari yapılanmayla beraber teknik yapılanma yapılmazsa; Beşiktaş bunun altından kalkamaz. Sadece Samet Aybaba'nın gelmesi yetmez. Bizim içimizden arkadaşlarımızın da bu organizasyonun içine katılıp bir ekip oluşturması gerekir.

SCOUT EKİBİ KURULMALI; RIDVAN VE SERGENLE DE OTURUP KONUŞURUZ

Bunun dışında Beşiktaş tüm bunları, kendi içinden çıkmış, bu işten başka bir iş düşünmeyecek bir topluluğu bir araya getirerek yapmalıdır. Ben, Scout ekibinin 3 ya da 6 ay yurt dışında kalması ikamet etmesi gerektiğini düşünüyorum. Önden bir kişinin giderek gözlem değerlendirme yapması, daha sonra da diğer arkadaşın gidip aynı isimleri gözlemlemesi lazım, diyorum. En son teknik direktör gidip ortaya çıkan kişilerle ilgili çalışmalar yapacak. Ancak biz genç oyuncu arama işini yurt dışında yapmayacağız. Bu kadar genç nufusa sahip bir ülkeyiz. Kendi evlatlalarımızı eğitelim, öğretelim; onların ufkunu açalım. Mesela bir Sergen Yalçın, bir Rıdvan dilmen, Recep, Tanju ders olarak gösterilmesi gereken kişiler. Sergen Yalçın ve Rıdvan Dilmen ile scout ekibinde olurmusunuz, diye oturup konuşuruz.

YÖNETİMDEN İSİMLERLE GÖRÜŞMEM OLDU

Yönetimden isimlerle Beşiktaş teknik direktörü olmam yönünde konuşmalar elbette oldu. Sonuçta bu haber durduk yere çıkmadı. Ateş olmayan yerden duman çıkmaz. Ancak Beşiktaş'a bir yabancı teknik direktör getirilir ve benim saydığım organizasyonların dışına çıkalırsa asla başarılı olunamaz. Beşiktaş'ı içinde bulunduğu durum, bu hale getirdi. Kesinlikle Türk bir teknik direktör gelmelidir. Slaven Biliç asla doğru bir isim değildir. Tek reçete Türk teknik direktördür.
BİZE ULAŞIN