Spor polisine destek

UEFA Başkanı Platini, ilk olarak Başbakan Erdoğan tarafından ortaya atılan spor polisi uygulamasına geçeceklerini açıkladı

Cumartesi 25.05.2013
ABONE OL
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın gündeme getirdiği ve ilk olarak Türkiye'de uygulanacak spor polisine, UEFA Başkanı Michael Platini'den de destek geldi. Platini, bahis, yolsuzluk, şike, doping ve holiganizm sorunlarıyla mücadele etmek için "Avrupa Spor Polisi Teşkilatı" kurulmasını istedi. Londra'da düzenlenen 37. UEFA Olağan Kongresi'nde konuşan Platini, bu öneriyi 6 yıl önce teklif etmesine rağmen Avrupa'daki ülkelerin hükümetlerinden hala cevap alamadığını hatırlattı ve yeterli bilincin gösterilmemesi nedeniyle çağrısını yenilediğini belirtti. Platini, şikeyle ilgili düzenlemeleri UEFA üyesi 53 ülkenin her birinden yürürlüğe sokmasını isteyeceklerini ve onlara yapılan "şikeleri sert bir şekilde cezalandırmaları için gereken yasal araçları sağlayacaklarını" söyledi. UEFA üyesi sadece 10 ülkenin bu konuda yasal mevzuata sahip olduğuna dikkati çeken Platini, maçlarda yapılan şikenin sporun ruhuna zarar verdiğini dile getirdi. Platini, amaçlarının para aklamak için spor maçlarını kullanan mafya tipi yapılanmalarla mücadele etmek olduğunu da vurguladı.

Kupa devrimi
UEFA Genel Sekreteri Gianni Infantino, Avrupa Ligi'nin statüsünü değiştirmeye çalıştıklarını söyledi. 2015 yılından itibaren UEFA Avrupa Ligi şampiyonu olan takım sonraki yıl düzenlenecek Şampiyonlar Ligi'ne direkt katılacak.

Erzik'le 4 yıl daha
UEFA 37. Olağan Kongresi'nde yönetim kurulunun yeni üyeleri belirlendi. UEFA İcra Kurulu Avrupa Delegasyonu'na Şenes Erzik'in yanı sıra Dr. Michel D'Hooghe (Belçika), Marios N. Lefkaritis (Kıbrıs Rum kesimi) ve Vitaly Mutko (Rusya) 4 yıllık yeni dönem için seçildi.