5 milyon $'lık sus payı

2010 Dünya Kupası elemelerinde Henry'nin topu elle düzeltip yaptığı asist nedeniyle kupaya gidemeyen İrlanda'ya, FIFA'nın tepki göstermemesi için 5 milyon $ verdiği ortaya çıktı

5 milyon $'lık sus payı
FIFA ile ilgili her gün yeni bir skandal ortaya çıkıyor. 2010 Dünya Kupası elemelerinde Fransa'nın İrlanda karşısında 1-0 yenik durumdayken Henry'nin eliyle oynadığı pozisyondan bulduğu golle turu geçmesi büyük yankı uyandırmıştı. Henry elle oynadığı için İrlanda'dan özür dilerken, FIFA'nın da İrlanda Futbol Federasyonu'nun tepkisini azaltmak için 5 milyon $ verdiği ortaya çıktı.

MEĞER STAT YAPIMI İÇİN VERİLMİŞ
İddiayı doğrulayan FIFA yetkilileri, buna rağmen ödemenin İrlanda Cumhuriyeti'nde yapımı devam eden stada maddi yardım amacıyla borç olarak verildiğini kaydetti. İrlanda cephesi de söz konusu paranın Aviva Stadı'nın yapımında kullanıldığını belirterek, "Bu anlaşma, federasyonun FIFA'ya yönelik eleştirilerini engellememiştir" dedi.

KUPALARIN YERİ DEĞİŞİRSE FIFA'NIN SONU GELEBİLİR
Uluslararası spor hukukçusu David Larkin, Rusya ve Katar'a verilen Dünya Kupası ev sahipliklerinin yeniden değerlendirilmesi için çok geç olduğunu savunarak, "Organizasyonların bu ülkelerden alınması yasal ve finansal riskleri beraberinde getirecektir. Bu da FIFA'nın varlığını tehlikeye atmak anlamına gelir" dedi.

Goller Cepte
BİZE ULAŞIN