6 hakem geliyor

MHK Başkanı Zekeriya Alp, Yıldırım Demirören'in isteği doğrultusunda önümüzdeki yıldan itibaren 6 hakem uygulaması için çalıştıklarını söyledi

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Merkez Hakem Kurulu (MHK) Başkanı Zekeriya Alp, Süper Lig maçlarının önümüzdeki yıldan itibaren 6 hakemle oynanması yönünde çalışmalar yaptıklarını söyledi. 2013 FIFA 20 Yaş Altı Dünya Kupası'nın tanıtımında konuşan Alp, şu anda Avrupa kupalarında ve İtalya Serie A'da 6 hakemin görev yaptığını hatırlatarak, "UEFA, bu uygulama içinde bizim de olmamızı talep ediyor. Federasyon başkanımız da bunu istiyor. Böyle bir çalışma içerisindeyiz. Önümüzdeki sezon maçlar 6 hakemle oynanabilir" diye konuştu.

UEFA BİZİ ÖRNEK GÖSTERİYOR
UEFA'nın başarılı çalışmalar nedeniyle kendilerini kutladığını söyleyen Alp, "Yarın (bugün) İsviçre'de yapılacak toplantıda UEFA, Türkiye'yi örnek gösterecek. Bu, ülkemiz için çok önemli bir durum" ifadelerini kullandı. Alp, "Ülkemizdeki 2013 FIFA 20 Yaş Altı Dünya Kupası da hakemlerimiz için büyük tecrübe olacak" dedi.

BİR GÖRÜŞ

Zararı olmaz yararı olur
Altı hakemli sistemin zararı olmaz, zaman zaman da faydası olabilir. Altı hakemli sistem demek, her penaltının, her içeriden dönen topun ya da her elle atılan gol kararının doğru olacağı anlamına gelmez. Örneğin Avrupa şampiyonasında Ukrayna'nın buz gibi golünü Macar hakem Viktor Kassai ve çizgideki yardımcısı göremediler. Gelelim 6 hakemlik sisteme... Türk hakemlerinin sayısal olarak yetip yetmeyeceğine... Sayıları pek tabii ki yeter. Kapasiteyi artırır, ona göre eğitim verirsiniz ve Süper Lig maçlarında 6 hakeme geçebilirsiniz.
Ahmet ÇAKAR
BİZE ULAŞIN