Şehir şampiyonaya Fransız kalmış!

8 ay önce terör eylemleriyle sarsılan Fransa, EURO 2016’ya pek hazırlanamamış. Trafik, bakım çalışmaları nedeniyle tıkanıyor, organizasyondaki aksaklıklar işleri zorlaştırıyor

Şehir şampiyonaya Fransız kalmış!
A Milli Takımımız'la Fransa'dayız. Şampiyona heyecanını ilk bakışta Fransa'da göremedik, hissedemedik. 3 Avrupa Şampiyonası, 1 Dünya Kupası, 2 Akdeniz Oyunları takip ettim, ilk bakışta hiç bu kadar "ilgisizlik" hissttiren bir şampiyona yaşamadım!
Slovenya / Ljublyna'dan Paris'e 3 saat rötarla gittik. Sorun Paris'in yoğunluğu. Aktarmalı uçağımız kalktığı için Marsilya'ya 3 saat sonraki uçakta yer bulabildik. Gece misafir etme zorunluluğu olmasa altı gazeteci Paris'in o debdebesinde kalacaktık.
Organizasyon bozukluğu ve yetersizlik daha ilk günden ortaya çıktı. Özellikle seyahat, altyapı, hazırlık ve trafik konusunda özensizlik hakim. Uçak seferleri sürekli aksıyor.
Marsilya'da Milli Takımımızın kaldığı Cote d'Azur bölgesine gidiş işkence haline dönüştü. Çünkü havaalanı ile Cote d'Azur arasındaki tünel, akşam 00.00- 06.00 arasında kapalı tutuluyor. Sebebi ise bilinmiyor.
Süslemeler, hazırlıklar sadece havalimanı ve stat çevrelerinde sınırlı kalmış. Önceki yıllarda düzenlenen Olimpiyat, Dünya ve Avrupa şampiyonalarında gösterilen titizlik ve hazırlık, Fransa'da kesinlikle gözlemlenmiyor. Şehirlerde şampiyona ile ilgili görsel tablo bile yok denecek kadar az. Güzergahlar belirsiz. Tabelalar yok. Görevli hiç yok.
Marsilya'da Stade Veledrome yakınındaki akretidasyon alanında hazırlık yok. İçerde ne bir bardak, ne bir şişe su hiçbir şey yok. Gören sanır Fransa, Ramazan'a girmiş! İkram ya da para atıp alacağın bir makina bile yok. Ancak görevlilerin hepsinin güler yüzlü ve imkanlar ölçüsünde ellerinden geleni en iyi şekilde yaptıklarını söyleyebilirim.

TAMİRLER SON GÜNE BIRAKILMIŞ
Navigasyonlar sizi Marsilya içindeki tüneli geçmek için zorla şehri birkaç kez tura zorluyor. Alternatif yol bulacak taksiciye rastlarsanız şanslısınız. Ancak otobanlarda tamir ve bakım son günlere bırakıldığı için biz de yorulduk.

?HERKES DİDİK DİDİK ARANIYOR
Geniş güvenlik önlemlerine hak vermemek elde değil. Herkes güvenlik güçlerine yardımcı oluyor. Didik didik aranırken bile ses çıkaranı, surat asanı görmedik. Terör can yakmış...
BİZE ULAŞIN