Derbinin nabzını tuttular

Ahmet Çakar ve Erman Toroğlu'nun ardından, Rıdvan Dilmen ve Levent Tüzemen derbiyi masaya yatırdı.

LEVENT TÜZEMEN
Derbi söylendiği gibi G.Saray için bir sezon finali mi?

Derbiler bir finaldir. G.Saray camia ve taraftar olarak hiçbir zaman, "F.Bahçe'yi yenelim, şampiyon olmayalım" felsefesini savunmamıştır. Bu görüş F.Bahçe için geçerlidir. Kaldı ki; bu sezon ligi ikinci bitirmek şampiyonluk kadar kıymetli. Beşiktaş'ın nefesini ensesinde hisseden G.Saraylı oyuncular için Fenerbahçe dahil diğer maçlar da final havasında olmalıdır.

Galatasaray, bir süredir gol sıkıntısı yaşıyor. TT Arena'da Fenerbahçe'ye karşı patlama yapar mı?

F.Bahçe'nin, G.Saray'a karşı her zaman pozisyon şansı olmuştur. Bunun en güzel örneği, yıkılan Ali Sami Yen'de 10-0 kaybedecekleri maçı Johnson'un attığı golle 1-0 kazandılar. Fenerbahçe, play-off'ta TT Arena'da farklı kaybedeceği maçı son dakikada 2-1 kazandı. Derbileri farklı skorla kazanmak özeldir ve taraftarların birbirlerini kızdırmaları adına rekabet yaratır. Galatasaray adına derbiyi kazanmak, farklı skorla kazanmaktan daha önde gelecektir.

Galatasaray, Fenerbahçe karşısında nasıl oynamalı?

G.Saraylı oyuncular kafaca sakin kalmalı ve başta Alves olmak üzere F.Bahçeli futbolcuların derbilerde bilerek uyguladıkları "Oyunu gerginleştir, rakibi boz, sinirlendir ve maçı kazan" şeklindeki stratejik tuzağa düşmemeliler. G.Saray için doğru oyun Juventus'a karşı sergilenen taktiktir. Kompakt oyunla alanları daraltıp rakibe boş alan vermemek. Eskişehir, Elazığ ve Sivas F.Bahçe'yi 'kompakt oyun'la avladı. G.Saray geniş alanda oynarsa Sow-Emenike ikilisi savunma arkasına sık sık koşu yaparlar. Gökhan-Caner ikilisi de kanatlardan etkili bindirirler, Telles hücuma çıktığında boşalttığı alan doldurulmalı.

Bu maçın Galatasaray için kilit isimleri kim olacak?

Mancini kadro kurarken F.Bahçe'ye karşı üstünlük yaşamış oyuncuları tercih etmeli. 23 derbide 3 yenilgi alan G.Saray'ın, İstanbul dışında ve TT Arena'da Fenerbahçe'ye karşı psikolojik üstünlüğü var. Bu üstünlüğün tanıkları ve kahramanları Muslera-Melo-Selçuk-Semih-Eboue-Hakan Balta kilit isimler olacaktır. Drogba forma giyerse derbiye damga vurabilir.

Galatasaray taraftarına bir mesajınız var mı?

Derbi öncesi "G.Saray kaybederse seyirci sahaya iner" tuzağına düşmemek gerekir. Çünkü F.Bahçe gerilimle beslenen bir kulüp. Alper Potuk'un "Kazanırsak sahada saçımı keseceğim" yorumu provokasyondur. G.Saray taraftarı tezahürat olarak tamamen takımına odaklanmalıdır. Taraftar-futbolcu sinerjisi doğru kurulursa G.Saray derbiyi alır.

Goller Cepte
BİZE ULAŞIN