Planlama harikası!

‘Değişim’ harekatı, ‘Çöküş’e dönüştü. “Finansal Fair Play var herkesin eli kolu bağlı” bahanelerine karşılık son 3 transfer döneminde bonservislere 45 milyon Euro (yaklaşık 180 milyon lira) ödendi

Planlama harikası!
Ligin bitimine 15 hafta kala zirve yarışından uzaklaşan Fenerbahçe, uzun yıllar sonra ilk kez şampiyonluk yarışına bu kadar erken havlu atmanın eşiğine geldi. Kayseri'de alınan ağır mağlubiyet sonrası teknik direktör Dick Advocaat yine oyuncu eksiğinden ve aynı tarzda oyunculara sahip olmaktan yakındı. Advocaat'ın bu sözlerinin sebebi, 2015 yazında başlayan yanlış planlamanın 31 Ocak 2017 itibariyle etkilerini sürdürüyor olması. Fenerbahçe yönetimi, o dönem takımın başına sportif direktör olarak getirdiği ancak daha sonra yollarını ayırdığı Terraneo ile başlayan süreçle birlikte, adeta bugünlerin gelişini hazırladı.

MEHMET TOPAL VARKEN, OZAN&SOUZA...
Advocaat "Orta alanda elimde hep aynı tip oyuncular var" diyor. Fenerbahçe 2015 yazında Emre Belözoğlu'nu bedelsiz olarak yolladı. Elinde Mehmet Topal varken, toplam 15 milyon Euro bonservis ödeyip Mehmet Topal'la aynı özelliklere sahip olan Ozan Tufan ve Josef de Souza'yı aldı. Bu sezon başında da Ozan ve Souza varken, 30 yaşındaki Topal'la 4 yıllık sözleşme uzatıldı.

SKRTEL VE KJAER EN PAHALILAR LİSTESİNDE
F.Bahçe'nin en çok övülen oyuncuları Kjaer ve Skrtel... Ancak takım 4 gollü mağlubiyetler alıyor. Bu iki oyuncunun yıllık ücret toplamı 8 milyon Euro. Fenerbahçe, Finansal Fair Play ile uğraşırken, stoper ikilisi "Avrupa'nın en pahalı 10 tandemi" arasında. Diego ve Nani'den toplam 8.5 milyon Euro bonservis elde eden Fenerbahçe, sadece Skrtel'e 6 milyon Euro bonservis ödedi. Kjaer ve Skrtel'e ödenen bonservis toplamı 13 milyon 650 bin Euro. Beşiktaş ise Marcelo-Tosic ikilisine 1 milyon 200 bin Euro bonservis ödedi.

ÜÇ FORVETTEN BİRİ KADRO DIŞI İKİSİ FORMSUZ
F.Bahçe elindeki golcülere (Robin van Persie, Fernandao, Emenike) yaklaşık 20 milyon Euro bonservis ödedi. Kadro dışı bırakılan Emenike, Dereağzı'nda tek başına çalışıyor. Van Persie performansıyla maziyi arıyor, Fernandao'dan hocası dahil memnun olan yok. Kısacası Fenerbahçe'nin 2015 yazında başlattığı 'değişim' harekatı, 'çöküş' harekatına dönüştü. "Finansal Fair Play var, herkesin eli kolu bağlı" bahanesine karşılık Fenerbahçe'nin son 3 transfer döneminde sadece bonservislere ödediği bedel en az 45 milyon Euro yani yaklaşık 180 milyon Türk lirası.

Martin Skrtel
Fenerbahçe'den bonuslarla beraber 4 milyon Euro alan oyuncuya 5 milyon Euro bonservis ödendi.

Van der Wiel
Transferi için 2 milyon Euro imza parası alan Wiel'in, garanti ücretten kazancı 2.2 milyon Euro.

Van Persie
Manchester United'dan 6.6 milyon Euro bonservis ile alınan Hollandalı, yılda 4.9 milyon Euro kazanıyor.

Kjaer
7.65 milyon Euro'ya Lille'den transfer edilen Kjaer'in resmi olarak açıklanmasa da yaklaşık 4 milyon Euro kazandığı iddia ediliyor.
Goller Cepte
BİZE ULAŞIN