İbrahim Kızıl isyan etti

Gaziantepspor Kulübü Başkanı İbrahim Kızıl, Şanlıurfa'da oynanan Gaziantepspor-Gençlerbirliği karşılaşmasında yaşanan olaylardan dolayı üzüntülü olduğunu bildirdi.

Kızıl kulübün resmi internet sitesinden ''Yaşananlar beni derinden üzmüştür'' başlığıyla yaptığı açıklamada, sporun ''dostluk ve kardeşlik'' olduğunu, ancak Şanlıurfa'da hiç istemedikleri ve tasvip etmedikleri olayların, kendisini, kulüp yönetimini ve camiayı derinden üzdüğünü belirtti.
Maç öncesinde oldukça güzel bir ortam olduğunu, Şanlıurfa'ya ''ayak basmaları''yla herkesin ilgisi ve sevgisiyle karşılaştıklarını ifade eden Kızıl, Şanlıurfa Valisi Celalettin Güvenç, Belediye Başkanı Ahmet Eşref Fakıbaba ve Gaziantepli olan Şanlıurfa Cumhuriyet Başsavcısı Mustafa Yalçın ve çeşitli sivil toplum kuruluşu temsilcilerinin, takımı kamp yaptığı otelde ziyaret ettiğini ve kendilerine yakın ilgi ve alaka gösterdiğini anımsattı.
İbrahim Kızıl, Şanlıurfa GAP Arena'ya geldiklerinde de çok güzel görüntüler yaşandığını, iki takım taraftarının yan yana oturarak, ''Antep-Urfa omuz omuza'' tezahüratları yaptığını hatırlattı.

Bir grup taraftarın maçı provoke ettiğini ifade eden Kızıl, şöyle devam etti:

''Bu yaşanan olayı tüm Şanlıurfa halkına mal etmemiz mümkün değildir. Ancak maça gelerek taraftarımızı tahrik eden, takımımıza küfürler eden bir grup Şanlıurfalı taraftarı şiddetle kınıyor ve bir hemşehrileri olarak onlar adına utandığımı dile getirmek istiyorum. Ancak beni derinden üzen bir diğer konu ise saygı duyduğum emniyet mensuplarımızın taraftarlarımıza şiddet uygulaması ve biber gazı sıkması olmuştur. Ayrıca bu biber gazının sadece Gaziantepspor taraftarına sıkılması ise manidardır. Oradaki görevli polislerin taraftarımızı tahrik eden Şanlıurfalı taraftarları dışarı çıkarması gerekirken takımını desteklemeye çalışan ve başka bir amacı olmayan taraftarımıza şiddet uygulaması bizleri çok üzmüştür.''
Kızıl, dün yaşanan olayların büyütülmeden bir an önce unutulmasını istediğini belirterek, şunları kaydetti:

''Şanlıurfa'da yaşanan olaylardan dolayı çok üzüntülüyüm. Olayların buraya gelmesini tabi ki tasvip etmiyorum ve bu yaşananlardan dolayı olayları başlatan bir grup Şanlıurfa taraftarını bir kez daha kınıyor ve Şanlıurfa'da yaşananlardan dolayı taraftarlarımızdan, Gaziantep halkından, camiamızdan ve tüm spor camiasından özür diliyorum. İnşallah bir daha böyle bir hadiseyle karşılaşmayız ve karşılaşmayacağız.''
Şanlıufra'da dün oynanan Gaziantepspor-Gençlerbirliği karşılaşmasının devre arasında ve maç sonrasında olaylar çıkmış, olaylar sırasında yaralanan ve gözaltına alınan taraftarlar olmuştu.

BİZE ULAŞIN