Saracoğlu'nda Alex'e izin yok!

Fenerbahçe Teknik Direktörü Aykut Kocaman, Beşiktaş derbisinde takımını, UEFA Avrupa Ligi'ndeki Borussia Mönchengladbach maçının 11'inde tek değişiklik yaparak sahaya sürdü.

Kocaman, Alman ekibi karşısında deplasmanda alınan 4-2'lik galibiyetin ardından, derbi maçta savunmadaki Bekir İrtegün-Yobo değişiminin dışında bir değişiklik yapmadı.

Mönchengladbach maçı öncesi dizinde yaşadığı şişlik nedeniyle bu maçta yedekler arasında yer alan bulunan Yobo, Beşiktaş derbisinde Bekir İrtegün'den formayı aldı.

-Mehmet Topuz kadroda yok-

Fenerbahçe'de soğuk algınlığı geçiren Mehmet Topuz, Beşiktaş derbisinin 18 kişilik kadrosunda bulunmadı.
Teknik direktör Kocaman, hasta olan Mehmet Topuz'un yanı sıra, Bienvenu, Orhan Şam, Özgür Çek, Serdar Kesimal, Sezer Öztürk ve Salih Uçan'a derbinin kadrosunda yer vermedi.

-Kadıköy'de ilk cezalı derbi-

Fenerbahçe-Beşiktaş derbisini, sarı-lacivertli ekibin cezası nedeniyle sadece kadınlar ve 12 yaş altı çocuklar tribünde izledi.

Sarı-lacivertli takım, Kadıköy'de ilk cezalı derbisine çıkarken, kadın ve çocuk taraftarlar biletleri iki gün öncesinden tükenen karşılaşmaya büyük ilgi gösterdiler.

Erken saatlerden itibaren stat çevresine gelen kadınlar ve çocuklar, coşkuyla maç saatini beklerken, stada alınmaya başladıktan sonra da coşkularını tribünlere taşıdılar.

Tribünlerde yer yer az sayıda boşluklar oluştu.

-Aykut Kocaman'dan maç öncesi değerlendirmesi-

Fenerbahçe Teknik Direktörü Kocaman, maç öncesi yayıncı kuruluş Lig TV'ye yaptığı değerlendirmede, sorunlu bir şekilde gittikleri, zorlu görünen Borussia Mönchengladbach maçında ortaya koydukları olumlu mücadeleyi daha da geliştirmeleri gerektiğini ifade etti.

Futbolun bilinmezlerle dolu olduğunu dile getiren Kocaman, derbinin ilerleyen dakikalarında futbolcularının mental ve fiziksel olarak nasıl olacaklarını kendisinin de merak ettiğini ifade ederek, ''Oyuncu grubumuz bunun altından kalkma kapasitesi yüksek olarak görünüyor'' dedi.
Takımın taktik dizilişinin artıları ve eksilerinin neler olduğu sorusuna ise Kocaman özetle, ''Diziliş olarak bir farkımız yok. Sadece oyuncu profili biraz daha değişti. Bu değişince de oyunun dinamizminde farklılıklar olabiliyor. Tabii ki o günden bugüne neler olacak, bunu nereye kadar geliştirebileceğiz, bunların hepsi futbolun içinde cevabı kolay olmayan sorular. O oyun duygusunu biraz daha geliştirmemiz gerekiyor. Daha baskılı oynayabilen, top rakibe geçince topun arkasına hep beraber geçebilen bir oyun anlayışını yerleştirmemiz gerekiyor'' şeklinde yanıt verdi.
Kocaman bu oyun anlayışının hem Türkiye'deki şampiyonluk yarışı için hem de Avrupa kupası mücadelesi için önemli olduğunu dile getirdi.

-Alex ile ilgili materyaller stada sokulmadı-

Stada girişlerde taraftarların üzerinde bulunan Alex ile ilgili materyallere izin verilmedi.

Stat dışında Fenerbahçe ile yolları ayrılan Brezilyalı futbolcuya ait maske, pankart, döviz ve benzeri şeyler taşıyan taraftarlar, stada girişlerinde bunları içeriye sokamadılar. Girişteki görevliler bu materyalleri toplayarak stat içerisine sokulmasına izin vermedi.

Taraftarların üzerindeki Alex formalarına müdahale edilmedi.

-Fenerbahçe Kulübü'nden taraftarına provokasyon uyarısı-

Fenerbahçe Kulübü maçtan önce internet sitesinden yaptığı açıklamada, taraftarlarına provokasyon uyarısında bulundu.

''(Ben Galatasaraylıyım aslında) Fenerbahçeliler dikkat...'' başlığıyla yapılan açıklamada, sosyal medya üzerinde, derbide protestolarla camiayı karıştırmaya yönelik bazı olayların planlandığının görüldüğü belirtildi.

Kadınlara ait bu yönde mesajların fotoğraflarının da yer aldığı açıklamada şöyle denildi:

''Bugün stadımızda oynanacak Beşiktaş derbisi sırasında, 'Protesto' adı altında, camiamızı karıştırmaya yönelik bazı olayların planlandığı açıkça görülmektedir. Fenerbahçeli dahi olmayanlar, 'maddi ve manevi' her tür desteğini ortaya koymak pahasına giriştiği bu çabaları boşa çıkarmak adına, siz değerli Fenerbahçeliler'i bu provokasyonlar karşısında uyarıyor; tüm desteğimizi Beşiktaş karşısında sahaya çıkacak oyuncularımıza vermenizi önemle rica ediyoruz.''

-Beşiktaşlılar Fenerbahçelilerle birlikte izledi-

Tribünlerde Beşiktaş formalı kadın ve çocuk taraftarlar da yer alarak, Fenerbahçeli taraftarlarla birlikte karşılaşmayı izlediler.

Stat dışında da birlikte görülen iki takım taraftarları, centilmenlik mesajları verdiler.

-Notlar-

-Fenerbahçeli kadın ve çocuk taraftarlar tribünlerde Alex'e sevgi gösterilerini sürdürdü.

-Bu arada stat dışında satılan Alex maskelerinin yanı sıra, Brezilyalı futbolcunun maskelerinin ücretsiz olarak da dağıtıldığı görüldü. Ücretsiz dağıtılan maskelerin üzerinde bir firmanın reklamı yer aldı.

-''Türk Telekom kale arkası üst tribünde İstiklal Marşı okunurken açılan ''Tarafı Fener olmayan bertaraf olur'' pankartı dikkat çekti.

-İstanbul Valiliği ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanlığı Spor A.Ş tarafından ''İstanbul 2012 Avrupa Spor Başkenti'' etkinlikleri kapsamında düzenlenen ''Minikler Dostluk Turnuvası''na katılan Almanya'nın Herta Berlin ve Bosna Hersek'in Olimpic Sarajevo takımının minik oyuncuları, iki takım futbolcularıyla birlikte seremoniye çıktı.

BİZE ULAŞIN