18 ayda geleceğimiz kurtulur

Değişim ilk günden hissedilir ama Beşiktaş'ta 2 yıla kalmaz devrim olur. Takım raya girer. Ben bu işe bilerek ve isteyerek girdim. Geleceğimi düşünsem radikal kararlar alamazdım. Her kulübe saygılıyız. Biz bu takımların karşısında farklı özelliklerimizle yarışacağız

Beşiktaş ekonomik sıkıntıların girdabında yeni bir yapılanma ve yeni bir umut felsefesiyle Avusturya'da yeni sezon hazırlıklarını sürdürüyor. Ateşten gömleği giyen Samet Aybaba'nın, kendinden emin ve disiplinli tavırları kampın havasına yansıdı. Recep Çetin'den malzemeci Süreyya'ya kadar "Biz" dediği ekibiyle birlikte SABAH aracılığıyla önemli mesajlar verdi:

* Beşiktaş'ta aynı agresif görüntü olacak mı?
Savaşmayan futbolcu bizimle olmaz. Saldıracak, rakibi korkutacak, gerekirse boğacak. Formasını terletmeden maçı bitirme devri bitti. Böyle oyuncuyu Beşiktaş'ta iki gün tutmam. Maçlara skor garantisi veremem ancak savaşan takım sözünü verebilirim. Maddi sorunlar yapılanma planlarınızı sekteye uğratır mı? Kulübün mali durumu herkesin malumu. Sayın başkan ve yönetimi yangını söndürmek için ateşe girmişti. Biz de aynı duygularla ateşe girdik. Fernandes gibi oyuncuları tuttuk. Ernst, Quaresma, Simao gibi oyunculardan vazgeçtik. Ben Ernst'in, Quaresma'nın bu takıma ne vereceğini ne vermeyeceğini bilmiyor muyum? Ama şartlar ortada. 2.5 milyon maliyetli Ernst yerine 600 bin Euro maliyetli Veli'yle, Necip'le, Hasan Türk'le oynayacağım. Mesele tamamen bu..

* Yıldızlara bakış açınız nasıl?
Sahada aldığı paranın karşılığını veren her yıldıza bayılırım. Biz kime nasıl davranacağımızı, kimden ne isteyeceğimizi iyi biliriz. Quaresma'nın bugüne kadarki performansı yeterli değil. Hoca değişikliğiyle de bu giderilemez. Kendi kafasında çözecek.

* Ernst ve Quaresma satılmazsa ne olacak?
Yıldız oyuncuya her yerden teklif gelir! Olumsuz bakmıyorum. Bu yolun dönüşü yok. 3 futbolcunun menajerleri biraz zorlasın. Takım bulurlar. Ortada kalmazlar. En azından net tavrımızı görürlerse giderler.

* Devrim ne kadar sürede tamamlanır?
Değişim ilk günden hissedilir. Ama Beşiktaş'ta iki yıla kalmaz devrim olur. Bu sene 3-4 genç, seneye de bir o kadar. Bir bakmışsınız 1.5 yıl içinde kadroda 7-8 tane genç Beşiktaş'a monte edilmiş. İskeleti kurup, 10 yılını garanti altına almış. Bu sene 3-4 tane genç oyuncuyu vitrine çıkarırız. Takımı 27 kişiden kurmayı düşünüyorum. Bazı gençler bizim gözetimimizde kiralık gidecekler.

* Yarı yolda kalmaktan korkmuyor musunuz?
Bu işe bilerek soyundum. Her değişim, her devrim sancılı olur. Geleceğini düşünen radikal kararlar alamaz, devrim yapamaz. Biz doğru adımları atalım, sistemi kuralım 2 yıla kalmaz Beşiktaş rayına girer. Gerekirse 5-6 futbolcu kazandırdık der her şartta seviniriz.

* Lige hazır mısınız?
Şu an kondisyon yüklemesi yapıyoruz. Takım çalışmalarına ağırlık vermedik. Hazır olmamız için çok maç yapacağız. Lige hazır olmayı umuyoruz.

* Galatasaray Hamit, Burak gibi yıldızları topladı nasıl değerlendiriyorsunuz?
Her kulübün transfer politikasına saygılıyız. Biz kendi planımızı yapıyoruz. Bu yarışta takım bütünlüğünü ön plana çıkarak mücadele edeceğiz. Biz de geçen sene yıldızlar aldık. Ligi dördüncü sırada bitirdik. Yıldızlarla başarı gelmez.

