CAS nedir, CAS ne demek, CAS'ın açılımı nedir?

CAS nedir, CAS ne demek, CAS'ın açılımı nedir?

Galatasaray'a verilen Avrupa'dan men cezası üzerine CAS'ın görevi merak konusu oldu. CAS nedir, CAS ne demek, CAS'ın açılımı nedir? İşte yanıtlar haberimizde...

  • Futbol
  • Cuma 24.06.2016 13:35

CAS, UEFA tarafından Finansal Fair Play kurallarına uymadığı gerekçesiyle Galatasaray'a verilen Avrupa'dan men cezasını onadı. Peki CAS ne demek, CAS'ın açılımı ve görevi ne?

İngilizce'si "Court of Arbitration for Sport" olan CAS'ın dilimizdeki açılımı "Spor Tahkim Mahkemesi." CAS, UEFA ve FIFA'nın kulüplerle arasındaki uyuşmazlıklarda son kararı veren kurum olarak biliniyor.

CAS ne zaman kuruldu?

CAS, politikanın sporun içine girmeye başlamasıyla 1984'te dönemin Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC) başkanı Juan Antonio Samaranch tarafından, olimpiyatlar sırasında ortaya çıkacak anlaşmazlıkları gidermesi amacıyla kuruldu. 1994'te İsviçre Federal Mahkemesi, IOC'nin bir parçası olarak varlığını sürdüren CAS'ın kararlarında tarafsız olmadığına kanaat getirdi. Bunun üzerine CAS'ın bağımsız hale getirilmesi için çalışma başlatılırken 2004 yılında bu amaca ulaşıldı. Yaklaşık 12 yıldır bağımsız olarak varlığını sürdüren CAS'ta en çok profesyonel futbol kulüplerinin transfer anlaşmazlıkları ve sporda performans artırıcı madde kullanımından kaynaklanan doping davaları görüldü.

CAS'ın görevleri nelerdir?

Olimpiyat Tüzüğü'nün 61. maddesine göre Uluslararası Spor Tahkim Mahkemesi (CAS), Olimpiyat Oyunları ile ilgili her türlü anlaşmazlıkta tek yetkili konumunda. Bunun dışında da her türlü spor organizasyonunda taraflar arasında yaşanabilecek anlaşmazlıklarda tahkim anlaşması sağlandığı takdirde CAS'a başvuru yapılabiliyor. Ayrıca 2009'da Uluslararası Anti-Doping Yasası'nı imzalayan devletler anlaşarak, dopingle ilgili ihlallerde CAS'ın yargılama yapmasını tanıdılar.

Türkiye, CAS'la nasıl tanıştı?

Daha önce dünyanın birçok yerinde futbol ve diğer sporlarla ilgili çeşitli anlaşmazlıklarda çarpıcı kararlar veren CAS ülkemizde ilk olarak, 2010-2011 Sezonu sonrası patlak veren şika iddiaları üzerine UEFA tarafından Beşiktaş ve Fenerbahçe'ye verilen Avrupa'dan men cezalarını onamasıyla tanındı. CAS'ın Türk sporuyla alakalı yakın zamanda verdiği son karar ise Finansal Fair Play kurallarına uymadığı gerekçesiyle Avrupa'dan men edilen Galatasaray'ın bu cezasını onamak oldu.

Goller Cepte
BİZE ULAŞIN