Hırvatların yumuşak karnı Cacic

Dünya çapında yıldızlar, geniş bir yetenek havuzu ve ezbere sayılabilecek bir 11... Kuvvetli bir görüntü çizmesine karşın Hırvatların zayıf karnı, hocaları Ante Cacic olacak

Hırvatların yumuşak karnı Cacic
Futbolla haşır neşir olmuş herkesin tanıdığı futbolculardan oluşan, gösterişli kadrosuyla Hırvatistan, sadece Milli Takımımız için değil, EURO 2016'nın ilerleyen turları için de ciddi bir tehdit ancak kalitesine rağmen hiç de 'yenilmez' durmayan Hırvatların da zayıf bir yönü var: Ante Cacic... Niko Kovac döneminde alışılageldik bir 4-2-3-1 oynayan Hırvatlar, Cacic döneminde istikrarlı bir diziliş ve sistem bulabilmiş değil. 4-4-2'den 3-5-2'ye kadar birçok sistem denemesi yapan Cacic'in turnuvada nasıl bir taktiksel düzen çıkaracağına dair kimsenin henüz net bir fikri yok.

MODRİC VE RAKİTİC'İN ARKASI BOŞ
Üst düzey orta saha oyuncularından oluşan, bol alternatifli kadronun en göz alıcı yönü şüphesiz dünya çapındaki iki oyun kurucusu... Real Madrid'in tecrübeli yıldızı Luka Modric ile Barcelona'dan Ivan Rakitic... Bu ikili sayesinde zeka kokan, başarılı hücum varyasyonları izlenebilse de işin defansif yönünde de arızaları var. Inter'li Marcelo Brozovic dinamik bir orta saha oyuncusu olmasına karşın top kazanma ve agresif olma konusunda yetersiz. Bu da topu rakipten geri kazanmalarını ciddi ölçüde zorlaştırıyor.

SRNA'NIN YAVAŞ AYAKLARI FIRSAT
Savunma göbeğinde Corluka ile Vida'nın oynaması beklenirken, sağ bek tecrübeli Srna'ya emanet. 34 yaşındaki Srna da artık yavaşlayan ayaklarıyla millilere fırsatlar sunabilir. Sol bekte ise Napoli'de düzenli oynayamamasına karşın tek alternatif Strinic. Bu bölgelerde Hakan, Oğuzhan ve Arda'nın bireysel becerileri ile Caner ve Gökhan'ın bindirmeleri sonuç verebilir. Ayrıca Volkan Şen ve Emre Mor gibi driplingleri kuvvetli alternatifler de ön plana çıkıyor. Fatih Terim yönetimindeki Türkiye, kazanma alışkanlığı edinmiş, güvenli yapısıyla bireysel açıdan kendisinden daha yetenekli ama problemleri de olan Cacic'in Hırvatistan'ından istediğini alabilir.

HIRVATİSTAN CEPHESİ NE DÜŞÜNÜYOR ?

Aleksandar HOLİGA (Telegram)


Türkiye kazanır
Hırvatistan'ın dışarıdan görülmesi mümkün olmayan sorunları var. Hırvat futbolunu el altından yöneten kişi olan Dinamo Zagreb Sportif Direktörü ve Federasyon Asbaşkanı Zdravko Mamic , sırf kendisine kolay kontrol edebileceği için Ante Cacic'i tercih etti. 2011'de Cacic 4 yıl boyunca işsiz kalmış, etkileyici olmayan bir hocaydı. Mamic dahil herkes onun milli oyunculara söz geçiremeyeceğini biliyor çünkü hepsi prestijli hocalarla çalışıyor. Taktik hazırlıkları da çok zayıf. Fatih Terim de dahil olmak üzere gruptaki diğer üç hoca, çok daha kaliteli ve bu yüzden gruptan çıkamama ihtimalini bile düşünecek kadar pesimistim.

HIRVATİSTAN TAKIM DEĞİL
Hırvatistan bireysel yetenekleriyle sahada olacak, bir takım olarak değil. En iyi oyuncularımız özel yeteneklerini sergileyemezse organize bir iş çıkması mümkün değil. Türkiye'nin sorunlarının da farkındayım ancak sizin daha organize ve kompakt bir oyun ortaya koyacağınızı düşünüyorum, bu da sonuç getirir. Benim düşüncem Türkiye'nin maçı kazanacağı yönünde. Taktiksel olarak da ciddi bir hazırlık yapıldığına inanmıyorum. Çok zayıf takımlara karşı oynadık, bu bize hiçbir şey göstermez. Türkiye maçıyla bu San Marino maçı arasında yalnızca 4 idman var. Bu kadar kısa sürede nasıl bir çalışma yapabilirsiniz ki? Şampiyonlar Ligi finalinde oynadığı için Luka Modric de takıma çok geç katıldığı için idmanlara çıkamadı. Fatih Terim'in Hırvatistan'ı analiz ettiği kadar Türkiye'yi analiz ettiğimiz de şüpheli. Kısacası Hırvatistan'da çok sayıda arıza var ve eminim ki Fatih Terim bu açıkların tamamen farkında. Bu yüzden bence ibre Türkiye'yi gösteriyor.
Goller Cepte
BİZE ULAŞIN