Bir yılda öfkeden tebessüme

Fenerbahçe'de geçen sezon kötü anıların başlangıç noktası olan Topuk Yaylası kampı, bu sezon çok farklı bir atmosferde Aykut Kocaman'ın gülen yüzüyle başladı... Kocaman'ın gülen yüzüyle, antrenmanlardaki verimlilik de tavan yaptı, yeni sezon için umutlar tazelendi

Fenerbahçe'nin Topuk Yaylası Tesisleri'ndeki kampı önceki gün sona erdi. 10 gün süren son kamp, geçen sezonun tam tersi bir havada gerçekleşti. 3 Temmuz 2011 sonrası futbol takımı için tüm kötü anıların başlangıç yeri olan Topuk Yaylası, bu sezon ise yeni umutların yeşerdiği noktaydı. İki sezon arasındaki bu farklılık, teknik direktör Aykut Kocaman'ın yüzünden de okunuyordu. Geçen sezon boyu yüzünden düşmeyen gergin ifade, bu kez yerini tebessüme bırakmıştı. Kocaman, basının yanına 'Hoşgeldiniz' demek için yaklaştığında 'Üzerimizden büyük bir yük kalktı' ifadesini kullanıyordu. Kocaman'ın, moral olarak üst seviyede olmasının bir başka nedeni ise, takımın tamamının kampa hazır gelmesiydi.
İLK MESAJ KAPTAN ALEX'E...
Aykut Kocaman taktik çalışmalarda yeni sezonla ilgili bazı ipuçları verdi. İlk ipucu Alex'le ilgiliydi. Kocaman, kampın açılış konuşmasında ilk olarak Alex'e söz verdi. Kaptan, her çalışmada as takımdaydı. Bu kampta Alex'e 'Sen bu takımın yıldızısın' mesajı net bir şekilde verildi. Kocaman, Alex'le görüşmesinde, "Bu sezon hedef üç kulvarda başarı. Başarı için, her futbolcudan en iyi verimi almalıyım. Bu nedenle zaman zaman kadroda farklı oyuncular kullanacağım. Ancak sezon sonunda takımın as oyuncuları mutlaka en fazla süre alan isimler olacak" diyerek Alex'i verimli kullanmak istediğini anlattı.

TOPU HEMEN OYUNA SOK!
Taktik
çalışmalardan çıkan bir başka ipucu, Fenerbahçe için bu sezon sahada en önemli olgu 'oyunun yönünü hızlı değiştirme ve akışı hızlandırma' olacak. Kocaman'ın bu konuda hiç affı yok. Hatta öyle ki, kalecileri yedikleri gol için değil, topu oyuna yavaş soktukları için sık sık uyardı. Son günlere doğru, bu sezon takımı zaman zaman çift forvetle sahada görebileceğimizin de işaretlerini aldık. Kocaman, bazı çift kalelerde Sow ve Bienvenu'yü yan yana oynatarak uyumlarını gözlemledi. 10 günlük kamp sonrası tablo şu: Fenerbahçe bu sezon topu daha hızlı kullanan, oyunun yönünü çabuk değiştiren, geçen sezona göre daha fazla rotasyonun yapıldığı, maçlara göre farklı dizilişlerle sahada bulunabilecek bir takım görüntüsünde olacak.

Goller Cepte
BİZE ULAŞIN