Düşen takımlara umut doğdu! Süper Lig için flaş başvuru

TFF ile Kulüpleri Birliği Vakfı arasında bugün imzalanan iyi niyet protokolü düşen takımlar için umut ışığı oldu.

Düşen takımlara umut doğdu! Süper Lig için flaş başvuru
Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) ile Kulüpleri Birliği Vakfı arasında bugün imzalanan iyi niyet protokolu, 2014-2015 sezonunda Süper Lig'den düşen Balıkesirspor, Kayseri Erciyesspor ve Kardemir Karabükspor için de umut ışığı oldu.

Üç kulübün Başkanı Tuna Aktürk, Ziya Eren ve Mustafa Yolbulan ortak bir açıklama ile henüz tescil edilmemiş bu sezonda Süper Lig'den takım düşürülmemesini istedi, ligin İngiltere, İspanya gibi ülkelerde olduğu gibi 20 takımla oynanmasını önerdi. Düşen takımların mali açıdan rahatlaması için uygulanacak paraşüt ödemesinin de bu sezon devreye girmesini istediklerini belirten Balıkesirspor Başkanı Tuna Aktürk, bu konuda mağdur edilmemelerini istedi.

Aktürk, önümüzdeki hafta TFF Başkanı Yıldırım Demirören ile de bir görüşme yapacaklarını ve bu isteklerini kendisine ileteceklerini açıkladı. Üç kulübün açıklamasında özetle şu görüşlere yer verildi:

"Kulüpler Birliği Başkanımız Sayın Göksel Gümüşdağ'ın da açıkladığı gibi, Süper Lig AŞ projesinin Türk futboluna çok şey kazandıracağına inanıyoruz. Bilindiği üzere her sene Süper Lig koşullarına göre bütçe yapan üç kulübümüz baş edilemez finansal problemlerle bir alt kümeye inmektedir. Bu durum neticesi o ligde de tutunmak imkansız olmakta ve Orduspor örneğinde de üzülerek gördüğümüz gibi bir alt kümede de tutunamamaktadır. İlk somut adımı bugün atılan Süper Lig AŞ'nin, Premier Lig ve Almanya 1. Ligi'nde olduğu gibi bu durumda olan kulüpleri de düşüneceğinden ve her sezon bir alt lige inen kulüpleri yukarıda arz edilen akibetten koruma amacı bir süre daha yayın gelirinden desteklemeyi öngöreceğinden şüphe yoktur. 'Paraşüt ödemesi' olarak anılan bu sistem, hiç şüphesiz her yıl üçü bu paraşüte ihtiyaç duyacak Süper Lig AŞ kulüpleri tarafından benimsenecektir. Yayın haklarının pazarlanması ve gelirin pay edilmesi sistemimizde bu tür bir önlemin olmaması son derece istenmeyen neticelere sebep olmuş bir eksikliktir ve ilk olarak ele alınması gereken konudur. Bildiğiniz üzere, mevcut yasal durum karşısında TFF payının değiştirilmesi ve ihale etme hakkının Kulüpler Birliği veya Süper Lig AŞ'ye verilmesi mevzuat değişikliği gerektirirken 'paraşüt ödemesi' dağıtıma ilişkin olduğundan ivedilikle ele alınabilir ve yasa değişikliği olmadan hayata geçirilebilir. Yakın gelecekte hayata geçecek bu düzenlemeden önce, gerekli bir düzenlemenin gözden kaçırıldığı dönemin son mağdurları olmak istemiyoruz. Bu noktada başarılı liglerin, en başta en iyi örnek olan Premier Lig, La Liga gibi liglerin de 20 takımdan oluştuğunun altını çizmek istiyoruz. Sonuç olarak, henüz tescil edilmemiş bu sezonda Süper Ligden hiçbir takımın bir alt lige indirilmemesine, başlatılan olumlu çaba meyvelerini verdikten ve özellikle alt lige inen kulüplerin olağanüstü gelir kayıplarından dolayı maruz kaldıkları koşullar hafifletildikten sonra 2015-2016 sezonu sonunda dört kulübün bir alt lige indirilmesine karar verilmesini talep ediyoruz. Kayseri Erciyesspor, Karabükspor ve Balıkesirspor'un bir alt lige inmesinin üç şehrimizde var olan futbol ilgisini de etkileyeceği dikkate alındığında talebimizin sadece üç kulübümüze değil Türk Futboluna katkı sağlayacağı aşikardır."
BİZE ULAŞIN