Arena'da oynamam

* Bu sezon en çok İnönü'ye ve taraftarın enerjisine ihtiyacımız olacak
* Galatasaray stadını vermek istemeyebilir ama sarfedilen bazı sözler kalbimizi çok kırdı
* Ben karar vermeyeceğim ama bu kadar laftan sonra Arena'da oynamayı istemem

Beşiktaş'ın sahadaki cesur yüreği, kaptan İbrahim Toraman'ın kulüpteki 9. yılında duygu ve düşüncelerini öğrenmek istedik.
- Bu sezon sadeleştirilmiş bir Beşiktaş mı var yoksa hedef mi küçültülüyor?
- Yıllardır her transfer döneminde aramıza çok sayıda oyuncu katılır ve farklı bir ortam oluşurdu. Bu sert bir değişiklik oldu. Bu kez aramızda genç kardeşlerimiz var.
- Biz tanımakta zorluk çekiyoruz ya sen?
-Tabi, bazen çift kalede pas isterken isimleri karıştırdığım oluyor. Aralarından bazıları elekten düşecek. Samet hoca onlar için bir şans. Çok çalışan, kendini gösteren bu büyük formayı giyer.
- Beşiktaş sezon öncesi ciddi bir stat sorunu yaşıyor. Sen Arena'da mı Kadıköy'de mi oynamak isterdin?
- İkisinde de oynamak istemem, İnönü'yü isterim. Madem hala izinler tamam değil bir sezon daha stadımızda oynayalım. Bu sezon en çok İnönü' ye ve taraftarımızın orada yaratacağı atmosfere ihtiyacımız var. G.Saray stadını vermek istemiyor olabilir ama bazı sözler çok kalbimizi kırdı. Bunca laftan sonra ben orada oynamayı kesinlikle istemiyorum. Kararı verecek olan ben değilim ama düşündüğümü de açıkca söylüyorum.

UEFA'NIN CEZASI: VARDIR BİR HAYIR
- Maç trafiğinin çok sıkışık olması performansı etkiliyor mu?
- Etkilemez olur mu? G.Saray'ın şampiyonluğunda en önemli etkenlerden biri de az maç yapmalarıdır. Her maça diri çıktılar, haftada bir oynadılar. Play- Off'ta üst üste maç oynadıklarında ise tökezlediler. Geçen sezon biz Avrupa'da en uzun süre hedefi kovalayan takımdık ve bu da lige olumsuz yansıdı. Bu sezon tam tersi herkes Avrupa'da, biz yokuz. Her hayırda bir şer, her şerde bir hayır vardır derler, ben öyle bakıyorum UEFA'nın verdiği cezaya. Gitsek iyi olurdu ama gitmemek de dünyanın sonu değil.

Q7'YE SALVO!
-Taraftarın Quaresma konusunda bir tepkisi var, onu çok seviyorlar...
- Ben kişileri konuşmam ama taraftar isimlere değil karnelere bakmalı... Kim, takıma ne kadar katkı yapmış orası önemli.
- Gidenlerden biri Egemen Korkmaz...
- Kendi tercihini yaptı, profesyonel yaşam böyledir yeri gelir tercih yapmak zorunda kalırsın. Egemen, Beşiktaş için elinden geleni yaptı, Fenerbahçe için de yapacaktır.
- Quaresma, Simao gitti, Fernandes kaldı...
- Her takıma bir Fernandes lazım, az koşup çok iş yapacağı bir bölgede çok faydalı olur. Böyle bir oyuncuyu her takım taşır ama iki tane olursa kimse taşıyamaz. Geçen sezon bizde az koşanların sayısı bir hayli fazlaydı.

RÖPORTAJ: TURGAY DEMİR
BİZE ULAŞIN