Arda Turan: Futbolu bıraktım baba

Arda Turan'ın babası Adnan Turan, Arda'nın yükselişini anlatırken, Manisaspor'a transferi söz konusu olduğunda futbolu bırakma kararı aldığını ancak kendisinin Arda'yı ikna ettiğini söyledi.

Arda Turan... Türk futbolunun İspanya'daki gururu... Türk Milli Takımı'nın kaptanı, Atletico Madrid'in gözdesi...
Oynadığı futbolla, başta Barcelona olmak üzere Avrupa'nın ünlü takımlarının transfer listesinde. Arda, İspanya'da kalıcı mı olur, yoksa yazılıp - çizildiği gibi, yeniden yuvaya yani Galatasaray'a döner mi? Futbol dünyası bu, bilinmez. Arda Turan'la bugüne kadar çok söyleşi yapıldı, her defasında merak edilen soruların yanıtları arandı. Ancak, Arda Turan'ın çocuklukyıllarına, yaşanmışlıklarına, perde arkası gizli detaylara hiç yelken açılmamıştı.

Futbolda her ünlü oyuncunun bir geçmişi, ilginç anıları vardır, mutlaka. Arda'nın gizli dünyasını, futbola nasıl başladığını, hikayelerini, bilinmeyenyönlerini, anılarını, öğrenmek adına baba Adnan Turan'ın kapısını çalındı.

Baba Adnan Turan, Arda'nın futbola ilk adımını attığı Bayrampaşa'nın amatör takımlarından Altıntepsi Kulübü'nün başkanlığına seçildi, geçtiğimiz aylarda. Adnan Turan, mütevazı, öyle şana - şöhrete yani, reklama gereksinimi olmayan bir fotoğraf. Yaşamı sıkıntılarla geçmiş, 40 yıl THY'de çalıştıktan sonra emekli olmuş, bu süreçte o dönemin parasıyla 4 milyar tazminat almış, Arda Turan'ın kazanımlarıyla rahata ermiş, bir baba. Ne var ki, Baba Adnan Turan, ekonomik olarak rahatlarken, vefa duygusunu unutmuyor.
Üç aylık çiçeği burnundaki Altıntepsi Kulübü'nün başkanı Adnan Turan, koltuğa oturur, oturmaz, ilk işi şimdilerde kulüp lokali olarak kullanılan binayı, tepeden-tırnağa boya badana yaptırmış. Ancak, lokalin tapuda yeşil alan olarak gözükmesi, başkanı sıkıntıya sokmuş. Şu sıralarda boş arazi arıyor başkan.

"Arda'nın emeklemeye başlamasıyla topun peşinden koşması bir oldu. 5-6 yaşında sokağa çıkıyordu. Şimdi lisenin olduğu yer boş araziydi. 15-16 hatta 20 yaşındaki insanlarla top oynuyordu. Kendinden küçüklerle ya da akranları ile hiç top oynamadı. 10 yaşında Altıntepsi Kulübü'ne geldi, 1,5 sene burada oynadıktan sonra Galatasaray Kulübü'ne seçmelere gitti, kazandı."
Goller Cepte
BİZE ULAŞIN