Yönetim uyuma!

Dün Türk futbolunun içinde bulunduğu kötü durumu değerlendiren SABAH SPOR'un dev yazar kadrosu, kulüplere sıkı mali denetim konusunda fikir birliğine varmıştı. Dernekler statüsü nedeniyle yöneticilerin sorumsuzca para harcadığına vurgu yapan yazarlarımız, maddi bataklığın kurutulmadan düzlüğe çıkılamayacağını belirtmişlerdi. SABAH'ın Rüya Takımı, bugün de yabancı sayısı, altyapılardaki problemler ve mali tablonun düzelmesi için neler yapılması gerektiğini masaya yatırıyor.

Yönetim uyuma!
1- Yabancı sayısında karar ne olmalı?
2- Altyapı için önerileriniz nelerdir?
3- Kulüpler mali olarak neler yapmalı?

RIDVAN DİLMEN: Yabancı serbest olsa ne olur ki!

1- Mali durumunuz kötüyse yabancı serbest de olsa sınırlı da olsa başarılı olamazsınız. Yabancı kontenjanı gibi bir çok sorunun kaynağı mali problem. Yabancı kontenjanı kolay halledilecek sorun. Ama bunu aşmak için mali kriterlerin çözülmesi lazım.


DÜNKÜ YAZI: İLK ADIM MALİ DENETİM


2- Almanya'da bildiğim kadarıyla 24 kişilik kadroya 10 civarında altyapı oyuncusu almak zorundasın. Devamında da maç kadrolarında belli oyuncu olması lazım. Ama Türkiye'de bu tip bazı kanunlar çiğneniyor. Örneğin altyapıdan oyuncu alma zorunluluğu var ama "Almazsanız 50 bin TL ödersiniz" diyorsunuz. Yani "Ben 50 bin TL vereyim de almayayım" diyorlar. Genç oyuncular kadroya giremiyor ve kulübün kasasından para çıkıyor. UEFA'yı gördük mü "Eyvah yandık", Türkiye'de "Bir şey olmaz, erteleriz." Kulüplerin yönettiği federasyonlar değil Türkiye Futbol Federasyonu'nun yönettiği kulüpler olmalı. Son dönemde Yıldırım Demirören ve ekibinin bu konularda çok kararlı olduğunu görebiliyorum.


SPORDA 2014 BÖYLE GEÇTİ


3- PTT'den bir takım Avrupa kupalarına hak kazansa kriterlere uymadığı için hiçbiri katılamıyor. (Tek uyan Adanaspor) Süper Lig'de de buna takılan kulüpler var. Önce mali kriterler çözülmeli.

Goller Cepte
BİZE ULAŞIN