Aysal'dan Terim açıklaması

Galatasaray Kulübü Başkanı Ünal Aysal, 2014 yılında uygulanmaya başlanacak UEFA mali fair play kurallarının şakasının olmadığını belirterek, ''Bunun cezası Avrupa'dan men edilmeye kadar gidiyor. Bu, amatör kümeye düşmeyi kabul etmek demektir'' dedi.

Ünal Aysal, Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre Merkezi'nde gerçekleştirilen sarı-kırmızılı kulübün Yıllık Olağan Genel Kurul Toplantısı'nda (mali kongre) yaptığı konuşmasında, UEFA'nın mali fair play kurallarını neden getirdiğinin çok açık olduğunu belirterek, şöyle konuştu:

''Futbol kulüplerini mali açıdan disipline ederek varlıklarını sürdürmelerini sağlamayı hedefliyorlar UEFA, 'Madem siz kendinizi yönetemiyorsunuz, o zaman sizi bizim kurallarımız yönetecek' demektedir. Yaptırımları ise son derece ağır, UEFA kupalarından ve lisansından mahrum etmek. Bugün futbol ekonomisinde böyle bir yaptırıma muhatap olmak, amatör kümeye düşmeyi kabul etmek demektir. Özetle, işin şakası yok.

Duyuyorum ki birçok kulübün yetkilisi, yaptırımlar için 'Daha zaman var' diyor. Yaptırımların 2014'ten itibaren başlayacağı doğrudur ama, o gün geçmiş yılların da hesabını vereceğiz. O gün geldiğinde 'Pardon, biz böyle anlamamıştık' deme lüksümüz ve şansımız yoktur.''

-''Tünelin ucundaki ışığı görebiliyoruz''-

Başkan Aysal, konuşmasında, görevi devraldığı eski kulüp başkanı Adnan Polat'ın sürekli söylediği ''Tünelin ucundaki ışığı görebiliyoruz'' cümlesini de sarf etti.

Galatasaray'ın mali sorunu olmadığını, mali açıdan yönetim sorunu olduğunu kaydeden Aysal, sözlerini şöyle sürdürdü:

''İşe başladığımızdaki karanlık ve sıkıntılı günler bugün Allah'a şükür geride kaldı. Borçlarımızı asgariye indirmek, sağlıklı bir mali yapıya ulaşmak, mali tablolarımızı hızla UEFA mali fair play kurallarına uygun haline getirmek ve etkin ve verimli organizasyon yapısını kurmak konusunda çok ciddi bir ilerleme kaydettik ve artık tünelin ucundaki ışığı görebiliyoruz. Önümüzdeki haftalar içinde, modern kulüp yönetimi ve kurumsallaşmaya yönelik çok önemli adımlar atacağız.''

-''Borçları, teminatları ve temlikleri azalttık''-

Başkan Aysal, görev geldikleri 11 Mayıs 2011 tarihinden bu yana borçları, verilmiş teminatları ve gelirler üzerindeki temlikleri azalttıklarını ifade etti.

Geldikleri noktanın, arzuladıklarının 2-3 ay gerisinde ama doğru istikamette olduğunu anlatan Aysal, ''Borcun yükselmesi durdurulmuş, azaltma süreci hız kazanmaya başlamıştır. Göreve geldiğimizde toplam borç-alacak farkımız 315 milyon dolardı. Bunu 251,9 milyon dolara indirdik. 850 milyon dolar olan teminatlar, 531 milyon dolara çekilmiştir. 252 milyon dolar olan temlikler 101 milyon dolar seviyesine inmiştir. Buna rağmen mali açıdan henüz rahatladığımızı söyleyemeyiz. Ekonomideki mucizeler, sadece disiplinin devamı ve yönetimin kararlılığıyla gerçekleşebilmektedir'' şeklinde konuştu.
Başkan Aysal, sermaye artışı kararlarından sonra bazı yazarların kendilerini adeta soyguncu olarak ilan ettiklerini hatırlatarak, ''Ancak, biz kararla şirketimizi güçlendirmeyi hedefledik. Aldığımız bu karardan sonra 142 liraya kadar düşmüş olan hisse senetlerimiz, geçtiğimiz hafta 255 lira, bu sabah da 248,5 lira olmuştur. Yatırımcımıza kazandırdığımız için seviniyoruz ve mutluyuz. Sportif şirket hisselerinden kısa sürede kar beklememek gerekir'' dedi.

Hisse satışlarıyla ilgili bilgi veren ve bunun şirketin yüzde 51'inin altında olacağını şartını gözettiklerini vurgulayan Aysal, ''Şimdi bazı kişiler, 'Neden hisse sattınız, Riva'yı değerlendirmediniz?' diyebilir. Riva'nın satışı bugün için en kolay gelir elde etme yöntemi olurdu, ancak Galatasaray için en doğru seçil olmazdı'' diye konuştu.

Mali sorunların çözümünün, sportif başarılar sonrasında tümüyle gerçekleşmediğini de vurgulayan Aysal, ''Kimse kupa aldığımız için borcumuzu silmiyor'' ifadesini de kullandı.

BİZE ULAŞIN