Ümraniye akademisi

Ümraniye’deki alt yapı binası ve sahalarını genişletecek olan yönetim, yeni bir futbol akademisi kurup küçük yetenekleri büyük yıldızlara dönüştürecek

Ümraniye akademisi

Beşiktaş uzun yıllardır uyguladığı altyapı modelini akademiye dönüştürme kararı aldı. Bu konuda başkan Fikret Orman, projenin sorumlusu Metin Albayrak, Gökhan Keskin, Tamer Tuna, Fikret Demirer'in ve bazı isimlerin katılımıyla toplantılar düzenlendi, hazırlıklar yapıldı. Yönetimin aldığı karar doğrultusunda kurulacak akademiye küçük yaşlarda alınan yetenekli oyuncular, hem futbol hem de değerler eğitiminden geçirilecek. Akademi için en iyi fiziki şartların Nevzat Demir Tesisleri'nde olduğuna karar verildi. Ümraniye'nin akademiye dönüşmesi için altyapı binası ve diğer sahalar genişletilecek. Fiziki çalışmalar için de Orman ve Su İşleri Bakanlığı ile görüşmeler de başladı. Burada genç oyuncuların A takım havası soluması, onlarla yakın bir ortamda bulunmasının başarıyı artıracağı düşünülüyor.

KARTAL'IN NEŞESİ YERİNDE
Süper Lig'in 7. haftasında Kayserispor ile deplasmanda oynayacağı maçın hazırlıklarını sürdüren Beşiktaş, milli takımlardaki oyuncularından yoksun çalıştı. 1.5 saatlik antrenman ısınma koşuları ile başladı. 5'e 2 çalışma ile devam eden idmanda yarı sahada 3 grup halinde yapılan turnuvayı kazanan takım büyük coşku yaşadı.

BİR GÖRÜŞ BÜLENT TİMURLENK
AVRUPA'DAKİ FABRİKALAR...
Avrupa'da altyapı deyince ilk akla gelen kulüp Ajax... A Takım'ın oynadığı dizilişin minik takımdan itibaren her yaş grubunun oynamak zorunda olduğu ve yetenekleri sınırlandırmadan ama oyun ezberini de genç yaştaki çocukların beynini kazıyan Ajax alt yapısı, Cruyff'tan Rijkaard'a, Seedorf'tan Sneijder'e yüzlerce star yetiştirdi. Cruyff'un Barcelona kulübünde temellerini attığı "La Masia", dünyanın dört bir köşesindeki Barcelona Futbol Okulları sayesinde genç yetenekleri, Katalan yaşıtlarıyla aynı yapı altında topluyor. Yetişenlerden Messi, Xavi, İniesta ile başlasak say say sonu gelmez... Real Madrid'in alt yapı akademisi "La Fabrica" adından anlaşılacağı üzere futbolcu fabrikası. Barcelona alt yapısına övgüler yağdığı futbol dünyasında gölgede kalsa da Madrid kulübü de 6-18 yaş arasında 11 farklı kategoride oyuncu yetiştirmede ezeli rakibinin pek gerisinde kalmıyor.

İDMANDA ÖZEL BİR KONUK

Galatasaray maçı sonrası kalp krizi geçiren ve hayatını kaybeden Levent Akdağ'ın oğlu Arda Akdağ dün yapılan antrenmanın konuğuydu. Arda, antrenman sonrası teknik direktör Şenol Güneş ve futbolcularla da tanıştı.

Goller Cepte
BİZE ULAŞIN