Paraşüt isteriz!

Demirören "Yayından yüzde 10 ve artı yüzde 2 payımız vardı. Bunu yüzde 4'e düşürüyoruz. Artık yüzde 8 kulüplere gidecek" dedi. Ligden düşen 3 takım ise TFF'ye başvurdu: "Mağduruz. İngiltere'deki gibi paraşüt ödemesi olsun"

Paraşüt isteriz!
Futbol Federasyonu ve Kulüpler Birliği Vakfı arasında, Türk futbolunun bundan sonraki yol haritasında Süper Lig A.Ş'nin kurulması yolunda, iyi niyet protokolü imzalandı. Demirören, "Bunun aynısını PTT 1. Lig kulüpleriyle de yapacağız. Önümüzdeki bir hafta 10 gün içinde kulüpleri toplayarak gelir dağılımında onların da payını artıracağız. Sadece Süper Lig değil ülkemizde PTT 1. Lig, 2. ve 3. ligler de var. Federasyon olarak kulüplerimizin mali yapısını her zaman düşünüyoruz. İnşallah Türk futbolu için hayırlı olur" ifadesini kullandı. Demirören, mutabakatın ana hatlarıyla ilgili bir soru üzerine, "Federasyonun biliyorsunuz yüzde 10 ve artı yüzde 2 payı vardı. Bunu yüzde 4'e düşürüyoruz. Gelen gelirlerden yüzde 8'i kulüplerimize dağıtılacak. Kulüplerimiz birlik beraberlik içinde devam ettiği sürece futbolumuz daha üst noktalara çıkacak. Mühim olan kulüplerin yaşayabilmesi. Türk futbol tarihinde milat dönemi olan bir imzayı attık" diye konuştu.

CEO HÜSNÜ GÜRELİ OLACAK

Bu arada Kulüpler Birliği'nin kuracağı Süper Lig A.Ş'nin başına CEO olarak Hüsnü Güreli'nin geçeceği öğrenildi.

KÜME DÜŞEN KULÜPLER FEDERASYON'A BAŞVURDU
TFF'de dün bu gelişmeler yaşanırken ligden düşen Balıkesirspor, Erciyes ve Karabük harekete geçti. Üç kulüp başkanı Ziya Eren (Erciyes) Tuna Aktürk (Balıkesir) ve Mustafa Yolbulan (Karabük) TFF'ye ortak imzaladıkları bir dilekçeyle başvuru yaptılar. Dilekçede şu vurgulandı: "Yeni açılımı destekliyoruz. Fakat küme düşen takıkmlar yüzde 90 gelir kaybına uğruyor. İngiltere'deki gibi paraşüt uygulaması yapılmasını istiyoruz. Bir süre daha yayın gelirlerinden faydalanmak istiyoruz. Bu konu ivedilikle ele alınmalı. Yasa değişikliği olmadan hayata geçirilebilir. Henüz tescil edilmemiş bu sezonda Süper Lig'den hiçbir takımın alt lige indirilmemesine, alt lige inen kulüplerin olağanüstü kayıplarından dolayı maruz kaldıkları koşuların hafifletilmesinden sonra 2015-16 sezonu sonunda 4 kulübün alt lige indirilmesine karar verilmesini talep ediyoruz."

PARAŞÜT NEDİR?
'Paraşüt ödemesi' diğer Avrupa liglerinin aksine İngiltere Premier Lig'in uyguladığı bir sistem. Havuz dağıtımını yapan lig yönetimi, Premier Lig'de yüksek gelirleri olan takımların bir alt lige düştüklerinde mevcut maddi durum ve kadrolarını en az kayıpla koruyabilmeleri ve mağduriyetlerini giderebilmeleri için düşen ekiplere de ayrıca paraşüt ödemesi yapıyor.

Goller Cepte
BİZE ULAŞIN