'Biz kardeşiz'

Tek aday olarak girdiği seçimde 219 oyun 214'ünü alarak 4 yıl daha başkan seçildi.

'Biz kardeşiz'
Türkiye Futbol Federasyonu Olağan Seçimli Genel Kurulu Ankara'da yapıldı ve Yıldırım Demirören tek aday olarak girdiği seçimde tekrar başkanlığa seçildi. Başkent'teki Genel Kurul 11.00'de başlarken başkan aday adayları Yıldırım Demirören ve Haluk Ulusoy, yönetim kurulu listeleri ile adaylık için gerekli olan üye imzalarını divan başkanlığına sundular.

26 MÜKERER OY ÇIKTI VE İPTAL OLDU

Divan Başkanı Mehmet Baykan iki adaydan temsilci talep ederek mükerrer oy tespiti yapılmasını istedi. Yıldırım Demirören 240, Haluk Ulusoy 65 imza topladı. Yapılan inceleme sonunda 26 oy mükerrer çıktı. Böylece imza sayısı 39'a düşen Ulusoy aday olamazken, 214 imza ile Demirören seçime tek aday olarak girmeye hak kazandı.

YARGITAY'IN KARARLARI OKUNDU

Bu gelişmenin ardından divan başkanı Mesut Hoşcan, Anayasa Mahkemesi ve Yargıtay'ın örnek teşkil edecek kararlarını okudu. Divan Başkanı Baykan seçimli genel kurulun tek listeyle yapılacağını açıkladı. Bu karar üzerine Haluk Ulusoy salondan ayrılırken mahkemeye gideceğini açıkladı.

DEMİRÖREN YÖNETİMİ İBRA EDİLDİ

TFF'nin Başkan, Yönetim ve Denetleme Kurulu'nun dönemle ilgili hesap ve faaliyetlerinin ibra edilmesinden sonra başkanlık seçimine geçildi. Mevcut Başkan Yıldırım Demirören tek aday olarak girdiği seçimde 219 oyun 214'ünü alarak ikinci kez başkanlığa seçildi.

SORUMLULUĞUMUZUN BİLİNCİNDEYİZ!

Teşekkür konuşması için kürsüye çıkan başkan Yıldırım Demirören, "Büyük bir aileyiz. Bizi de bu aileye başkan seçtiniz. Biz kardeşiz. Kollarımız herkese açık. Bundan bir şüpheniz olmasın. Bu genel kurulun bize yüklediği büyük sorumluluğun bilincindeyiz. Her zamankinden daha büyük şevkle ve heyecanla, görevimizi yerine getireceğiz" diye konuştu.

STATÜYÜ DEĞİŞTİRELİM

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Başkanı Yıldırım Demirören, statüde eksikler olduğunu belirterek, mali genel kurula kadar futbol ailesiyle toplanıp, değişiklik yapılması gerektiğini söyledi. Demirören, "Futbolun Anayasası, federasyonun statüsüdür. Eğer statüde değişiklik yapmak istiyorsak, ilk mali genel kurula kadar toplanıp bu değişikliği yapalım. Seçime çıktıktan sonra böyle bir değişiklik yapmak mümkün değil" dedi.

DEMİRÖREN'DEN 5 TEŞEKÜR!

1- Demirören 3 yıl önceki süreçte kendisiyle yola çıkan yöneticilere şu sözlerle teşekkür etti: "Riva'daki bomboş araziyi 15 ayda bir futbol vadisine dönüştürdüğünüz için, TFF'yi Avrupa'nın mali açıdan en güçlü 6 federasyonundan biri haline getirdiğiniz için teşekkür ederim."
2- TFF Başkanı yayıncı kuruluşlar ve mali fair-play konusunda gerekli çalışmaları yürüterek kulüplere destek verenlere teşekkürü ikinci sıraya koydu.
3- Demirören Merkez Hakem Kurulu'nu unutmadı: "Eski başkan Zekeriya Alp, en kritik zamanda görevi kabul eden MHK Başkanı Yusuf Namoğlu ve MHK üyelerine, Türk hakemliğini dünya futbolunun zirvesine taşıyan Cüneyt Çakır'a teşekkür ediyorum."
4- Milli Takım heyetini unutmayan Yıldırım Demirören, "Futbolun yeniden yapılanması için bizimle uzun bir yola çıkan Fatih Terim ve ekibine, Futbol Lisesi gibi devrim niteliğindeki projenin hayata geçmesini sağlayan herkese teşekkür ediyorum" diye konuştu.
5- Son 3 yıllık süreçte uyumlu çalıştığı Kulüpler Birliği Vakfı ve tüm kulüp başkanlarına teşekkür eden başkan Demirören kulüplere katkılarından dolayı devlet erkanını da unutmadı.

"MAHKEMEYE GİDECEĞİNİ SANMAM"

Bir kez daha TFF Başkanı seçilen Yıldırım Demirören genel kurulda aday olamayan Haluk Ulusoy'un bu durumu mahkemeye taşıyacağını sanmadığını söyledi. "Biz büyük bir aileyiz ve ben de bu ailenin başkanıyım" ifadelerini kullanan Demirören Ulusoy'un genel kurulu mahkemeye taşıyacağı iddialarına, "Türk futbolu 2008 öncesini yani mahkemeleri istemiyordur. Haluk beyin de böyle bir şey yapacağını tahmin etmiyorum" yorumunu yaptı.

4 BAŞKANVEKİLİ!

Yıldırım Demirören'in Genel Kurul öncesi en çok konuşulan hamlesi Ahmet Gökçek oldu. Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek'in oğlu ve Osmanlıspor Kulübü Başkanı olan Ahmet Gökçek, Demirören'in yönetim kurulu listesine girdi. Demirören, TFF Yönetim Kurulu yapısında değişikliğe gidip, 2 olan Başkanvekili sayısını 4'e çıkardı.

