Transfer rakamlarını açıkladı

FIFA'nın transfer faaliyetlerinin daha şeffaf ve yasalara uygun hale gelmesini sağlamayı amaçlayan teknolojileri kullanan Transfer Eşleştirme Sisteminin (TMS) verileriyle hazırlanan rapora göre, 1 Ocak-30 Haziran 2012 tarihlerinde 4 bin 973 futbolcu bir ülkeden başka bir ülkenin takımına transfer oldu.

TRANSFER EDİLEN FUTBOLCU SAYISI YÜZDE 9 GERİLEDİ

FIFA verilerine göre, 2012'nin ilk altı ayında transfer edilen futbolcu sayısında yüzde 9 oranında düşüş yaşanırken, bu transferlerin tutarı 576 milyon dolara ulaştı. Bu futbolcuların transfer bedellerinin toplamı geçen yılın ilk 6 ayına göre 294 milyon dolar yani yüzde 34 oranında geriledi. 576 milyon doların yüzde 86'sını oyunculara ödenen rakamlar oluşturuyor. FIFA'ya göre, transferlerin yüzde 72'sinde serbest bir oyuncuyla anlaşıldı.


EN ÇOK BREZİLYALILAR İLGİ GÖRÜYOR
Raporda, ilk 6 ayda en çok Brezilyalılar'ın transfer edildiği ve 700 Brezilyalı futbolcunun kulüp değiştirdiği belirtildi. Brezilyalılar'dan sonra en çok transfer edilenler İngilizler oldu. 2012 yılının ilk 6 ayında Rusya kulüpleri 64.4 milyon dolarla birinci olurken, Türkiye 22.4 milyon dolarlık uluslararası transfer harcaması ile dokuzuncu sırada yer aldı. Brezilya kulüpleri ise aynı dönemde yurtdışına ihraç ettikleri oyunculardan 64.9 milyon dolar gelir elde etti.

208 futbol federasyonu ve 5 binden fazla kulübün kullandığı FIFA'nın TMS sistemi, uluslararası transferlerin evrak esasına dayalı bir sistem yerine dijital bir ortamda kayıt altına alınmasıyla işliyor. Bir transferin teyit edilebilmesi için anlaşmanın tarafları olan kulüplerin gerekli bilgileri veri tabanına girmeleri gerekiyor. Bu rakamlar, aynı ülkede iki takım arasındaki futbolcu alışverişlerini kapsamıyor. 14 Haziran'da başlayan 2012-2013 sezonu birinci transfer ve tescil dönemi, FIFA kuralları gereği 84 gün sürecek ve 5 Eylül 2012 Çarşamba günü sona erecek.


Goller Cepte
BİZE ULAŞIN