Alarm kodu 23

Türkiye’yi Devler Ligi’nde temsil edecek olan siyah-beyazlıların gözden kaçan büyük bir sorunu var! UEFA’nın getirdiği 23 kişilik kadro kısıtlaması nedeniyle altyapı ve Türkiye patentli oyuncu eksiği, Kara Kartal’ın başını fazlasıyla ağrıtacak

Alarm kodu 23
Gelecek sezonlarda lig şampiyonluğuna ambargo koyacak bir yapı oluşturmaya çalışan Beşiktaş, bir yandan da Şampiyonlar Ligi'nde mücadele edecek. Ancak siyah-beyazlıları büyük bir tehlike bekliyor. Beşiktaş'ın gizli sorununu, detaylarını ve çözüm yollarını ise SABAH açıklıyor. UEFA ile yapılan Finansal Fair-Play anlaşmasıyla bu sezon Avrupa'ya en fazla 23 oyuncu bildirebilecek olan Beşiktaş, 4 altyapı ve 4 Türkiye çıkışlı oyuncu konusunda çözüm üretemezse başı çok ağrıyacak. Siyah-beyazlılar şu haliyle ceza ve sakatlık hallerinde ilk 18 dahi çıkaramama tehlikesiyle karşılaşacak.

1 Takımın altyapı kontenjanı boş
Altyapısıyla Türkiye'nin önde gelen kulüplerinden biri olarak kabul edilmesine karşın Beşiktaş'ta aktif olarak kullanılan tek altyapı menşeli isim Necip Uysal. Geri kalan 3 kontenjan için Eslem Öztürk, Hüseyin Yılmaz, Hamza Küçükköylü gibi isimler olsa da henüz rotasyonda kendilerine gerçek bir yer açabilmiş değiller. Bu da 23 yerine 20 aktif oyuncuya inmek demek.

2 Gurbetçiler sayılmıyor
Bir başka problem de Beşiktaş'ın kadrosunun gurbetçi ağırlıklı oluşunun 4 adet Türkiye'den yetişmiş oyuncu kontenjanını ciddi manada zorlaması. Oğuzhan Özyakup, Olcay Şahan, Kerim Frei, Tolgay Arslan, Gökhan Töre, Veli Kavlak ve Cenk Tosun gibi ana ekibin Türk elemanları, UEFA'nın Türkiye'den yetişmiş oyuncu tanımına uymuyor. Bu tanıma uyan Tolga Zengin ve İsmail Köybaşı dışındaki iki isim olan Serdar Kurtuluş ile Mustafa Pektemek'in de takımdan ayrılması söz konusu. Bu bakımdan Gökhan Gönül transferi ayrıca bir önem taşıyor.

3 Transferde rota çizecek
Eldeki mevcut şartlar nedeniyle özellikle altyapı oyuncusu sıkıntısı çeken Beşiktaş'ın Serdar Aziz transferinde de başarılı olamaması Türkiye'den siyah-beyazlı takımda oynayabilecek seviyede bir yerli oyuncu transferini zorunlu kılıyor. Gökhan Gönül'ün yanı sıra bir transfer daha gelmezse Beşiktaş, bir kontenjanını daha boş bırakacak ve as kadrosundan yalnızca 19 oyuncuyu UEFA'ya bildirecek. Bu yüzden Gökhan dışında yerli piyasadan yapılacak bir transfer büyük önem taşıyor.
Goller Cepte
BİZE ULAŞIN