ASLAN VERDİ, ÇEKTİ

Türkiye Futbol Federasyonu Genel Kurulu'nda Yıldırım Demirören'in adaylığı için oy veren Trabzonspor Başkan Yardımcısı Yakup Aslan imzasını geri çekti. Aslan, "Kendi irademle kararımı geri çektim. Bu hareket Trabzonlular'a ve Trabzonsporlular'a ihanettir. İstifa etmeyeceğim. Kalıp erken seçime gitmek için savaşacağım" dedi.

TFF'NİN YENİ YÖNETİMİ

BAŞKAN
Yıldırım Demirören

ASİL ÜYELER
Servet Yardımcı (TFF eski başkanvekili)
Nihat Özdemir (F.Bahçe eski başkanvekili)
Ali Dürüst (G.Saray Sportif AŞ eski yöneticisi)
Hüsnü Güreli (Beşiktaş eski yöneticisi)
Cengiz Zülfikaroğlu (TFF eski başkanvekili)
Alaattin Aykaç (Beşiktaş eski asbaşkanı)
Mustafa Çağlar (Bursaspor eski yöneticisi)
İbrahim Usta (Trabzonspor eski yöneticisi)
Ali Düşmez (Türkiye Amatör Spor Kulüpleri
Konfederasyonu Başkanı)
Kaan Terzioğlu (Turkcell Genel Müdürü)
Arif Koşar (TFF eski 2. Başkanvekili)
Yaşar Aşçıoğlu (Trabzonspor eski yöneticisi)
Erhan Kamışlı (Esas Holding yönetim kurulu üyesi)
Ahmet Gökçek (Osmanlıspor eski başkanı)

YEDEK ÜYELER
Ziya Erbaş
Mete Düren
Zafer Tırpançeker
Selahattin Aydoğdu
Serhat Soysal
Ali Özdoğan
Atilla Bingöl
Erdoğan Tekgöz
Mustafa Küçükmeral
Cevat Ay
Ömer Sarılar
Saliha Kübra Kabaali
Bayram Yüksel
Fuat Guguloğlu

BİR GÖRÜŞ: MURAT ÖZBOSTAN

Salondaki gibi başarılar gelsin
Türkiye Futbol Federasyonu'nun genel kurulu sandık başında kararını verdi ve oyunu istikrardan yana kullandı. Yıldırım Demirören'in başkanlığındaki federasyonun icraatlarını gerek manşetlerimizde, gerekse yazarlarımız köşelerinde eleştirdiler ya da övdüler. Türk futbolunu bir adım daha ileriye götürmeyi amaçlı her projenin yanında olduk. SABAH Spor olarak tribündeki terör, küfür nasıl biter bunun için kolkola çaba gösterdik. Artık geleceğe bakma vakti. Futbol Federasyonu bu ülkenin en çok sevilen spor dalının, uluslararası müsabakalarda neden basketbol ve voleybolun arkasında kaldığına kafa yorarak, hem kulüp hem de milli takım düzeyinde başarılar yakalamalı. Süper Lig'in şirketleşmesinden, Riva'daki projelere, sadece Süper Lig değil ülkenin tüm kulüplerinin ekonomik denetimine, birbiri ardına açılan yeni stadyumlardan, taraftarların yaşadığı sıkıntılara kadar say say bitmeyen bir gündemi ve çözecek problemleri var Futbol Federasyonu'nun. Demirören başkanlığındaki yönetim kurulu bu ülkenin futbolunu bilen isimlerle dolu. Milli takım gibi bir yönetim kurulu. Yeni dönemde kavganın gürültünün olmadığı, kaybedenin kazanana saygı duyduğu bir kardeşlik ortamının yaratılması için yolları açık olsun.

KONGRE İZLENİMİ: FATİH DOĞAN

Beklenen sonuç
TFF'nin bir genel kurulunu daha geride bıraktık. Sayın Yıldırım Demirören ve yönetimini kutluyoruz. Haluk Ulusoy'un aday olmak için irade koyması hem Ankara'yı hareketlendirdi hem de kulisleri... O kadar ki Ulusoy'un 61 imzayı bulup bulamayacağının tartışıldığı saatlerde başkan adayları listelerinin son halini açıklamamıştı. Öyle bir kongre yaşadık ki sabah 09.00'da listede olduğu ifade edilen Can Çobanoğlu, Mustafa Beyazlı, Hilmi Gökçınar bir anda liste dışı kalırken yerlerini Ali Dürüst, Ahmet Gökçek ve Yaşar Aşçıoğlu aldı. Sürprizlerle dolu bir kongreydi. Çobanoğlu ve Beyazlı'nın son anda taca çıkma sürprizi kadar, Hüsnü Güreli'nin de ikna edilip yönetime alınması da sürprizdi. Ulusoy, 65 delegenin imzasını alarak divana teslim etti. Ancak mükerrer oylara takıldı. Ulusoy aday olabilse bile veriler seçimi kazanmasının mümkün olmayacağını da gösterdi. Demirören yönetimini çok dengeli ve güçlü gördüm. Umarım güçlülüğüne inandığım bu yönetim, gerekli inisiyatifi alır ve kongrenin teveccühünü boş çıkarmaz. Kongrede UÇK'nın (Uyuşmazlık Çözüm Kurulu) yeniden işlevsel hale getirilmesi bu yönetime ve ekibe olan inancımı daha da arttırdı.

Goller Cepte
BİZE ULAŞIN