FORVET ARKASINA BİR TRANSFER
* Egemen'in gidişine üzüldünüz mü?
Çok iyi bir futbolcu. F.Bahçe'ye hayırlı olsun. Bizimle birlikte olmak isteyen oyuncular kalır, istemeyenler gider. Gidenin arkasından ağlamayız.

* Fernandes için F.Bahçe'ye, "Sow, Baroni, Bekir ve 5 milyon Euro'ya takas edebiliriz" dediniz?
Fernandes'in bizim için önemini göstermek istedim. F.Bahçe'nin de dolaylı yollardan ilgilendiğini ve nabız yokladığını da biliyorum. Fernandes takımımın en iyisi. Onunla hem orta sahayı çevireceğim, hem de gençleri eğiteceğim. Şu an hırsından ve çalışmasından memnunum.

* Transferi hangi bölgelere istiyorsunuz?
Sivok geldi. Öncelikli olarak kaleci ve forvet arkası bir oyuncu olabilir. Şu ana kadar tek Uğur Boral benim dönemimde alındı. Ospina'dan iyi haber bekliyoruz. Cenk'le birlikte iki iyi kaleciye ihtiyacımız var. Kaleyi riske atamam. Fernandes ön libero gibi oynayacak. Forvet arkası bir isim çalışmalarımız sürüyor.

ÇİFT FORVET! ÇİFT SİSTEM
Beşiktaş futbol takımına çift forvet oynatmayı düşünüyorum. Ama bunun hazırlanması ve gerekli oyuncuların olması şart. Ofansif bir takım olacağız. 4-4-2 daha uygun. 4-3-1-2 de oynayacağız. Ancak İnönü Stadı'nda daha ofansif bir yapıyla da sahaya çıkabiliriz. Almeida ve Mustafa Pektemek'in yanında bir forvet daha istiyorum.

İNÖNÜ'NÜN RUHU VAR
Yenİden yapılanma için en doğru adres İnönü Stadı. Başkana rica etmiştim 'Olabiliyorsa bu süreci uzatın' demiştim. Karar istediğimiz yönde oldu. Orada ruh var, heyecan ve tarih var. O gençlere o ruhu ve tarihi orada öğreteceğim. Beşiktaş'ın Beşiktaşlılar'a en çok ihtiyaç duyduğu dönem bu dönem. Kulübe üye olsunlar, kombine alsınlar, forma alsınlar, İnönü'yü doldursunlar. Takıma sahip çıksınlar

DEMİRÖREN'İN SÖZLERİ YAKIŞIKSIZDI
* Sayın Yıldırım Demirören, "Mustafa Denizli ve Samet Aybaba ben olduğum müddetçe Beşiktaş'ın kapısından içeri giremez" demişti?
Bu sözü onaylamadım. Mustafa hocaya da, bana da söylenen bu söz çok yakışıksızdı. Benim zaten o kapıdan girmeme gerek yok ki? Ben zaten Beşiktaş'ın içindeydim. Kulüpte şampiyonluk kupalı resimlerim hala duvarları süslüyor.

MİLLİ TAKIM'DA BEŞİKTAŞ LOBİSİ YOK
* Milli Takım için hoca aranırken hiç Beşiktaşlı isimler gündeme gelmedi, nasıl değerlendiriyorsunuz?
Milli
Takım yeni bir yapılanmaya gitti. Abdullah Hoca, sevdiğimiz bir arkadaşımız. Her türlü desteğe hazırız. Milli Takım teknik direktörlüğünde en önemli etkenlerden biri lobi. Maalesef Beşiktaşlılar'ın bu konuda lobisi yok. Beşiktaş'tan çıkmış birinin milli takımda hoca olmaması da bunun göstergesi.

AYBABA İLE KISA KISA
Tarihi ve siyasi kitaplar okurum. Özellikle Türk tarihi ile ilgili olanları. Bir oğlum, bir kızım var. Oğlumdan torunum var. En sevdiğim renk siyah. Sinemaya gitmeyi seviyorum. Yaprak sarmasını çok severim. Anamın ve hanımın ellerinden tabii. İkisi çekişiyor. Osmaniye'ye gitmeyi ihmal etmem. Toprak beni çağırır. Mezarlıkları ve orada yaptırdığımız 2 okulu gezerim. İhtiyaçlarını sorar, dönerim. Gavur Dağı'nda Zorkun Yaylası'nda benim adıma bir futbol turnuvası düzenlendi. Sizin aracılığınızla selamlarımı iletiyorum.

Goller Cepte
BİZE ULAŞIN