"Beşiktaş istemiyorsa ligden çekilsin"

Kulüpler Birliği Başkanı İlhan Cavcav, yabancı kuralı ile ilgili açıklama yaparken Beşiktaş'a yüklendi.

İşte İlhan Cavcav'ın açıklamaları;

6+2 Kulüplerden yönetim kararı almak suretiyle 15 kulüp olarak karar aldık yalnız burada sayın Beşiktaş Kulübü'nün hiçbir problem yok demiş olmasına rağmen malesef 5+0+3'te ısrar etmesine saygı duyuyoruz onların görüşüdür. Akhisar Belediyespor Kulüpler Birliği kararına uyuyoruz Tahkim'e gitmiyoruz dedi. Fenerbahçe de Kulüpler Birliği kararına uyuyoruz ve Tahkim'e gitmeyeceğiz dedi fakat Beşiktaş öyle yapmadı.

"BEŞİKTAŞ BAŞKA BİR LİGDE OYNAYABİLİR"

'Deniz Atalay ile sert tartışmalar yaşadığını söyleniyor' sorusu üzerine Cavcav, "Beşiktaş çok güzel bir kulüp, Beşiktaş yabancı kuralını istemiyorsa o zaman Türkiye Ligi'nden çekilecek ayrı bir ligde 5 yabancıyla mı oynar ne yapar bilemiyorum. Deniz Atalay'ı çok yakından tanıyorum 5+0+3 diye düşünüyoruz dedi. Oyun bozanlık yapmayın dedim. Fikret Orman'a genel sekreterimi gönderdim 4 gün imza alamadı genel sekreterim bu yüzden tenkit etmiyorum ama saygı duyuyorum. Biz Kulüpler Birliği olarak birlik ve beraberlik içindeyiz bir karara 16-17 kulüp evet diyorsa 1 veya 2 kulübün reddetmesini kabul edemeyiz.

"DEMİRÖREN'İN İSTİFA ETMESİNİ İSTEMİYORUZ"

TFF Başkanı'nın Kulüpler Birliği Başkanlığı, Beşiktaş ve TFF Başkanlığı yapan Yıldırım Demirören'in ayrılmasını istemiyoruz. Böyle bir talebimiz yok. Ufuk Özerten bizim üyemiz ancak Ankara'ya geldiği zaman sordum söylemedi. Demirören istifasını kabul etmemiş ancak gelmediği taktirde yapacağımız bir şey yok dedi. Ufuk Özerten çok değerli bir insan.

ÇEBİ: "5+0+3 ŞEKLİNDE DEVAM EDİLMESİ GEREKTİĞİNİ SÖYLEDİK"

Beşiktaş Kulübü İkinci Başkanı Ahmet Nur Çebi, yabancı futbolcu konusunda Türkiye Futbol Federasyonu'nun (TFF) daha önce aldığı kararın uygulanmasını istediklerini bildirdi.

Kulüpler Birliği Vakfı'nın, TFF'nin İstinye'deki binasında yaptığı toplantıdan ayrılırken basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Çebi, toplantıda küfürle ilgili cezaların uygulanması ve yabancı futbolcu konularının görüşüldüğünü söyledi.

Yabancı futbolcu konusundaki görüşlerini toplantıda aktardıklarını belirten Çebi, "Yabancı konusunda 5+0+3 şeklinde devam edilmesi gerektiği, Beşiktaş'ın bu karara göre transfer politikasını geçen seneden planladığı, alınacak bir karar olacaksa da bunun en azından 2 veya 3 yıl sonra başlatılması şeklinde görüşlerimizi aktardık. Verilen karar şu; her kulüp yönetim kurullarında bu konuyla ilgili son kararlarını alarak Kulüpler Birliği Başkanlığına tebliğ edecek, onlar da TFF'ye gönderecek. Bu konuda oy birliği yok" diye konuştu.

TFF'nin kulüplerin oy birliğiyle karar almasını istediğini vurgulayan Çebi, "Oy birliğiyle gelinmediği takdirde kendileri karar verecek. 3 yıl olması şeklinde bir teklif gelmesini istiyorlar. Ben de katılıyorum. Çünkü her sene her sene değiştirilemez" dedi.

Ahmet Nur Çebi, küfürle ilgili cezalar konusunda ise suç ve cezanın tamamen bireysel olması gerektiğini belirterek, "Bir başka kişinin yapmış olduğu kusurdan dolayı bir diğer taraf bu işten mağdur olmamalı. Dolayısıyla statta küfür edenlerin tespit edilip, 6222'nin uygulanmasının diğer tarafa mağduriyet yaratmayacağı konusuna açıklık getirmeye çalıştık" ifadelerini kullandı.

KIZIL: "TFF'NİN ALACAĞI KARARA UYACAĞIZ"

Gaziantepspor Kulübü Başkanı İbrahim Kızıl da TFF'nin alacağı karara uyacaklarını anlatarak, "Kulübümle ilgili konuşuyorum, Futbol Federasyonu'nun alacağı bütün kararlara saygı duyuyoruz. Türk futbolunun geleceği için birlikte hareket etmek zorundayız. Futbol Federasyonu ve Yıldırım Demirören ile yönetiminin alacağı her karara uyacağız" değerlendirmesinde bulundu.

Kasımpaşa Kulübü Başkan Vekili Hasan Hilmi Öksüz ise yabancı konusunda 15 kulübün 6+2 konusunda hem fikir olduğunu belirterek, "Bu konuda Beşiktaş, Akhisar Belediyespor ve Fenerbahçe geri duruyor. Onun dışında bütün kulüpler hem fikir. Bu konuda kararları alıp bildireceğiz. TFF kararını verir, diğer kulüplerin Tahkim Kurulu'na başvurusu olmaz ise bu uygulama başlar" dedi.

Öksüz, e-bilet konusunda taraftarların tepkilerine katılmadığını vurgulayarak, "Yeni bir sistem uygulamaya konulmaya çalışılıyor. Bu sistem başlarken mutlaka sıkıntılar olur. Her işte böyledir. E-biletin Türkiye'de futbol adına iyi bir uygulama olduğunu düşünüyorum. Seyircilerin bunu kabul edip bir an evvel passolig kartı almaları gerekiyor" şeklinde konuştu.
Goller Cepte
BİZE ULAŞIN