Premier Lig’de AB tehlikesi

İngiliz futbolu, ülkenin Avrupa Birliği’nden ayrılma kararıyla birlikte şu ana kadar hiç öngörülemeyen bir değişimle karşı karşıya

Premier Lig’de AB tehlikesi
Ayrılık kararının ardından Premier Lig'de oynayan AB vatandaşı futbolculara ne olacak?
AB üyesi ülke vatandaşı olan futbolcular için İngiltere'de herhangi bir çalışma iznine gerek duyulmuyor. Fakat İngiltere'nin Avrupa Birliği'nden ayrılma kararını hayata geçirmesi durumunda geçtiğimiz sezon Premier Lig'e kayıtlı 432 AB vatandaşı futbolcu bu çalışma izninden mahrum kalacak. AB üyesi 27 ülkenin vatandaşı olan futbolcular, İngiltere'de oynayabilmek için AB dışındakilere uygulanan kurallara tabi olacak.

AB dışındakilere uygulanan kurallar ne?
Ülkesi FIFA sıralamasında ilk 10 içindeki yabancılar, son iki yılda milli takımının maçlarında % 30 oranında oynadığı takdirde çalışma iznini garantileyecek. FIFA sıralamasında 11-20 arasındaki ülkelerin futbolcuları milli maçların % 45'inde, 21-30 arasındaki ülkelerin futbolcuları % 60'ında ve 31-50 arasındaki ülkelerin futbolcuları % 70'inde oynamak zorunda.

Kriterlere uymayan oyuncular ne yapacak?
BBC'nin geçen yıl yaptığı araştırmada Premier Lig, Championship ve İskoçya Premier Lig'de kriterlere uymayan 332 AB vatandaşı futbolcu olduğu ortaya çıkmıştı. Championship'teki 180 AB vatandaşından sadece 23'ü çalışma izni alabilecek. İskoçya'da ise 53 futbolcudan hiçbiri alamayacak. İngiltere Futbol Federasyonu Başkanı Scudamore kararın yıldız isimleri etkilemeyeceğini söyledi.
Goller Cepte
BİZE ULAŞIN