Tek işleri ''hakemlik'' değil

Uluslararası Futbol Federasyonları Birliği (FIFA) kokartı taşıyan hakemlerinin meslekleri, piyano öğretmeninden matbaacıya, komiser muavininden eczacıya, mikrobiyoloji uzmanından tiyatrocuya kadar çeşitlilik gösteriyor.

Uluslararası maçları yöneten hakemlerin birçoğu kendi mesleklerini de yapıyor. FIFA kokartlı hakemler arasında avukat, doktor, elektrikçi, öğretmen, mimar, mühendis, bankacı ve süpermarket sahibi de bulunuyor.

2012 Avrupa Futbol Şampiyonası finallerinde maç yöneten hakemlerden Macar Viktor Kassai'nin asıl işi matbaacılık. Hollandalı Bjorn Kuipers, hakemlikten arta kalan vakitlerini, sahibi olduğu süpermarketin yönetimiyle geçiriyor. Fransız Stephane Lannoy, video oyunları distribütörlüğü yapıyor, Sloven hakem Damir Skomina ise emlakçılığın yanı sıra, turizm organizatörlüğüyle de uğraşıyor.

2005 yılından bu yana FIFA kokartı taşıyan İngiliz Howard Webb'in asıl mesleği ise Güney Yorkshire Polis Teşkilatı'nda komiser yardımcılığı. Portekizli Pedro Proenca bir şirkette finans müdürü, Alman Wolfgang Stark da bankacı. İtalyan Nicola Rizzoli mimar, İspanyol Carlos Velasco Carballo ve Çek Pavel Kralovec mühendis, İskoç Craig Thomson ve Felix Brych ise avukat.

Öğretmen hakemler arasında Norveçli Tom Harald Hagen, El Salvadorlu Joel Aguilar ve İskoç William Collum bulunuyor. Belçikalı Frank de Bleeckere halkla ilişkiler uzmanı olarak görev yaparken, Rumen Ovidiu Alin Hategan maç yönetmediği zaman hastalarını muayene ediyor. Avusturyalı Thomas Einwaller ile Fransız Fredy Fautrel ise maçları olmadığında bankada rakamlara gömülüyor.

Bir zamanlar Macaristan takımı Ferençvaroş'ta forvet mevkisinde oynayan Istvan Vad da dedesi gibi hakemliği seçmiş. Kız kardeşi de kendisi gibi hakem olan Macar Vad, bir yemek şirketinin de yöneticiliğini yapıyor. İzlandalı Kristinn Jakobsson'un da bir yemek şirketi var.
Londra Olimpiyatları'nda maç yöneten hakemlerden İngiliz Mark Clattenburg aslında elektrikçi. Kanadalı bayan hakem Carol Anne Chenard ise mikrobiyoloji uzmanlığı yapıyor. Afrika Uluslar Şampiyonası'nda düdük çalan hakemlerden Fildişi Sahilli Noumandiez Doue ise eczacı.

-Piyano öğretmeni, dilbilimci...-

Hakemliği bırakanlardan Konrad Plautz, futbolun yanı sıra tiyatro ile de ilgileniyor. Avusturyalı hakem, yerel bir tiyatroda yönetmenlik ve oyunculuk da yapıyor. Yunan Kyros Vassaras, döneminin en renkli hakemlerinden biriydi. Selanik'te turizm acentası sahibi olan Vassaras, aynı zamanda bir dilbilimci. Kyros Vassaras, Almanca, İngilizce ve İspanyolca da konuşuyor.

İtalyan Roberto Rosetti fizyoterapist idi. İngiltere'nin Wembley Stadı'nda oynanan ilk maçı yöneten hakem olan Hollandalı Pieter Vink de tıpkı Howard Webb gibi emniyet mensubu. Ancak Vink, hakemliğe daha çok vakit ayırmak için bu görevinden istifa etmişti.
Hakemler arasında sanatçı kişilikler de var. Bir müzik okulunda müdür olan Alman Herbert Fandel, müdürlüğün yanı sıra öğrencilerine piyano da öğretiyor.

Norveçli Tom Henning Ovrebo psikolog, İsviçreli Massimo Busacca ise işadamı...

BİZE ULAŞIN