Dortmund saldırısını kim yaptı? 2 ihtimal...

Şampiyonlar Ligi'ndeki Monaco maçı öncesi saldırıya uğrayan Borussia Dortmund'da olayın şoku hala atlatılamadı. Detaylar ise gelmeye başladı...

Dortmund saldırısını kim yaptı? 2 ihtimal...

Borussia Dortmund'a karşı düzenlenen bombalı saldırıya dair detaylar Alman basınınca dillendirilmeye başladı. Saldırı noktasında bulunan ve Dortmund Savcısı Sandra Lücke tarafından içeriği hakkında bilgi verilmeyen bir mektubun varlığı ortalığı karıştırdı. Alman haber kaynakları mektubun içeriğine dair iki ayrı ihitmali dillendirdi.

ALMAN POLİSİ ŞÜPHELİ MEKTUBU ARAŞTIRIYOR

1. İHTİMAL: DEAŞ

Sueddeutsche'nin haberine göre saldırı bölgesine bulunan mektup DEAŞ'lı bir teröriste ait. Mektupta geçmiş dönemlerde, Avrupa'da düzenlenen saldırılara atıflar bulunuyor ve gelecekte de yine Avrupalı sporcu, siyasetçi ve ünlülere yönelik saldırıların devam edeceği yazıyor. Haberde mektubun altında herhangi bir imza olmadığı belirtildi.

"DURUMU SANILDIĞINDAN DAHA AĞIR"

2. İHTİMAL: SOL GRUPLAR

Diğer ihtimali ise Alman haber ajansı, Deutschen Presse-Agentur öne sürdü. Buna göre saldırıyı düzenleyenler radikal bir sol grubun üyeleriydi. Saldırı sornasında internet sitelerinden açıklama yapan örgüt üyeleri, kısa bir süre içerisinde bu metni yayından kaldırdı. Haberde saldırıda hedefin Borussia Dortmund otobüsü olduğu ve 'sembol' olarak seçildiği yazıldı.

SAVCILIK SORUŞTURMALARI SÜRDÜRÜYOR

Her iki iddia da Dortmund Savcılığı tarafından doğrulanmadı ve çalışmaların sürdüğü belirtildi. Sueddeutsche'nin edindiği bir başka bilgiye göre ise Dortmund CEO'su Hans-Joachim Watzke'nin holigan ve Neo-Nazi gruplar; "0231 Riot" ile "Northside" tarafından tehdit edildiği, saldırıların da onlardan gelmiş olabileceği vurgulandı.

Serkan Akkoyun / Sabah.com.tr Spor Dış Haberler

BİZE ULAŞIN