SABAH yazarları Trabzonspor-Beşiktaş maçını değerlendirdi

SABAH'ın usta yazarları nefes kesen 4-3' Beşiktaş'ın kazandığı Trabzonspor-Beşiktaş maçını yorumladı.

SABAH yazarları Trabzonspor-Beşiktaş maçını değerlendirdi
Sanki tenis maçı izledik
Rıdvan DİLMEN


Şüphesiz bu yılın en iyi maçını izledik.
Her iki takımın teknik direktörünü de oyuncularını da hakemini de tebrik ederim. Muazzam bir maçtı. Beşiktaş 3 kez öne geçtiği maçta az kalsın puan kaybediyordu. Trabzonspor da 2 kez geriye düşmesine rağmen geri dönüp kazanacak noktaya getirdi ama olmadı. O kadar geldili gittili maç oldu ki iki takım da ekonomik oynayamadı. Sanki tenis maçı izliyor gibi olduk. Bir 30 saniye var, Trabzon santra yaptı, bir anda gol atıyordu. Rodallega'nın santradan vurup direkten dönen şutunun dönüşü bir de gol pozisyonu oldu, kornere çıktı top...
Kimsenin 2 dakikalığına lavaboya gidecek hali yoktu maçı izlerken. Beşiktaş ile Trabzonspor'un bir özelliği var. Maç başlarken, oynanırken, biterken skor kaç kaç bilmiyor iki takım da... İki takım da oyun oynamaya çalıştı.
Dolu dolu bir maçtı. Bu ligin çok üstünde bu Beşiktaş açık konuşmak gerekirse...
İlk golün ortasını kim yaptı, Adriano. Son golün ortasını kim yaptı, Gökhan Gönül.
Beşiktaş'ın en büyük rakibi zemin olur.
Beşiktaş iyi zemin yakaladı mı oynuyor.
İyi futbol iyi futbolcularla oynanır ve iyi zemini severler.
Bundan birkaç yıl önce rahattı belki ama artık Trabzon'da kazanmak kolay değil. Trabzonsporlu oyuncular çok eforlu ve arzulu oynadılar. Okay olsun, Onazi olsun, Castillo da çok etkili oynadı. Fakat rakibin korkunç silahları var. Bir anda 4-5 kişi geliyorlar. Bir pozisyonda bir baktım, 7-8 tane Beşiktaşlı pres yapıyor, Trabzon da mecbur şişirdi, Marcelo da göğsüyle aldı.
Ligin bitimine 8 hafta var, tek rakibin Başakşehir'den maç fazlasıyla da olsa 8 puan öndesin. Rakipler önemlidir ama en büyük rakibi zemindir. İnşallah Lyon'daki deplasmanda da böyle oynar.
Teknik direktör Şenol Güneş'e ayrı bir parantez açmak lazım... Pozitif düşünceli, kafasında hep kazanmak olan biri...
Gomez yok, Cenk var. Sosa yok, Talisca var. İsmail yok, Adriano var. Kaleci değişti.
Bu kadar değişikliğe rağmen oyun anlayışı ve felsefe aynı. İyi oyuncular da alıyorlar.
Forse etmişsin ligi. Tembihleyici bir teknik adam olsa Atiba orada olmaz, Gökhan da orada olmaz 90+2'de. Altıpasın oraya savunma önü oyuncun koşu yapıyor. Belki genel doğruya göre hareket etseniz 4. golü atamazsınız ama hocanın felsefesiyle Atiba oraya gidiyor. Trabzon deplasmanında 4 gol atacaksın, 5-6 pozisyona gireceksin, arada yakalanıp 3-2 geriye düşeceksin ve kazanacaksın. Kolay işler değil bunlar.
BİZE ULAŞIN