''İyi bir seri yakalamak istiyoruz''

2014 Dünya Kupası Avrupa Elemeleri'nde (D) Grubu'nda yarın Macaristan ile deplasmanda karşılaşacak A Milli Futbol Takımı'nın teknik direktörü Abdullah Avcı, iyi bir seri yakalamak istediklerini söyledi.

Avcı, maçın oynanacağı Ferenc Puskas Stadı'nda milli futbolcu Hamit Altıntop ile basın toplantısı düzenledi.

Milli takımın grupta 10 maçtan 3'ünü oynadığına işaret eden Avcı, ''Puan olarak elde etmek istediğimiz ve hedeflediğimiz puanları elde edemedik. Oyun anlamında bir takım olarak iyi şeyler yapsak da skorbord bunu yazmıyor. Bundan sonra süreçte 7 maçımız var. Kazanabilecek her maç var. İyi bir seri yakalamak istiyoruz'' dedi.

Avcı, yarın alınacak olan 3 puanın özellikle daha sağlıklı ve hedefe doğru koşulması adına önemli adımlar olacağını bildirdi.

Romanya maçından sonra sakat oyuncuların bulunduğunu ifade eden Avcı, ''Özellikle 4 oyuncumuz bizimle birlikte olamayacaklar. Bu sabah en son Arda Turan da buna eklendi. Sonuna kadar bekledik kontrolleri yapıldı. Öğlenleyin buna karar verildi. Özellikle elimizde bulunan A Milli Takım düzeyinde her oyuncu değerlidir. Onun için tecrübeli oyuncularımız var. Kaleci Volkan, Hamit, Emre ve genç tecrübeli Nuri gibi Caner gibi oyuncularımız var'' diye konuştu.

Takımla 11 aydan beri beraber olduğunu, oyuncuların tecrübeleriyle hayata bakışları ve profesyonelliğiyle ''inanılmaz derecede'' takıma katkı sağladıklarını gördüğünü vurgulayan Avcı, yarın maçtaki taktik ile ilgili olarak da teknik ve taktik olarak uzun süredir devam ettirdikleri stratejiyi aynı şekilde sürdürmeyi düşündüklerini söyledi.

Avcı, gazetecilerin, ''Son zamandaki eleştirilerin kendisini nasıl etkilediği'' yönündeki sorusuna, ''Burada bulunan her teknik adam için bu geçerli ama özellikle 4 günlük süreçte genel anlamda hiç bir şeyden bilgim yok. Ama neler olabileceğini akıllı bir insanım tasarruf edebiliyorum. Uzun süredir çalışacağım gibi çalışacağım gibi hareket ediyorum. Futbol Federasyonu Başkanı Yıldırım Demirören ve yönetim kurulu son derece destek oluyor. Bizim sadece şu an itibariyle odaklandığımız Macaristan maçıdır'' yanıtını verdi.

Mevki olarak eksik görülen yerler için aday oyuncuları milli takıma çağırdıklarını belirten Avcı, ''Eksik, isim olarak var ama sayı olarak eksiğimiz yok. Hepsi değerli oyuncu. Milli takımdaki oyuncular değerli oyunculardır. Onlarla çıkıp bu fırsatları en iyi şekilde değerlendirip bizim önümüze teknik veya zihinsel bir takım senaryolar üzerinden biz de kendimizi bu anlamda geliştiriyoruz'' diye konuştu.

''Türk insanı olarak, toplum olarak sıkıştığımız noktada hep zor işler yapmışızdır. Çıkışlar yapmışızdır'' diyen Avcı, yarın oynayacakları Macaristan maçına baktıklarını, önlerinde bir hedef olduğunu, bu hedefi geçtiklerinde açılacak yol haritaları olduğunu kaydetti.

Hamit Altıntop da 2006 yılında burada olumlu bir maç yaşadıklarını ve bunun sonrasında 2008 Avrupa Şampiyonası'na gittiklerini anımsatarak, burada da öyle bir başlangıç yapmak istediklerini belirtti.

Takım arkadaşlarıyla ve hocalarıyla mutlu olduklarına değinen Hamit, maçın öneminin farkında olduklarını bazı arkadaşların bu maçta oynamayacaklarını, ancak diğer oyuncular için bunun bir fırsat olacağını vurguladı.

Hamit, beklentilerin büyük olduğunu, o sonuçların alınmadığı zaman üzüldüklerini ifade ederek, ''10 maçtan 3'ünü oynadık ve istediğimiz puanları almasak da önümüzde daha 7 maçımız var. Bu kaliteye sahibiz ve yarın inşallah o başlangıcı yapacağız'' dedi.

''Performansının düşük olduğu'' yönündeki bir soru üzerinde Hamit, Hollanda maçında iyi mücadele ettiğini elinden geleni yapmaya çalıştığını belirterek, Estonya maçında oynamadığını, Romanya maçında sonuç olarak istedikleri oyunu sahaya yansıtamadıklarını ve şanssız bir gol yediklerini söyledi.

Hamit, kendisini iyi hissettiğini, milli takımın iyi sonuçlar alması halinde öz güvenin geri geleceğini kaydetti.

BİZE ULAŞIN