Tarihi unutun

İspanya Milli Takımı Teknik Direktörü Vicente Del Bosque, kamp yerine koydurttuğu pankartla oyuncularını motive etmeyi başardı

  • Futbol
  • Salı 03.07.2012
2012 Avrupa Futbol Şampiyonası finalinde İtalya'yı 4-0 yenerek art arda üçüncü büyük turnuva şampiyonluğunu kazanan İspanya'da başarının sırrı dört satırda yatıyor. Oyuncularının son iki uluslararası turnuvayı kazanmasını unutturmayı hedefleyen Del Bosque, Polonya'nın kuzeyinde, 2 bin nüfuslu Gniewino kasabasındaki kamp yerlerini şu sözlerin yazılı olduğu pankartlarla donattırdı: "Rakibi konsantrasyon durdurur, tarih değil. Golleri yetenek atar, tarih değil. Maçları emek kazanır, tarih değil. Sizi tevazu şampiyon yapar, tarih değil." Del Bosque'nin geçmiş başarıları oyuncularına unutturmasıyla İspanya dört yılda iki Avrupa Şampiyonası ve bir Dünya Kupası kazanarak bir ilke imza attı. G.Amerika'da Brezilya 2002 Dünya Kupası'nın ardından Copa America'yı 2004 ve 2007'de müzesine götürmeyi başarmıştı. Bu arada UEFA'nın şampiyonanın en iyi 23 oyuncusu listesinde İspanya'dan 10 futbolcu yer aldı. Almanya forması giyen Mesut Özil de en iyiler listesinde yer buldu.

Kim kaç para kazandı?
2012 şampiyonu İspanya, UEFA'dan ödül parası olarak 23 milyon Euro aldı. Finalist İtalya, 19.5 milyon Euro gelir elde ederken, yarı finalde elenen Almanya 13, Portekiz ise 12 milyon Euro kazandı. UEFA, turnuvaya katılan 16 takıma toplam 182 milyon Euro dağıttı.
Goller Cepte
BİZE ULAŞIN