"Alex sindiremedi"

Fenerbahçe Kulübü'nün eski yöneticisi, Yüksek Divan Kurulu Üyesi Köksal Özbek, futbol takımıyla yolları ayrılan Brezilyalı futbolcu Alex de Souza'nın, ''krallıktan demokrasiye geçişi'' sindiremediğini söyledi.

Fenerbahçe Faruk Ilgaz Tesisleri'nde gerçekleştirilen Yüksek Divan Kurulu Toplantısı'nda, yönetim kurulu faaliyet raporu ve denetleme kurulu raporlarının okunmasının ardından söz alan üyeler görüşlerini bildirdi.

Sarı-lacivertli kulübün eski yöneticilerinden olan Özbek, Fenerbahçe ve Aziz Yıldırım karşıtlarının Alex meselesini kaşımaya devam ettiğini savundu.

Brezilyalı futbolcunun kaptanlığını yaptığı takımda 8 yılı aşan hizmet süresinde çok iyi futbol oynadığını, gol kralı olduğunu vurgulayarak, ''Lakin, kulübümüzden kazandığı çuval dolusu avrolarla çok da zengin oldu. Fakat göz ardı edilen bir arıza vardı. Bu topçu takımda yer aldığı sürece tek futbolcuya bağlı ve bağımlı bir oyun düzeni ortaya çıkıyordu'' diye konuştu.

Teknik direktör Aykut Kocaman'ın, bu yıl, artık eskisi gibi antrenman yapmayan, futbolcu yaşlılığının sınırındaki Alex'e dayalı oyun sisteminde tadilat yapma ihtiyacını hissettiğini ifade eden Özbek, ''Lakin Alex, krallığın sona erdirilip, demokrasiye geçme eylemini içine sindiremedi. Aykut Kocaman, kısmen oyunda olup, kısmen kulübede oturması gereğini izah etti. O, oyundan alınınca küskünlüğünü belirtti'' dedi.

Kulübün 3 Temmuz sürecinde genel bir tasarruf dönemine girdiğini anlatan Özbek, Brezilyalı futbolcunun basında yer alan söylemlerin aksine, sözleşmesinde yer alan rakamları garanti altına almaya çalıştığını savundu.

Özbek, ''Diğer futbolcular kulübümüze olan güvenlerini ifade eden belgeyi imzalarken, o imtina ediyordu. Göreve gelen her teknik direktöre muhalefet ediyor, vatandaşı 'Beyaz Pele' lakaplı Zico'yu bile yönetime şikayet ediyordu'' ifadesini kullandı.

Heykelinin açılış töreninde hiçbir takım arkadaşının yer almadığını ifade eden Özbek, ''Onun kulüpten ayrılmasını takiben oynadığımız iki üst düzey maçı, takımımız çok güzel oynayarak açık farkla kazanmıştır. Takım arkadaşları nazarında bir sevgi ve saygı seviyesinde değildi'' derken, salondaki bazı üyelerden Özbek'e tepkiler yükseldi.

Alex taraftarlığından vazgeçilmesi gerektiğini belirten Özbek, taraftarlığın kulüp için yapılmasını istedi.

Köksal Özbek'in konuşmasının ardından söz alan birçok üye de Alex ile ilgili konuşmalar yapınca, Yüksek Divan Kurulu Başkanı Yüksel Günay, kısa bir değerlendirme yaptı. Divan kurulu üyelerine yönelik ''Alex meselesi olmasaydı koskoca divan kurulu toplantısında ne konuşacaktınız? Dedim ki, Alex'i yolcu ettik. Bunlar profesyonel olarak düşünülmeli. Konuşmaya çıkanların Alex ile ilgili konuşmamasını rica ediyorum'' dedi.
Bu arada, toplantıda söz alan üyeler genelde Alex'in ayrılığı konusunda kulübün ve teknik heyetin tavrının doğru olduğunu savundu.

BİZE ULAŞIN