“Kim sizin ciddi olduğunuza inanır”

Bu sene futbol hakkında konuşmama kararı alan Haşmet Babaoğlu, bu konudaki suskunluğunu sürdürdü ama medyadaki futbol programları hakkında sert konuştu. Futbol programlarının artık bir ciddiyetinin kalmadığını söyleyen Babaoğlu "Bu nedenle futbolumuzun kirliliği bile ciddiyetini kaybetmeye başladı" dedi.

İşte Haşmet Babaoğlu'nun açıklamaları;

İçlerinde çok değer verdiğim, çok saygı duyduğum, maç yorumculuğu yapan arkadaşlarım var. Fakat benim gözümde; futbol düzeni yeniden kurulmadan, pislikler temizlenmeden maçların yorumlanması, bozuk düzene, kirli düzene dolaylı da olsa hizmet anlamına geliyor. O yüzden maçları izlediğim zaman bile sahada olup bitenleri yorumlayan arkadaşlarımı izlemiyorum. Sadece hakemlerin kararlarına bakarak bile bu seneki maçların toptan iptal edilebilir olduğunu, toptan ciddiye alınmaz olduğunu söyleyebilirim.

11. haftada oynanan maçların hemen hepsini ciddi hakem hatalarıyla bitirdik. Geçtiğimiz yıllarda bile böylesi yoktu. İkide bir Cüneyt Çakır'ı karşımıza çıkartarak 'Aman hakemler çok iyi' demesinler. Cüneyt Çakır da Avrupa'da iyi, burada değil. Fakat bir de futbolun temizlenmesini istiyormuş gibi konuşan arkadaşlar var. Esas problem orada. Büyük bir rezillik içindeyiz. Pazartesi akşamı sürekli, Aziz Yıldırım'ın gittiği bir yerde gazetecilerden kaçmak için kapıyı zorladığı görüntüleri izledik. Yorumcular konuşuyor, ekranın bir tarafında Aziz Yıldırım'ın kapıyı zorlaması gösteriliyor. Ayıptır artık ya! Bir defa gösterirsin. Ayrıca dalga geçmezsin çünkü bu dalga geçilecek bir konu değil. O da bitiyor ondan sonra şarkılar çalmaya başlıyor.

Aziz Yıldırım'ı eleştirmemiz gerekiyor, Yıldırım Demirören'i eleştirmemiz gerekiyor, bütün futbol düzenini baştan sona eleştirmemiz gerekiyor, bütün kulüp başkanlarını belki de bu sistemin dışına çıkarmamız gerekiyor. Ama bu yöntemle, pespayelikle olmaz. Bu rezillik! Üç dört tane televizyon programı günlerdir Aziz Yıldırım'ı eleştiriyormuş gibi yaparak ekmek yiyor. Ya Aziz Yıldırım olmasaydı? Ya Aziz Yıldırım hapiste devam etseydi ne yapacaklardı çok merak ediyorum? Sadece Aziz Yıldırım üzerinden sürmez bu. Niye futbol düzeni bu kadar rezil hale geldi? Bunu adam gibi oturup tartışmamız lazım. Öyle hokkabazlıklarla, yalandan kavga gürültüyle olmaz.

Daha da önemlisi şu; Trabzonspor gerçeği var. Bütün bu şamata içerisinde Trabzonspor'u ve Trabzonspor'un kupasını unuttuk. Bu şike sürecini, Aziz Yıldırım'ı, kirli düzeni eleştiriyormuş gibi yapan bu arkadaşlar acaba bu işi iyice bir tiyatroya dökerek herkes için bir eğlenceye mi çevirmek istiyorlar? Çünkü artık işin ciddiyeti kalmıyor. İşin ciddiyeti kalmadığı zaman da kimseyi inandıramazsın. Futbolumuzun kirliliği bile ciddiyetini kaybetmeye başladı. Ben futbolun kirli olduğunu bu yöntemle söyleyen arkadaşların çok daha zarar verdiklerini düşünüyorum. Bu şekilde kimse sizin sözlerinizin ciddiyetine inanmaz.

BİZE ULAŞIN