Para maaşa gidiyor

Süper Lig, oyunculara yapılan yıllık ödemelerde dünyada dokuzuncu sırada. Sadece '4 Büyük' takım dikkate alındığında ise dördüncülüğe yükseliyoruz

Para maaşa gidiyor
Transfer sezonu ile beraber oyunculara ödenen maaşlar da gündeme oturdu. Kulüpler oyunculara fahiş senelik bedeller verirken, yapılan araştırmada Türkiye Süper Lig, dünyanın maaş konusunda en bonkör 9. ligi olarak ortaya çıktı. Türkiye'de 18 Süper Lig ekibi senelik ortalama 35,1 milyon Euro maaş öderken, oyuncu başına ödenen ortalama bedel 606.5 bin Euro oldu. Zirve 3.1 milyon Euro ile İngiltere'nin olurken, Almanya ödediği 1.97 milyon Euro ile listede 2. sıraya yerleşti. Anadolu takımları liste dışında bırakılıp, sadece G.Saray, F.Bahçe, Beşiktaş ve Trabzonspor dikkate alındığında ise Türkiye listenin 4. sırasına adını yazdırıyor.

KASANIN YÜZDE 77'Sİ FUTBOLCU MAAŞLARINA
Futbolcu maaşlarının toplamının, kasada olan paralara oranına bakıldığında ise ortaya çıkan yüzde Türkiye'yi zirveye yerleştiriyor. Süper Lig ekipleri gelirlerinin yüzde 77'sini oyuncu maaşlarına harcarken, bu yüzde Almanya'da yüzde 52, İspanya ve İskoçya'da yüzde 57 oldu. Türkiye'yi ise yüzde 71 ile Rusya ve Portekiz takip ediyor.

BİZE ULAŞIN